Dizüstü bilgisayar ısınıyor. Sebepler ve bunları kendi ellerinizle nasıl ortadan kaldıracağınız.

Dizüstü bilgisayar ısınıyor. Nedenleri ve bunları kendi ellerinizle nasıl ortadan kaldıracağınız.

Dizüstü bilgisayarın aşırı ısınması, diğer tüm ekipmanlar gibi, bozulmasına neden olabilir. “Tedavinin” anahtarı olduğu için doğru teşhisi yapmak çok önemlidir. Dizüstü bilgisayar elektrikle çalıştığından, ısı üretimi doğal bir süreçtir. Isı üreten bazı elemanlardan (işlemci, ekran kartı) ısıyı çıkarmak için soğutucular, radyatörler, ızgaralar vb. kurulur..

Dizüstü bilgisayar aşırı ısınma belirtileri.

– bazı yerlerde dizüstü bilgisayarın sıcaklığında güçlü bir artış.

– bazen donmaya dönüşen sistem yavaşlaması. Bu belirti mutlaka aşırı ısınmadan kaynaklanmayabilir, ancak genellikle mevcuttur..

– belirli bir sebep olmadan dizüstü bilgisayarı otomatik kapatma.

– sürekli çalışan fan.

Dizüstü bilgisayarın aşırı ısınmasının nedenleri.

Yanlış işlem. Bu çok yaygın bir nedendir, çünkü dizüstü bilgisayar mobil ve taşınabilir bir şeydir ve birçok kişi onunla istediğinizi yapabileceğinizi düşünür. Bu yüzden, bir dizüstü bilgisayarla yatağa oturmanın masadan daha iyi olduğu ortaya çıktı. Sadece normal soğutma için radyatör deliklerinin her zaman açık olması gerektiği ve kapatıldıklarında dizüstü bilgisayarın uygun şekilde soğumadığı gerçeği dikkate alınmaz..

  • Nasıl ortadan kaldırılır: Hala dizüstü bilgisayarınızla kucağınızda oturmak istiyorsanız, bir tür yatay stand yapmak veya bir mağazadan satın almak en iyisidir. Ek soğutmalı seçenekler var

Termal macunun kuruması. Çalışma sırasında çok fazla ısı üreten işlemciden daha iyi ısı transferi için, soğutucu ile işlemci arasına bir termal macun tabakası uygulanır (ısıyı iyi ileten özel bir bileşik). Zamanla bu macun özelliklerini kaybeder, kurur ve ısıyı daha iyi iletmek yerine tam tersine bunu engeller. Bu, uzun süreli kullanımda olan hemen hemen tüm bilgisayarlarda ve dizüstü bilgisayarlarda olur..

  • Nasıl ortadan kaldırılır: Ana eleme şeması aynıdır – bir dizüstü bilgisayardaki termal macunun değiştirilmesi. Bu nedeni ortadan kaldırmanın tek yolu budur. İşlemciye ve soğutucuya erişim her yerde farklı olduğundan, bunu her dizüstü bilgisayarda farklı şekillerde yapın. Örneğin, bir HP pavilion dv5 dizüstü bilgisayarla böyle bir işlem yaptım – içinde işlemciye ulaşmak için klavyenin bağlantısını kesmek de dahil olmak üzere her şeyi sökmek zorunda kaldım. Ve diğer modellerde, birkaç cıvatayı sökmek yeterlidir ve her şey yapılır.

soğutma sistemi elemanlarında hasar. Bu neden oldukça doğaldır, çünkü bu tür bir hasarla ısı dağılımı tam olarak gerçekleşmez, bu da aşırı ısınmanın meydana geldiği anlamına gelir. Hasarlı hem soğutucu hem de radyatör olabilir, ısı emici borular …

  • Nasıl düzeltilir: genellikle bu sorun yalnızca değiştirilerek çözülebilir. Soğutucuyu eski haline getirmek çok zordur ve radyatör ve borular sızdırmaz hale getirilebilir, ancak içindeki sıvıyı doldurmayacaksınız. Yani en iyi seçenek değiştirmek olacaktır.

tahta elemanlarına zarar. Bu sebep yaygın değildir, ancak olması gereken bir yeri vardır. Bazen dizüstü bilgisayar anakartının bireysel elemanları arızalanır, daha sonra kasa işlemcinin yakınında değil, arıza yerinde ısınır..

  • Nasıl ortadan kaldırılır: mümkünse bir parçanın değiştirilmesi, ancak bazı durumlarda anakartın veya bir kısmının değiştirilmesi gerekli olacaktır..

havalandırma kanallarının tıkanması. Nedeni çok yaygın ve açıktır. Havalandırma kanallarına giren toz, yabancı cisimler hava girişini ve sistem soğutmasını engeller

  • Nasıl düzeltilir: Bazı durumlarda dizüstü bilgisayarı sökmeden bile rutin temizlik.

 Kendin yap dizüstü bilgisayar termal macun değişimi.

Bir dizüstü bilgisayardaki termal macunu değiştirmek için, macunun kendisini, sabrı ve özel bir tornavida almanız gerekir..

Başlayalım: Öncelikle pili çıkarın ve kapağı bir tornavidayla açın..

İlk adım, pili çıkarmak ve kapağı bir tornavidayla açmaktır.

– güç kablosunu soğutucudan ayırarak, ısı emicilerini sabitleyen cıvataları sökün.

güç kablosunu soğutucudan ayırarak, ısı emicilerini sabitleyen cıvataları sökün

soğutma sistemini ayırın

– soğutma sistemini çıkarın ve eski termal gresi çıkarın.

soğutma sistemini çıkarın ve eski termal gresi çıkarın.

soğutma sistemini çıkarın ve eski termal gresi çıkarın.

– soğutucuyu sökün ve temizleyin.

soğutucu dizüstü bilgisayar

dizüstü bilgisayar soğutucusunu temizleme

– ince bir tabaka halinde yeni bir termal macun uygulayın.

ince bir tabaka halinde yeni bir termal macun uygulayın

Macunun – elektriği iletmesine ve kartın diğer elemanlarına bulaşması İMKANSIZ olmasına özellikle dikkat edilmelidir, bu kısa devreye ve panoya zarar verecektir..

Ayrıca bir HP dizüstü bilgisayarda termal macun değiştirme videosunu da izleyin

Bilgisayarlar için ipuçları bölümüne de bakmanızı öneririz.