hidrojel

Bugün, evde çiçekçilik biraz farklı bir ışık altında sunulmaktadır. Birçok yeni ilginç bitki ortaya çıktı, onlar için çeşitli aksesuarlar ve yetiştirme yöntemleri değişti. Daha önce, ebeveynlerimizin pencere pervazları kek ve kırmızı ile doldurulduysa, o zaman modern dairelerde artık toprak yerine kabuğu olan yabancı bir orkide var, ancak genellikle hidroponik isteyen bitkiler var..

Bugün bir hidrojel de ortaya çıktı, ancak tüm yetiştiricilerin bu yeniliği tanımak için zamanı olmadı ve bu nedenle uygunluğunu değerlendirmek hala zor. Bir hidrojel elbette iyi bir şeydir, ancak doğal toprağı onunla tamamen değiştirmek mümkün değildir ve toprağa ek olarak çok iyi olabilir..

hidrojel nedir?

Böyle bir toprağın teknik ve kimyasal özelliklerini ayrıntılı olarak açıklamazsanız, bunun bir pil, bir nem akümülatörü olduğunu söyleyebiliriz. Başlangıçta toz, kristaller veya granüller şeklinde olabilir. Bu hidrojel formlarının tümü, nemi emebilir ve aynı zamanda boyut olarak yaklaşık 300 kat artabilir. Tüm çeşitlerin ayrı bir amacı vardır, ancak belki de en etkili olanı, kapalı yeşil alanlar yetiştirirken doğrudan kullanılan farklı renklerde büyük bir hidrojeldir..

Daha küçük olanı bir toprak karışımı ile birleştirilir. Profesyonel olmayan çiçekçilikte, tohumların çimlenmesi gerektiğinde çok ince (kuru formda, bir tozdur) bir hidrojel kullanılır. Basitçe eylemde, kalın bir jöle gibi olur ve hiç top gibi olmaz. Ayrıca tek başına uygulanmaz, ancak toprak ve kum ile karıştırılarak kullanılabilir. Sadece acemi bir çiçekçinin, özellikle nadir bir bitkinin tohumları söz konusu olduğunda, böyle bir hidrojel ile daha dikkatli olması gerekir. Tohumlardan iç mekan çiçekleri yetiştirme konusunda hala yeterli deneyiminiz yoksa, denememelisiniz, normal yöntemi kullanmak daha iyidir..

Kapalı bitki hidrojel

Temel olarak hidrojel, toprak karışımlarına katkı maddesi olarak kullanılır ve bu yüzde 100 haklıdır. Çalışmasının prensibi, kökleri nemle yaşaması ve ardından bir sonraki sulama nedeniyle kaynağı yenilemesidir. Bir hidrojel, toprak nemini kontrol eden bir düzenleyiciden başka bir şey değildir. Toprak kuru ise nemlendirir ve vagi aşırı doyduğunda hidrojel fazlalığı alır. Böylece, sphagnum yosunu toprağa etki eder..

Kapalı bitki hidrojel

Hidrojel hala toprağın gevşekliğini kontrol edebilir. Esas olarak kilden oluşan toprağa yerleştirilirse, o kadar ağır olmayacak, gevşeyecek ve çok fazla kumun olduğu yerde sıkıştırılacaktır. Toprakta bulunan ve nem kaybını yenileyen hidrojel, bitkiyi 4-5 yıl besleyebilir. Kullanımının tartışılmaz faydası, sulama sayısındaki azalmadır. Hatta bir süreliğine evden sakin bir şekilde ayrılmak (örneğin tatile çıkmak) ve bitkinin kuruyacağından endişe etmemek bile mümkün hale gelir..

Etli gibi iç mekan çiçekleri için bir hidrojel gerekli olmadığı açıktır, bu tür bitkilerin kendileri nem biriktirme yeteneğine sahiptir. Epifitler için de gereksizdir, çünkü bu çiçek kendi türüne bağlı kalarak topraksız büyür. Ancak yaprak döken, süs ve çiçek açanların çoğu için hidrojel çok faydalı olabilir. Altında renkli toplar olan bir houseplant ile bir cam vazo gibi bir dekor unsuru olan iç mekanı mükemmel bir şekilde tamamlar. Sadece şimdi bu amaç için kristal kullanılması tavsiye edilmez. Kristal vazolarda biraz kurşun vardır ve bitki içinde uzun süre tutulursa zarar görebilir..

Hidrojel nasıl kullanılır??

Prensip olarak, kullanıma hazırlanırken karmaşık bir şey yoktur. Çoğu zaman, granül içeren bir paketin kullanım talimatları vardır, ancak ne yazık ki bunlar genellikle çok kısa bilgiler içerir ve daha fazlasını bilmek istiyorum. Bir ev çiçeğini saf bir hidrojel şeklinde dikmeniz gerekiyorsa, farklı renklerde boyanmış granüller bunun için daha uygundur, ancak böyle bir şey elde edemezseniz, ancak sadece renksizseniz, üzülmemelisiniz. Böyle bir hidrojel, gıda boyaları, en azından Paskalya için yumurta boyayanlar kullanılarak kolayca renge dönüştürülebilir..

Hidrojel için su temiz alınmalı ve çökeltilmelidir, aksi takdirde topların üzerinde çekici olmayan bir plak kalacaktır. Çok fazla su olamaz, granüller fazla almayacağı için 2 litre suya 10 gram madde alınabilir. Granüllerin suya doyması için yaklaşık 2-3 saat yeterlidir, güvenlik nedeniyle daha uzun süre bekleyebilirsiniz..

Peki ya gübreler? Onları hemen suya koyabilirsiniz. Bu amaçlar için özel gübreler vardır ve hidroponikte kullanılanlar da uygundur. Bu tür gübrelerin satın alınması daha kolaydır ve aşırı durumlarda seçimleri büyüktür, sadece suda çözünür olanları kullanabilirsiniz. Granüller şiştiğinde, kalan suyu boşaltmak gerekli olacaktır, bir kevgir kullanabilirsiniz. Bundan sonra, onları kurutduğunuzdan emin olun. Temiz bir kağıt veya peçete alın ve topları yerleştirin, nem onlardan tamamen çıkmalıdır. Bu, toplar arasında hava geçişi için gereklidir, aksi takdirde bitki ölür. Bu nedenle, sadece bir hidrojel (topraksız) kullanıldığında, büyük granüller alınır..

Ardından, bitkinin üstesinden gelmeniz gerekir. Kök sistemine zarar vermemek için toprakla birlikte tencereden çıkarılmalıdır. Daha sonra kökler temiz yıkanmalıdır. Bunu akan su altında yapmanız önerilmez. Toprak yumruyu bir kapta suyla iyice ıslatmak ve bundan sonra toprağı köklerden dikkatlice çıkarmak daha iyidir. Temizleme işleminin sonunda tercihen ılık, küçük bir su akışı kullanabilirsiniz. Bir bitkiyi hidrojel toplara dikmek, sıradan toprağa göre daha da kolaydır. Kök sisteminin boyutuna göre vazonun dibine toplar dökülür, kökler üzerlerine eşit olarak bölünür ve bitkinin kendisi yerleştirilir ve daha sonra büyüme hattına hidrojel eklenir. Prensip olarak, her şey normal inişten farklı değildir..

Hidrojelden nemin buharlaşması durumunda, üst tabakasına bir polietilen film koyabilirsiniz. Doğru, bu güzelliği biraz bozacak, ancak stokta çok fazla granül varsa, filmi kullanamazsınız. Ayrıca, isteğe bağlı olarak, bir sprey şişesiyle üst tabakayı püskürtün.

Hidrojelde yetişen çiçeğin iki haftada bir sulanması tavsiye edilir. Ama bu her zaman işe yaramaz. Ne kadar suya ihtiyaç duyulduğunu hemen anlamak zordur ve ayrıca böyle bir sulama aralığından sonra altta aşırı sıvı oluşur. Bu nedenle, önce üst tabakayı püskürtmek daha iyidir ve su yavaş yavaş jel toplarının üzerine yayılacaktır. Zamanla, çiçeğin ne kadar ve ne zaman sulanacağına karar vermek zaten mümkün olacak..

Hidrojel nasıl kullanılır?

Bu yetiştirme yöntemiyle çiçeğin duracağı doğru yeri seçmeniz gerekir. Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmasına izin vermeyin, aksi takdirde jel çiçek açar ve yeşile döner. Dolayısıyla konum, hidrojele yerleştirilecek bitkinin seçimini etkiler..

Benzer şekilde, birçok iç mekan çiçeği büyüyebilir, ancak bazı genel kurallar vardır ve bunların dikkate alınması tavsiye edilir:

  • Bitkinin kısa ve orta büyüklükte olması daha iyidir, aksi takdirde toplar dünyadan farklı tutulduğu için bir tarafa düşecektir..
  • Bitkinin kökleri büyük ve iyi gelişmiş olmalıdır, bu nedenle yetişkin çiçekleri kullanmak daha iyidir ve ayrıca her yıl yeniden ekilmeleri gerekmez..
  • Daha iyi büyümeleri için yakın kapasite gerektiren bitkiler (limon, euharis, vb.) için hidrojel çalışmayacaktır..
  • Bu tür bir ekim için, parlak aydınlatma gerektirmeyen bitkileri seçmeniz gerekir..
  • Kösele, sert yapraklı bitkiler de granüller için uygun değildir, bu tür çiçekler için aşırı nem yıkıcıdır. Bu yüzden epifitleri, her türlü kaktüsleri ve sukulentleri kesinlikle dışarıda tutmalıyız. Burada yumuşak yapraklı otsu bitkileri kullanmakta fayda var..

Başlangıçta, hidrojelde tradescantia gibi daha basit bitkiler dikmeyi deneyebilir, iç mekan sarmaşık veya kuşkonmaz alabilir, bromeliadlar da oldukça normal hisseder..

Zamanla hidrojel topları değişir, çekiciliğini kaybeder, kırışır ve küçülür. Ancak onlardan hemen kurtulmamalısınız, sıradan bir taramada kullanılabilirler. Buraya taze hidrojel eklemek de çok iyidir, böylece sulama sayısını önemli ölçüde azaltabilirsiniz..

Hazırlanan ve şişmesi için zamanı olan hidrojeli zaten karıştırabilirsiniz. Burada topların rengi önemli değil, yani basit, renksiz olanları kullanabilirsiniz. Boyutları da hiçbir şekilde etkilemeyecektir, sadece ince bir jel almanıza gerek yoktur..

Bir litre toprak karışımı için 1 gram granül alınır, bu kuru haldedir. Bitmiş bir tesise de yerleştirilebilirler, ancak bu çok dikkatli yapılmalıdır. Granüller kuru halde toprağa ekleneceği için ne kadar büyüyeceklerini bilmek gerekir. Kural olarak, burada aynı oran gözlenir – litre başına bir gram. Bir ekici ile toprakta delikler yapılır veya sadece bir kalem kullanabilirsiniz. Bu tür deliklerin eşit olarak, ancak farklı derinliklerde yapılması gerekir, ardından deliklere granüller koyun ve kuyuya su verin..

Havadaki nemi korumak için başka bir hidrojel kullanılır. Toplar basitçe toprak yüzeyine yayılır. Bunu havanın kuru olduğu kış aylarında yapmak çok iyidir. Ancak bu yöntemi son derece dikkatli kullanmanız gerekir. Jel sadece üstte olacağından ve üst tabaka ıslanacağından, bitkinin ek sulamaya ihtiyaç duymadığı varsayılarak, tüm toprak topaklarının kurumamasını sağlamak gerekli olacaktır..

Yine de, iç mekan çiçekçiliğinde bir hidrojel kullanmaya değer, bu yeni, oldukça çekici ve daha da önemlisi, bitkiler için çok faydalı bir çözüm..