Bıyıklı çilekler nasıl düzgün şekilde yayılır

Belirli kurallara tabi olan bu çilek yetiştirme yöntemi, sadece mükemmel fideler vermekle kalmayacak, aynı zamanda her yıl büyük bir çilek hasadı getirecek ve en iyi özelliklerini koruyacaktır..

Deneyimli yaz sakinleri, meyve veren çalılardan bıyık kullanmanın tavsiye edilmediğini biliyor. Her bir meyve çalısı yalnızca bir işlevi yerine getirmelidir: ya meyve ya da bıyık üretmek. Bitki her ikisi için de yeterli besine sahip değildir. Çalı zaten meyve vermeyi bırakmış olsa bile, meyvelerin olgunlaşması için tüm güç harcandığından, gücü yüksek kaliteli ve güçlü bir bıyık için hala yeterli değildir..

“İki cephede çalışıyor” gibi görünen çilek çalıları çok çabuk tükenir, zarar görmeye başlar ve verim giderek düşer. Bu tür çalılardaki meyveler küçülür, tat özellikleri kaybolur. Gelecekte, kültür tamamen ölebilir.

Rahim çalıları kullanılarak çileklerin çoğaltılması

Rahim çalıları kullanılarak çileklerin çoğaltılması

Çilek yetiştirme süreci, en güçlü ve en dayanıklı çalıların seçimi ile başlamalıdır. Bunlara ana çalılar denir. Onları nasıl tanımlayabilir ve hatırlayabilirsiniz? Seçim, çilek çalılarının dikilmesinin ilk yılında başlar. Ekilen tüm dut çalılarında istisnasız tüm bıyıkları çıkarmak zorunludur. Kültür, meyve verme sürecine tüm gücünü vermelidir. Bahçıvanın görevi, tüm bitkileri dikkatlice gözlemlemek ve en iyi çalıları işaretlemektir (parlak bir çıkartma veya küçük bir mandal kullanabilirsiniz). En iyi bitkiler, en büyük meyvelere sahip olan ve bozulmadan kalanlar olacaktır (ne zararlılar ne de hava değişiklikleri). Bu dut çalılarına ana çalılar denir..

Meyve vermenin bitiminden sonra, en iyi çilek çalılarının ayrı bir alana nakledilmesi gerekir. Her ana çalı arasında en az kırk santimetre bırakmanız gerekir ve sıralar arasındaki mesafe yaklaşık seksen santimetredir..

Sonraki sezonda seçilen çilek çalıları ile çalışmalar devam ediyor. Şimdi her çalı tüm enerjisini bıyık gelişimine harcamalı, bu yüzden ortaya çıkan tüm tomurcuklardan kurtulmanız gerekiyor. Berry çalıları çiçek açmamalı veya yumurtalık oluşturmamalıdır. Bu yıl vejetatif üreme bitkiler için ana şey olacak, yani bıyıkların gelişimi.

Bıyık ilk yaz ayında çıkmaya başlar. Yine titiz bir seçim yapmak gerekiyor – sadece en güçlü ve en büyük bıyık gerekli olacak ve geri kalan her şeyin kesilmesi gerekiyor. Seçilen bıyık üzerinde çok yakında yuvalar ve üzerlerinde kökler oluşacaktır..

Çilek fidelerini yeni bir siteye nakletmek en iyi yazın son ayında yapılır.

Rozetlerdeki köklerin ortaya çıkmasıyla, genç bir çalının daha da gelişmesi için iki seçenekten birini seçebilirsiniz. Çıkışın yetişkin çalıdan ayrılmasına gerek yoktur, alt kısmını bahçedeki gevşek toprağa biraz derinleştirmek ve fidelerin bakımı için öngörülen tüm kuralları takip etmek veya gelişme için kendi ayrı kabını sağlamak yeterlidir. her çıkış için kök sisteminin.

Çilek fidelerini yeni bir siteye nakletmek en iyi yazın son ayında yapılır. Şiddetli soğuk havaların başlamasından önce, çalıların yeni bir yerde kök salması ve iyi kök salması için hala yeterli zaman olacaktır. Fidelerin transferinden yaklaşık on gün önce, üzerinde rozetlerin oluştuğu bıyıkları kesmeniz gerekir. Bu günlerde bitkiler, ana çalıdan değil, kendi kök sistemleriyle beslenmeyi öğrenmelidir..

Rahim çalıları ile büyüyen fideler arka arkaya iki hatta üç yıl boyunca tekrarlanabilir ve daha sonra onların yerini alacak genç ve güçlü bitkiler bulabilirsiniz. Tüm seçim prosedürünün tekrar tekrarlanması gerekecektir. Ana çalılar olarak iki ve üç yaşındaki çilekleri seçmenin daha iyi olduğunu belirtmekte fayda var. Bir yaşındaki bir çocuğa göre çok daha fazla bıyık bırakırlar..