Evde antoryum nasıl düzgün bir şekilde nakledilir

Antoryum, dost ailesinde, olağanüstü güzellik ve yüksek dekoratiflik açısından birbirinden aşağı olmayan yaklaşık sekiz yüz farklı türe sahiptir. Bu kültürün ana özellikleri beyaz, pembe, yeşilimsi, kırmızı ve turuncu çiçeklerin yanı sıra açık veya koyu yeşil yapraklardır. Birçoğu, antoryumun kaprisli kültürlere ait olduğu görüşünde. Aslında, gerekli tüm yetiştirme koşullarıyla, on iki ay boyunca eşsiz çiçeklenmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Ana şey, birkaç önemli kuralı takip etmektir:

  • odada yüksek nemi koruyun;
  • Bitkiyi taslaklardan koruyun;
  • Çiçeğin sıcaklık gereksinimlerini gözlemleyin;
  • Zamanında (3 yılda bir) nakli.

Antoryum ne zaman nakledilir

Yetiştirilen bitkinin ılık mevsimde – ilkbahar veya yaz aylarında – yeniden dikilmesi daha iyidir. Bir istisna, satın alınan bir bitkidir. Satın aldıktan hemen sonra, tercihen önümüzdeki 3-4 gün içinde nakledilmesi önerilir. Bu, antoryum kök sisteminin durumunu incelemek ve daha uygun bir saksıya aktarmak için gereklidir..

Bir houseplant nakli için önemli nedenler şunlardır:

  • Kök kısmı, saksıda toprak görünmeyecek şekilde büyümüştür ve kökler drenaj deliklerinden dışarı bakmaktadır;
  • Antoryumlu bir tencerede, alt tabakanın yüzeyinde, tükenmiş toprağı gösteren beyaz (veya paslı) bir kaplama belirdi..

Dört yaşın altındaki genç mahsullerin tekrar dikilmesi ve toprak karışımının yılda bir kez değiştirilmesi tavsiye edilir. Daha eski ev bitkileri bu prosedürden daha az – her 3 yılda bir – geçer..

Evde antoryum nakli

Evde antoryum nakli

Bir çiçek kabı seçmek

Anthurium boş alanı tercih eder, bu nedenle kap derin ve geniş olmalıdır. Tencerenin yapıldığı malzeme farklı olabilir. Örneğin, cam, plastik, doğal kil. Bir toprak kap satın alırken, antoryum kökleri sırsız kile dönüşebileceğinden, her iki tarafı da sırlı bir kap satın almanız önerilir..

Nakil için arazi

Deneyimli çiçekçiler, antoryum yetiştirmek için önerilen toprak karışımı seçeneklerinden birini almanızı önerir:

  • Orkide dikmek ve yetiştirmek için toprak substratı. Bileşimi: sphagnum yosunu, genişletilmiş kil, odun kömürü, ezilmiş ağaç kabuğu.
  • Orman ve çim arazisinden toprak karışımı ve bataklık yosunu.
  • Antoryumun ait olduğu epifitlerin substratı, yapraklı toprak, iğne yapraklı toprak, turba (her bileşenin bir kısmı), kaba nehir kumu (yarım kısım) ve az miktarda odun kömürü ve ezilmiş iğne yapraklı ağaç kabuğundan oluşur..

Satın aldıktan sonra antoryum nakli

İlk olarak, drenaj tabakasının hacminin yaklaşık dörtte birini içine dökerek, nakli için yeni bir çiçek kabı hazırlamanız gerekir. Anthurium, eski saksıdan çıkarmadan önce bol sulanmalıdır, daha sonra kaptan daha kolay ve zarar görmeden çekilecektir. Alt kısımdan tutularak bitki saksıdan dikkatlice çıkarılır ve kök kısmının durumu dikkatlice incelenir. Gerekirse, köklerin hasarlı veya sağlıksız kısımları çıkarılır, daha sonra herhangi bir dezenfektan madde ile muamele edilir (örneğin, “Fitolavin”). İşlemden sonra, antoryum yeni bir tencereye yerleştirilir ve substrat, toprağı hafifçe kurcalayarak çiçeğin etrafına dikkatlice dökülür. Çiçek kabının 2-3 santimetre kenarına ulaşmadan doldurulması tavsiye edilir. Bu şekilde satın alınan bir bitki nakledilir..

Toprağın değiştirilmesi amacıyla bir nakil aynı şekilde gerçekleştirilir, sadece tüm eski toprağı kök kısmından çıkarmak önemlidir. Kökler toprakla birlikte suya kısa bir süre daldırılırsa kolayca uzaklaşacaktır..

Çiçeklenme sırasında antoryum nakli

Genellikle çiçek yetiştiricileri, olası stres ve çiçeklerin dökülmesi nedeniyle çiçeklenme döneminde bitkilerin yeniden dikilmesini önermezler, ancak bu öneri antoryum için geçerli değildir. Çiçek açan antoryum, bunun için olumsuz sonuçlar olmadan nakledilebilir. Nakil işleminde en önemli şey, kırılgan bir yapıya sahip oldukları için çiçeğin kök kısmının bütünlüğüne zarar vermemektir..

Transplantasyon sırasında antoryum bölünmesi

Transplantasyon sırasında antoryum bölünmesi

Nakil sırasında, fırsatı değerlendirebilir ve daha fazla üreme için çalıyı bölebilirsiniz. 3 yaş üzeri iç mekan kültürleri bu işlem için uygundur. Üreme için en uygun zaman Ocak-Şubat’tır. Bu aylarda antoryum yaprakları dökülür..

Bitki eski bir saksıdan çıkarılmalı ve dikkatlice birkaç parçaya bölünmelidir. Kök kısmı bıçakla kesilebilir. Her bölme yaklaşık olarak aynı sayıda yaprak ve büyüme tomurcuğuna sahip olmalıdır. Köklerdeki kesik yerleri, kömür tozu serpilmeli, ardından hemen drenaj tabakası olan küçük saksılara ekilmelidir. Alt tabakanın tencerede sıkıştırılmasından sonra, delenkiler sulanır..

Nakil sonrası antoryum bakımı

Kültürü ilk 2-3 haftada minimum hacimlerde sulamak gerekir, böylece köklerin güçlenmesi ve çürümemesi için zamana sahip olur. Sonraki 15-20 gün içinde gübre verilmesi önerilmez. Antoryumun yetiştirildiği yer doğrudan güneş ışığı almamalıdır. İlaçlama günde bir kez düzenli olarak yapılmalıdır. Antoryumlu odadaki sıcaklık 20-22 santigrat derecedir. Uzun bitkilerin desteklenmesi için bir jartiyer gerekir.

Antoryum nakli (video)

Antoryum Nakli – ÇiçekçiAntoryum Nakli - Çiçekçi