Bir jig ile kışın levrek nasıl yakalanır

Birçok balıkçı, levrek yakalamada şanslarını denemek için her yıl kış balıkçılığına çıkar. Bunun için bir jig kullanılır. Yerli rezervuarlarda çok fazla levrek olması dikkat çekicidir. Balıklar kışın bile aktif olarak beslenmeye devam eder. Bu nedenle balıkçılar balık yakalama şanslarını kaybetmemeye çalışırlar. Balık avının başarılı olması için doğru yemi, olta takımını, balık tutma tekniğini ve elbette kış balıkçılığı için yerin kendisini seçmeniz gerekir..

Kış levrek balıkçılığı için yerler arıyoruz

Kış levrek balıkçılığı için yerler arıyoruz

Çoğu zaman, levrek, rezervuarın dibinde düzensizliklerin olduğu yerde bulunur. Bunlar çeşitli çöküntüler, çukurlar, dalgaların karaya attığı odun ve diğer dip kusurları olabilir. Ancak dip düz ve sığ suyun olduğu yerde balık yemek için dışarı çıkar. Kışın balık tutmak için bir yer seçerken, yazın su üzerinde çalılıkların olduğu yerlere özel dikkat gösterilmelidir. Levrek, çoğunlukla sazlıkların yanı sıra sazlıkların yakınında bulunabilir. Vahşi bir rezervuarda balık avı yapılırsa, bir ağacın yakın zamanda suya düştüğü yerlere dikkat edebilirsiniz. Şehir göletlerinde betonarme döşemelerin dibe indiği yere gidebilirsiniz. Kural olarak, levrek orada toplanır..

Kışın bir yırtıcıyı yakalamak için mücadele edin

Levrek için balık tutmak, hassas donanım gerektirir. Jig, çok hassas bir baş sallama özelliğine sahip çok hafif bir oltadır. Jigler son derece kompakt olmalı ve parça ince olmalıdır. Öyleyse, her bir mücadeleyi ayrıntılı olarak analiz edelim..

Levrek için kış balıkçılığı için mücadeleLevrek için kış balıkçılığı için mücadele

Levrek için kış balıkçılığı için mücadele

Hafif olan plastik bir sokakta bir jig üzerinde levrek avlarken bunu kullanmak daha iyidir. Genellikle böyle bir olta balıkçılar tarafından “balalaika” veya “telefon” olarak adlandırılır. Gerçek şu ki, olta tasarımı bu nesnelere benziyor. Böylece, makara doğrudan çubuğa yerleştirilmiştir. Kırbaç on beş santimetreye kadar uzun. Balık tutmak için tasarlanmıştır. Ek olarak, böyle bir kamçının uzunluğu, oltayı sağlam tutmanıza izin verir..

Herhangi bir çubukta bir sallama var. İşaretçi olarak kullanılır. Yani, bir baş sallama, levrek gagaladığını anlamaya yardımcı olur. Levrek yakalamak için çubuklarda kullanılan lavsan’dan konik salmalar yapılır. Baş, altı santimetreye kadar uzun olabilir. Başlığın kalınlığı, mastarın kütlesine göre kaldırılır. Başlığın sapması, mastar askıdayken otuz dereceden fazla olmamalıdır..

Hangi satırı seçmeli?

Kışın levrek bir jig’e takıldığında en ince ip kullanılır. Büyük balıkların çarpması durumunda misinanın kırılma riski olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak bu yine de ihmal edilmelidir. Aksi takdirde kalın misina kış balıkçılığında hiç olumlu sonuç vermez. Oltadan tasarruf etmemek ve 0,06 ila 0,1 milimetre kalınlığında pahalı ama dayanıklı olta satın almak en iyisidir..

Evde, zaten jiglerle aynı anda birkaç sallama yapılması tavsiye edilir, böylece havuzda sadece başını çubuğa tutturmak kalır. Bu, havuzdaki farklı ısırık türlerine uyum sağlamayı kolaylaştıracaktır..

Levrek için hangi jig seçilir

Levrek için hangi jig seçilir

Levrek için iki tür jig vardır. Yemsiz ve ayrıca yemli. Yemsiz yemler, belirli beceriler gerektirdiği için öncelikle profesyonel balıkçılar tarafından kullanılır. Bu nedenle, yeni başlayanlara ataşmanlı jig kullanmaları tavsiye edilir. Bu yemlerin çoğu kurşun veya kalaydan yapılır. Çeşitli renklerde, ağırlıklarda ve şekillerde gelirler. Levrek yakalamak için “damlacıklar” veya “atış” kullanılır. Böyle bir yemin kütlesi yaklaşık 0,3 gramdır. Çap – yaklaşık dört milimetre.

Kırmızı kan kurdu, kışın levrek yakalamak için bu türden en yaygın yemlerden biri olarak kabul edilir.

Kırmızı kan kurdu, kışın levrek yakalamak için bu türden en yaygın yemlerden biri olarak kabul edilir. Ancak sinekler, yusufçuklar, güveler, doğranmış solucan vb. şeklinde yemler de kullanılır. Yem, jigin kendisinden daha büyük olmamalıdır. Balık tutarken, oltada herhangi bir kazanç olup olmadığını sürekli olarak izlemeniz gerekir. Kaçırırsanız, kar olmadığında, o zaman şu anda bir tünek sürüsü geçebilir. Ve sonra yırtıcıyı deliklere yeniden çekmek çok zor olacak..

Kışın levrek avlarken taktik eylemler

Kışın levrek avlarken taktik eylemler

Balık tutacak bir yer bulur bulmaz hemen delik açmaya başlamalısınız. Beş metre mesafede bir kerede yaklaşık on beş delik yapmak en iyisidir. Ancak, rezervuarın olanaklarını dikkate almanız gerekir. Belki daha az delik olacaktır. İlk delik tamamlanır tamamlanmaz içine yem dökülür. Kan kurdu olabilir. Delme işleminin sonunda ilk delikte balık tutmaya başlıyoruz..

Jig dibe iner. Birkaç dokunuştan sonra, düşük yoğunluklu sarsıntılarla kaldırmaya başlayabilirsiniz. Sonuç yoksa, gerizekalılar güçlendirilebilir, ancak duraklamanız gerekir. Çizgiyi ve jig’i seğirmek için çeşitli kombinasyonlar kullanılabilir.

Levrek ilk deliğe takılmadıysa, iki numaralı deliğe gidin. Çoğu zaman, ilk ısırıklar ikinci veya üçüncü delikte başlar. Balığın hangi derinlikte kancalandığını hatırlamak önemlidir. Aynı eylemleri gelecekte tekrarlamak için yemin salınım sıklığını da hatırlamanız gerekir..

https://youtube.com/watch?v=sxcEtrOtXY4

Balıkçı, yemli bir jig ile balık tutma ilkesine hakim olur olmaz, yemsiz balık avına geçebilirsiniz. Kışın levrek avlarken, doğru yemi seçmek ve kendi ellerinizle mücadele etmek önemlidir, aynı zamanda balığın bulunduğu yer de önemlidir..