Limonun kesimlerle yayılması

Premium, meyve veren bir limon elde etmek için, onu kesimlerden yapmanın basit ve güvenilir bir yolu var. Gerçekten oldukça kolay, yeni başlayanlar bile halledebilir, ki bu aşılama veya dallara göre çoğaltma gibi yöntemler hakkında söylenemez..

Kesme yöntemi

Bu tür çoğaltma yıl boyunca yapılabilir, ancak yine de Mart-Nisan aylarında yapmak daha iyidir. Zaten meyve veren ve büyümesinin bir sonraki döngüsü sona eren bir limondan kesimler almanız gerekir – bitkinin büyüme aktivitesi, yılda 3-4 döngü halindedir. Yeşil bir kabuk ile biraz sertleştirilmiş ve aynı zamanda oldukça esnek olmalıdırlar. İşlemi kesmeden önce bıçak dezenfekte edilmeli, ateşle tutuşabilir ve keskin olmalıdır. Bıçak tabakanın altına yerleştirilir ve eğik bir kesim yapılır. Sap 3-4 yapraklı olmalı ve uzunluğu 8-10 cm’dir. Kesim üstte ise tomurcuktan 1.5-2 cm daha yüksek olmalıdır..

Çelikleri dikmek için, karışık bir sfagnum yosunu toprağı kullanmak en iyisidir ve kum – eşit parçalar alınır. Bu tür toprak, sürece gerekli nemi doğru miktarda ve eşit olarak verir ve içinde sıkıca tutar. Sfagnum yoksa, yüksek bataklık turbası onu mükemmel bir şekilde değiştirebilir. Ancak bu sadece üstte bir katmandır ve ayrıca besleyici bir gıdaya da ihtiyacınız vardır..

Kesme yöntemi

Bir limon kesimi dikme işlemi aşağıdaki gibidir: bir kabın, bir kutunun, bir tencerenin veya bir saksının dibi bir drenaj tabakası ile kaplanır, burada genişletilmiş kil, kil parçaları, gözenekli vermokülit vb. uygulayabilirsiniz; daha sonra bir besleyici toprak tabakası, bu, kumun altıda birinin eklenmesiyle, çim ve orman toprağının aynı kısımlarının beş santimetre kalınlığında bir tabakasıdır; daha sonra yosun (veya turba) ve kum karıştırılır ve ardından kesim dikilir.

Aynı anda bir kaba birkaç sürgün ekilirse, aralarındaki mesafe 5-6 cm olmalıdır, böylece sürgünlerin yaprakları birbirini gölgelemez. Dikim sonunda limon filizlerine ılık su püskürtülür, ekim sırasında toprak nemli olmalı ve bir seraya yerleştirilmelidir. Tel ve polietilenden yapmak çok kolaydır. Tel çerçeve, işlemlerin yerleştirildiği bir kabın üzerine yerleştirilir ve ışığın kendi kendine geçmesini sağlayan polietilen ile kaplanır, tüm bilgelik bu..

Kesim köklenene kadar, günde iki kez suyla hafifçe ısıtılan sistematik püskürtmeye ihtiyaç duyar. Ek için hafif bir yer seçmek daha iyidir, ancak doğrudan ışın olmamalıdır. Köklenme işleminin normal bir şekilde gerçekleşmesi için 20-25 derecelik bir oda sıcaklığı yeterlidir. Sap 3-4 hafta içinde kök salıyor.

Daha sonra küçük bir limon fidanının odadaki havaya alışması gerekir. İlk başta, ev yapımı serayı sadece bir saat açın ve yavaş yavaş süreyi artırın. Bir ila bir buçuk hafta ve tencereyi tamamen açabilirsiniz. Bir hafta sonra, köklü limon filizi, kalıcı besin toprağı olan 9-10 cm’lik daha büyük bir saksıya nakledilmelidir..

Daha sonra bir limon fidanının kademeli olarak odadaki havaya öğretilmesi gerekir.

Nakil işlemi diğer iç mekan bitkileri ile aynıdır. Bitkinin kök boğazının (gövdenin kök ile birleştiği yer) toprakla kaplanmaması gerektiğini unutmamak önemlidir. Böyle bir nakil daha çok bir aktarma gibidir, burada zemini köklerde bırakmak gerekir. Bir yıl geçtikten ve limon yaşlanınca bir öncekinden 1-2 cm daha büyük bir saksıya nakledilmesi gerekir. 4 yıl.

Diğer narenciye meyvelerini de çoğaltabilirsiniz. Burada sadece portakal ve mandalina pek uygun değil. Onları kesimlerle yaymak biraz problemlidir. Bu meyvelerin kök salması çok daha uzun sürer (yaklaşık altı ay) ve köklenip kök salmayacağı bilinmemektedir..