Evde siklamen nakli

Siklamen, nakli sevmeyen ve sonrasında uzun süre toparlanan kaprisli çiçekli bir ev bitkisidir. Deneyimli çiçek yetiştiricileri, bu prosedürün her 3 yılda bir defadan daha sık yapılmasını önermezler. Ancak, nakil olmadan yapamayacağınızın birkaç nedeni vardır..

Yeni bir bitki satın almak. Çoğu durumda, çiçekçilerdeki bitkiler, çiçeğin uzun süre kalamayacağı ve aynı zamanda tam olarak gelişemeyeceği özel bir alt tabakaya sahip kaplarda satılmaktadır. Bir siklamen satın aldıktan sonra, kültürün derhal uygun toprağa nakledilmesi önerilir..

Çiçeğin kök sisteminin büyük boyutu. Özellikle yaşamın ilk yıllarında iç mekan siklamenlerinin büyümesi çok yoğundur. Kapalı mahsul yumruları büyüyebilir, böylece saksı onlar için sıkışık hale gelir. Bitkiler, rahatsız edici durum nedeniyle büyümeyi veya çiçeklenmeyi durdurabilir. Gübre, sulama ve diğer bakımlar bu durumu düzeltmeyecektir. Sadece yeni bir toprak karışımı ile büyük bir kaba nakletmek için kalır..

Toprak değiştirme ihtiyacı. Böyle bir ihtiyaç, toprak uzun süre kullanılmışsa veya içinde zararlı böcekler, mantarlar, enfeksiyon ortaya çıkarsa ortaya çıkar. Zayıf tükenmiş toprak, yalnızca üst pansuman yardımı ile tekrar besleyici ve verimli hale getirilemez. Ve sadece saksı karışımını ve çiçek kabını tamamen değiştirerek haşerelerden kurtulabilirsiniz..

Siklamen nasıl doğru bir şekilde nakledilir

Siklamen nasıl doğru bir şekilde nakledilir

Nakil için hazırlanıyor

Hazırlık faaliyetleri, doğru çiçek saksısının, uygun toprak ve drenaj malzemesinin seçilmesinden oluşur..

Saksı boyutu, gelecekteki iç mekan çiçeği için büyük önem taşımaktadır ve seçime çok sorumlu bir şekilde yaklaşılmalıdır. Rahat koşullarda, siklamen iyi gelişir ve çiçek açar. Sıkışık bir tencerenin varlığında kök kısmı acı çekecektir. Çok geniş veya derin bir kapta çiçeklenme durabilir, böyle bir kaptaki toprak asitleşir ve kök çürüklüğü görünebilir..

Bir ila üç yaş arası bir siklamen için 7-8 cm çapında bir saksı yeterlidir ve daha eski örnekler için – 10-15 cm.Kullanılmış çiçek kapları kullanmayın. Ancak bunun yapılması gerekiyorsa, yalnızca dezenfekte edici çözeltiler veya müstahzarlarla dikkatli bir işlemden sonra. Siklamen başka bir çiçeğe bulaşmış bir saksı yoluyla kök çürüklüğü veya başka hastalıklar geliştirebilir..

Nakil işleminin kendisi siklamen için stresli olduğundan, bitkinin bu konuda normal hissetmesi için yeni toprağın bileşimine dikkat etmeye değer. Yeni substratın bileşimi, içindeki besinlerin varlığı açısından öncekinden daha iyi olmalıdır. Siklamen için tasarlanmış hazır bir toprak karışımı satın alabilirsiniz. Evde bir alt tabaka oluştururken, 4 temel bileşen almanız gerekir – yapraklı toprak, turba, nehir kumu ve çürümüş humus. Bu elemanlar diğerlerinden 3 kat daha büyük olmalıdır..

Yeni toprak için gereksinimler: Hafif, bileşimde nötr ve nefes alabilir olmalıdır. Bu tür toprak, eşit miktarda çim toprağı ve kaba kumdan oluşabilir..

Drenaj için, bir tencereye yerleştirilmeden önce dezenfektan çözeltisi ile muamele edilmesi ve ardından iyice kurutulması gereken genişletilmiş kil kullanılması tavsiye edilir..

Nakil başlangıcı

Nakil prosedürüne başlamak için uygun bir zaman, siklamen dinlenme süresinin son günleridir.

Nakil prosedürüne başlamak için uygun bir zaman, siklamen dinlenme süresinin son günleridir. Genç yapraklar görünmeye başlar başlamaz başlayabilirsiniz. Bunun için bazı önemli koşullar olsa bile, çiçeklenme döneminde bir ev bitkisinin nakledilmesi önerilmez..

Nakil prosedürü

Yetişmiş bir yumru nedeniyle bir nakil, toprak parçası ile birlikte gerçekleştirilir. Siklamen eski kaptan dikkatlice çıkarılmalı ve yenisine aktarılmalıdır. Hastalıklar ve zararlılar ortaya çıktığında, toprak tamamen değiştirilir ve kök yumruları ekimden önce eski alt tabakadan dikkatlice temizlenir ve hasarlı ve çürümüş kök parçaları çıkarılır. Bitkiyi taze toprakla yeni bir kaba yerleştirmeden önce, yumru kökleri dezenfekte edici bir çözelti ile işlemek ve sonra bitkiyi dikmek gerekir..

Bir siklamen ekerken “Avrupa” yumru kökü tamamen bir substrat ile kaplanır, ancak sıkıştırılmaz. “Farsça” siklamen yumruları sadece 2/3 serpilir ve etrafındaki toprak sıkıştırılır.

Siklamenin zamanında nakli, uzun yıllar boyunca tam büyümeyi, uzun ömrü ve güzel çiçeklenmeyi teşvik eder..

Evde siklamen nasıl düzgün bir şekilde nakledilir (video)

Evde siklamen nasıl düzgün bir şekilde nakledilir [Leroy Merlin]Evde siklamen nasıl düzgün bir şekilde nakledilir [Leroy Merlin]