İç mekan bitkilerinin çoğaltılması. Popüler yollar

Çoğu ev hanımı, evlerini iç mekan bitkileriyle süsler. Sadece odada rahat bir atmosfer yaratıp orijinal bir görünüm kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda havayı da temizler. Birçok iç mekan bitkisinin bir dizi tıbbi özelliği vardır. Bu nedenle iç mekan bitkileri evde vazgeçilmez bir yardımcı olacaktır. Aloe bir örnektir. Aloe suyu, burun akıntısından kurtulmaya, pürülan yaraları iyileştirmeye, gastrit ve mide rahatsızlıklarını iyileştirmeye yardımcı olacaktır..

Belli bir süre sonra ev bitkileri güzelliğini, tazeliğini ve iyileştirici özelliklerini kaybedebilir. Bu nedenle, gerçek çiçek yetiştiricileri onları yenileriyle değiştirmeye çalışır. Değiştirmek için yeni bir houseplant satın almak gerekli değildir. Eski yerli bitkilerden yeni yavrular alabilirsiniz. Yeni bir houseplant yetiştirmek, onu satın almaktan çok daha ilginç, ayrıca her şey, bu seçenek çok daha ucuz olacak..

Çiçekçiliği gerçekten sevenler, bitkinin gelişiminin her aşamasını gözlemleyecek, ona değer verecek, ilgilenecek. İç mekan bitkileri yetiştirme sürecinde yeni deneyimler kazanabilir veya bilgi ve beceri düzeyini artırabilirsiniz..

Her houseplant’ın kendi kişiliği vardır. Bitki üreme sürecini düşünürsek, burada bitkiler arasındaki farkları hemen bulabilirsiniz..

İç mekan bitkilerinin üreme özellikleri

Kaliteli bir ev bitkisi yetiştirmek için öncelikle bitkilerin büyümesi için uygun koşulların yaratılması gerekir. İlk önce toprakla ilgilenmelisin. Her çiçekçiden satın alınabilecek özel toprak kullanmak en iyisidir..

İç mekan bitkilerinin üreme özellikleri

Yeterli aydınlatma, büyüyen bitkiler için önemli bir koşul olarak kabul edilir. Genç bitkiler çok fazla ışık ve ısı gerektirir. Direkt ışınlar bitkiye çarpmamalıdır. Taslaklar ve sıcaklık değişiklikleri – tüm bunlar ortadan kaldırılmalıdır, bu koşullar iç mekan bitkilerinin yetiştirilmesi için uygun değildir. Bitkilerinizi sulamayı unutmayın. Su, iç mekan bitkilerinin yaşamının ayrılmaz bir parçasıdır. Yukarıdaki koşulların tümüne uyularak iç mekan bitkileri sağlıklı ve güçlü büyüyebilecektir..

Bitki yayılımının popüler yolları

Bu sorguyu arama kutusuna girersek, birçok cevap alırız. Örneğin, klorofit bitkisi, uçlarında genç rozet adı verilen oluşumlar yoluyla çoğalır. Böyle bir bitki yetiştirmek çok kolaydır. Sadece en çok köke sahip çıkışı seçmeniz gerekiyor. Çok sayıda kök, bitkinin hızla yerleşip büyümesini sağlar..

Tolmia Menzies’in tamamen farklı bir üreme şekli var. İşlem, yaprağın tabanında bulunan genç oluşumlar sayesinde gerçekleşir, şifalı bitki Kalanchoe’da bu oluşum yaprakların kenarlarında görülebilir..

Popüler ezme yöntemleri: kesimler, tomurcuklar veya ampuller

Bazı bitkiler ampullerle çoğalır. Ana bitkiden kolayca ayrılırlar, bundan sonra sadece bir tencereye nakledilmeleri gerekir. Çocuklar tarafından çoğaltılması, birçok avantajı olan çok uygun bir yoldur. İlk olarak, bitkinin zaten kendi kök sistemi vardır. İkincisi, küçük bitkiyi ana bitkiden ayırmak kolaydır. Ne yazık ki, tüm bitkiler bu şekilde çoğalamaz..

Kesme, iç mekan bitkilerini çoğaltmanın eşit derecede popüler bir yoludur. Kesilen yaprak sapları önce kök salmalıdır. Farklı bitkiler için köklenme süreci farklı zaman alır. Örneğin, columnea veya “iç mekan orkidesi”, tradescantia, iç mekan üzümleri, menekşeler çok hızlı bir şekilde kök salıyor: bir bardak sade suya konmaları ve birkaç gün beklemeleri gerekiyor. Bitki kesimlerinin toprakta kök salmasını istiyorsanız, büyük yaprakları kesmek önemlidir, bu nedenle nem buharlaşması azalacaktır..

Bu durumda, bitkinin bir miktar ışığın geçmesine izin verecek bir kapakla kapatılması gerekir. Bunu yapmak için bir sera filmi veya normal bir plastik torba kullanabilirsiniz. Kapakta delik yoksa, kesimleri havalandırmayı unutmamalısınız. Gerekli nemi sağlamak için toprağı sulamayı da unutmamak gerekir. Kaputun altında, yüksek sıcaklıklarda çeliklerin köklenmesi çok hızlı gerçekleşir. Sıcaklık düşükse, köklenme süreci ertelenebilir ve birkaç hafta sürebilir..

Hibiscus, philodendron, sıcaklık 25 derecenin altına düşmediğinde kök salıyor. Bu tür tropik bitkilerin kesimleri, çoğunlukla ısıtılmış seralarda, sıkı sıcaklık kontrolü altında gerçekleştirilir..

Gulet, tradescantia gibi otsu bitkiler apikal yaprak sapı ile çoğalır. Bu tür bitkilerde, üç veya dört çift yaprak içeren sürgünün tepesi kesilir. Kesimlerin uçlarının, ivmeyi uyaran özel bir toz içine daldırılması tavsiye edilir. Bundan sonra, yaprak sapları zemine derinleşen alt düğüm olan alt tabakaya ekilir. Yaprak saplarını birbirine yakın yerleştirirseniz, tam teşekküllü bir çalı elde edebilirsiniz. Kesimler, daha iyi köklenmeleri için tencerenin duvarlarına daha yakın yerleştirilmelidir..

Yeni başlayanlar için bitkilerin nasıl çoğaltılacağına dair ipuçları ve püf noktaları

Monstera, ficus gibi ev bitkileri hava katmanları tarafından yayılır, mahsulleri tırmanır – kök. Bir hava tabakası şu şekilde elde edilebilir: tabakayı çıkarmanız, gövdedeki ek yerinde küçük bir kesi yapmanız ve içine bir kürdan sokmanız gerekir. Kesi altında, bitkinin gövdesi bir manşetle sarılmalı, hafif nemli yosunla doldurulmalı, manşet sıkıştırılmalı ve kapatılmalı, bitkinin gövdesine sabitlenmelidir. Kesim yerinde, bir buçuk ay içinde köklenme meydana gelecektir. Bu uzun süreden sonra kökleri olan sürgün kesilerek ayrı bir saksıya dikilir..

Tırmanıcı bitkiler, listelenenlerden çok farklı bir üreme şekline sahiptir. Bu tür bitkilerden en güçlü sürgün alınır, yaprağın yere yapışma noktasında preslenir ve tel ile sabitlenir. Düğüm kök salana kadar ana bitki ona besin sağlamaya devam eder. İlk köklerin ortaya çıkmasından sonra, bağımsız gelişme fırsatı vermek için fide ayrılmalı ve bir tencereye nakledilmelidir..

Bazı ev bitkilerinin bir yumruya benzeyen çok sayıda kökü vardır. Böyle bir yumru genellikle perde olarak adlandırılır. Bu tür bitkilerin çoğaltılması, köksapın bölünmesiyle gerçekleşir. Bu tür ev bitkileri arasında sağrı, iç mekan bambuları, eğrelti otları bulunur. Ellerinizle bir kök yumruğunu yırtmamalısınız, bir bıçakla kesmeniz gerekir. Böylece sürgünlere zarar vermemiş olursunuz. Antoryum veya spathiphyllum’un çoğaltılmasından bahsediyorsak, burada kökler hiçbir şey için endişelenmeden elle bölünebilir..

Yerli bitkileri çoğaltmak için bir tohum yöntemi vardır. Tohum kullanarak çoğaltma oldukça nadir bir yöntemdir, ancak bu çoğaltma yönteminin tek olduğu bitki türleri vardır. Tohumların yardımıyla, yeni yavrular nergis zambağı ailesine ait bir bitki olan clivia verir..

İç mekan bitkilerinin çoğaltılması, fazla çaba gerektirmeyen çok eğlenceli bir iştir.

Saintpaulia veya diğer adıyla Uzambara menekşesi, yaprak kesimleri kullanarak çoğalır. Subtropikal çiçekli bitki Streptocarpus, bir yaprak parçası ile çoğalır. Streptocarpus yaprağı suya yerleştirilmelidir. Bu seçenek, levha çürüyebileceğinden en güvenilir değildir. Yaprağı doğrudan toprağa dikmek en iyisidir. Daha fazla zaman alacak, ancak yaprağın kaybolma olasılığı sıfıra indirildi. Ayrıca yukarıda verilen çeşitli şekillerde üreyen bitkiler de vardır..

İç mekan bitkilerinin çoğaltılması, fazla çaba gerektirmeyen çok eğlenceli bir iştir. Mağazaya koşup bir houseplant satın almak için acele etmeyin, kendiniz yetiştirmeye çalışın – bu çok heyecan verici!