Kışın bir jig ile havuz balığı yakalamak, yöntemler, yem

Birçok balıkçı, hatta amatörler bile, yaz aylarında havuz balığı yakalamanın en kolay olduğunu bilir. Ancak çok az kişi bu balığın kışın bile kolayca yakalanabileceğini bilir. Gerçekten de, soğuk havanın başlamasıyla birlikte, havuz balığı sazan silt içine girer. Orada buz eriyene kadar kış uykusuna yatar. Balıklar, su akışının olmadığı su kütlelerinde bulunur. Bununla birlikte, bol oksijene sahip olan rezervuarlarda, havuz balığı tüm yıl boyunca yakalanır..

Kış balıkçılığı, özellikle hafif bir çözülmenin olduğu güneşli havalarda başarılıdır. Şu anda, havuz balığı sazan hareketlidir ve beslenir. Isırmanın sadece gündüz değil, geceleri de aktif olabileceği dikkat çekicidir. Ancak dışarıda yoğun kar yağdığında, basınç düşüşü olur..

Toga balığı dibe gider. Böyle bir durumda olta balıkçılarının şansı çok azdır, çünkü balık hiçbir yeme tepki vermez..

Şamandıralı bir olta ile kışın bile havuz balığı yakalamak en iyisidir. Jig adı verilen bir cihazın yanı sıra çekül ile balık avı da kullanılır. Bir jig ile havuz balığı avlamayı düşünün.

Kış balıkçılığı: bir jig ile havuz balığı yakalarız

“Harika” yeri seçiyoruz

Gelecekteki balık avı için bir yer seçerken, iyi bir akının olduğu yerlere dikkat etmeniz gerekir. Rezervuarın dibinde silt olmayan, ancak kum bulunan bir bölümü seçilir. Akıntısı zayıf olan nehirlerde veya nehir yataklarındaki göllerde iyi bir yer arayabilirsiniz. Bu bağlamda, birçok yeraltı kaynağının bulunduğu rezervuarlar çok iyi görünüyor. Su ortamının insanlar tarafından düzenlendiği su kütlelerinde balık tutmak iyidir. Bu tür yerler arasında barajlar veya atık suların toplandığı alanlar bulunmaktadır..

Kışın çok derinden balık tutmaya çalışmanın bir anlamı yoktur. Havuz balığı dibe gittiyse, orada aktif değildir. Kıyıdan çok uzak olmayan bir yerde, yemle ziyafet çekmeye hazır bir havuz balığı aramalısınız. Orada, derinlik üç metreye kadar ulaşabilir. Sazu’ya şu ya da bu yerde ısırmanın ne olduğunu söylemek imkansızdır. Ama iyi bir nokta bulabilirseniz, balık orada uzun süre durur. Ve bu, balıklar rezervuarda bir yerden bir yere hareket etmediğinden, bugün ve yarın aynı yerde kendi ellerinizle havuz sazanını yakalamanın mümkün olacağı anlamına gelir..

Bir jig üzerinde havuz balığı yakalamak için donatım

Kışın bir jig ile havuz balığı yakalamak için, baş sallamalı herhangi bir kamış türünü kullanabilirsiniz. Havuz balığı elle yakalanır. Kırbacın yirmi santimetreden fazla olmaması en iyisidir. Balık yemi cihazının ağırlığına göre baş sallama doğrudan seçilir. Başını sallama, örneğin levrek gibi avcıları yakalamaktan daha rahat olmalıdır. Crucian sazan dikkatli ısırır, bu nedenle baş sallama hassas olmalıdır.

Olta, yaklaşık 0.1 milimetre kalınlığında seçilir. İnce çizgi en iyi sığ yemle kullanılır. Böyle ince, ancak kaliteli bir misina bile, bir kilograma kadar olan havuz sazanlarını delikten çıkarabilir..

Havuz balığı yakalamak için jigler nelerdir?

Havuz balığı yakalamak için jigler nelerdir?

Jig, yemi balığa ulaştırma işlevini yerine getirir. Balığın jigi fark etmesi için doğru ve çekici, ancak korkutucu olmayan rengi seçmeniz gerekir. Doğal renkleri kullanmak en iyisidir. Gri veya altın rengindedir. Jig’in şekline gelince, kesinlikle herhangi bir seçenek kullanılabilir. Buz balıkçılığı için boyutu on beşinci veya on sekizinci olması gereken doğru kancayı seçmek önemlidir..

Kışın havuz balığı sazanını ne yakalamalı ve ne beslemeli?

Kışın havuz balığı sazan ne yakalanır ve nasıl beslenir?

Kâr için en iyi seçenek, bir demet halinde dizilmiş bir kan kurdu. Kanca neredeyse tamamen kapalı olmalıdır. Sazan, kurtçukları, molar larvaları, solucanları, etleri yakalamak için mükemmeldir. Isırık aktifken hamuru kullanabilirsiniz..

Kışın çok fazla havuz balığı beslemeye değmez. Balığı fazla beslerseniz, oltadaki yem etkisiz olacaktır. Bir mağazada yer yemi satın almak en iyisidir. Orada hamamböceği veya sazan seçiyoruz. Kendiniz ekmek kırıntıları ve krakerlerden yer yemi yapabilirsiniz. Karışımın sadece bitki kaynaklı değil, aynı zamanda hayvansal kökenli ürünler içermesi önemlidir. Biraz yem kan kurdu ekleyebilirsiniz. Ancak, böyle bir yemle, balığı fazla beslememeye ve levrek çekmemeye dikkat etmelisiniz..

Karışım, suyla önceden nemlendirilmiş toplarla kalıplanır. Balık avına başlamadan yarım saat önce deliğe iki top atılır. Isırık artmazsa, balık tutarken doğrudan deliğe biraz kuru karışım ekleyebilirsiniz..

Ayrıca bakınız: Kışın bir jig ile levrek yakalarız

Bir jig ile havuz balığı nasıl yakalanır?

Bir jig ile havuz balığı nasıl yakalanır?

Kışın havuz balığı yakalamak için en az üç delik kullanılması tavsiye edilir. Üstelik yan yana yerleştirilmişler. Bir saat içinde ısırık olmazsa, deliklerin açıldığı başka bir yer aramanız gerekir..

Bir çubuk kalıcı olarak yerleştirilir. Yem alttan birkaç santimetre uzakta bulunur. Diğer çubuğa bir jig yerleştirilir. Beş saniye aralıklarla, jig alttan 40 santimetre yüksekliğe kadar yükselir. Crucian sazan, duraklamalarda veya mormyshka’yı yüksekte tuttuktan hemen sonra ısırır. Havuz balığı güçlü bir şekilde ısırırsa, olta kalıcı olarak bırakılabilir. O zaman her sallamayı izlemelisin. Crucian sazanları dikkatlice gagalar, bu nedenle onları kancalamanız önerilir. Ancak balığın dudağını kırabileceğiniz için misinayı aniden çekmemelisiniz..

Bir jig üzerinde kışın havuz balığı yakalamak, video

Nitekim kışlık sazan avcılığı da bu şekilde gerçekleşir. Bir balık avı gününde kışın bir kova havuz balığı yakalayabilmeniz dikkat çekicidir ve bu çok iyi bir avdır..