Yeni Başlayanlar için Buzda Balık Tutmanın Temelleri

Acemi balıkçılar, kış balıkçılığının yılın diğer zamanlarından daha az heyecan verici olamayacağından şüphelenmezler bile. Rezervuar donmamışsa, kıyıdan ve şiddetli donlarda – buzdan bile balık tutabilirsiniz. Bir kış balıkçılığı deneyimleri mi arıyorsunuz? O zaman başarılı bir şekilde balık tutmak için ne gerektiğini öğrenin..

Yeni başlayanlar için delikten balık tutma

Delik, buz hala ince iken kışın başında özel olarak yapılan küçük bir buz deliğidir. Buz kıracağıyla yapacağınız birkaç vuruş, küçük bir buz tabakasını kırmaya yardımcı olacaktır. Şiddetli donlarda, matkapla delik açmanız gerekecektir. Deneyimli olta balıkçıları, deliğin boyutunu 8 ila 14 cm arasında standart hale getirir, böylece balık tutmak ve yakalanan balıkları çekmek uygun olur..

Yararlı video: Bir jig-Tackle ile kışın roach için balık tutma, balık arama

Sizce balıklar soğuk havalarda kötü ısırır mı? Profesyonel balıkçılar, deliğe özellikle kar serperler ve ardından şamandıranın görülebilmesi için bir çubukla delikler açarlar. Deneyimler, açık bir delikte ısırmayabileceğini kanıtladı, ancak karla kapladığınız anda balık avı hemen başladı..

Ayrıca şunu da okuyun: 2016 için balık ısırma takvimi

Büyük ihtimalle aydınlatmadandır. Işık parladığında balık ayrılır ve delik kapanır kapanmaz ısırık başlar..

Deliğin etrafına ince buz parçaları saçmayın. Yürüyeceksiniz ve buz uzun zamandır beklenen balıkları gıcırdatmaya ve korkutmaya başlayacak..

Videoyu izleyin: Kış damızlık balıkçılığı

Buzdan düşerseniz ne yapmalısınız??

Acemi balıkçıların özellikle ince buz üzerinde dikkatli olmaları gerekir. Sonbahar buzu, ilkbahar buzundan çok daha güçlü olmasına rağmen, şiddetli donlardan önce üzerine çıkmamalısınız. Balık tutarken buzun etrafında dolaşmak için kayak kullanmak en iyisidir. Buzun güçlü olduğundan emin olmak için iyi bilinen yollarda yürümek en iyisidir. Yeni başlayanlar için çiftler halinde balık tutmak en iyisidir..

Buzun altına düşerseniz panik yapmayın, gereksiz şeylerden kurtulmaya çalışın. Bir matkap, bir çanta veya bir kutu buzun altından çıkmanızı engelleyebilir. Etrafınızda oluşan deliğin kenarına yaslanmak için ellerinizi veya bir sopa kullanın ve buzun üzerine düz bir şekilde yatın. Geldiğiniz yönde mümkün olduğunca hızlı bir şekilde kıyıya sürünmeye çalışın. Donmamak için durmayın. Sıcak bir yere ne kadar çabuk ulaşırsanız o kadar iyi..

Balıkçılar için ilginç video: Buzdan küçük levrek için yüksek hızlı balık avı

Bir kişi buzdan düştüğünde ona yardım edilebilir. Bu durumda el vermek için deliğe yaklaşmak gerekli değildir. Kurbanı çekebilmek için bir ip veya sopa alın.

Yeni başlayan balıkçılar, kış balıkçılığı yaparken son derece dikkatli olmalıdır. Donanıma değil ekipmana özellikle dikkat edin, çünkü kış soğuk mevsimdir. Kış balıkçılığı sanatında ustalaşırsanız, kendi ellerinizle kışın bile çok balık yakalarsınız..