Brachychiton (şişe ağacı) - evde bakım. Brachychiton'un ekimi, nakli ve çoğaltılması. Açıklama, türleri, fotoğrafları

Brachychiton, Sterkuliev ailesinin önde gelen bir temsilcisidir. Bu bitki halk arasında şişe ağacı olarak bilinir. Bu isim, gövdenin kalınlaşmış ve iç içe geçmiş, böylece bir şişe oluşturan olağandışı yapısından kaynaklanmaktadır..

Avustralya, Okyanusya ve Güneydoğu Asya, Brachychiton’un vahşi doğada bulunabileceği yerlerdir. Bu bitkinin keşfi, 19. yüzyılın Alman bilim adamı Karl Moritz Schumann’a aittir. Yunanca “brachy” (kısa) ve “chiton” (gömlek) kelimelerinin birleşimi bu orijinal şişe ağacına adını verdi. Ve hepsi, sarı yapağılı bir gömleğe çok benzeyen bitkinin tüylü tohumları yüzünden..

Evde brachychiton bakımı

Evde brachychiton bakımı

Konum ve aydınlatma

Kurak bölgelere özgü bir ağaç, doğrudan güneşe maruz kalmaya iyi yanıt verir. Kuzey tarafında, düşük aydınlatma nedeniyle zayıf büyüyecek. Brachychiton sadece yazın öğle saatlerinde kavurucu güneşten korunabilir. İlkbaharda, hemen güney penceresine aktarmamalısınız, yavaş yavaş güneşe alışmasına izin verin..

Sıcaklık

Sıcağı seven ağaç, ilkbahar-yaz döneminde 25 ila 28 derece arasında yüksek sıcaklıkları tercih eder. Kışın 10-16 derece arasında serin bir yere koyun. Brachychiton bayat havayı tolere etmediğinden düzenli havalandırmayı unutmayın..

hava nemi

Şişe ağacı için kuru hava sorun değil. Ancak bitkinin kışın akülerden uzak tutulması gerekir..

sulama

Sulama miktarı mevsime bağlıdır: yaz aylarında ağaç düzenli olarak sulanır ve kışın neredeyse sulanmaz.

Sulama miktarı mevsime bağlıdır: yaz aylarında ağaç düzenli olarak sulanır ve kışın neredeyse sulanmaz. Toprağın yüzeyi nemlendirmeden önce biraz kurumalıdır. Sonbaharın başlangıcında, bitkiyi daha az sulayın..

Toprak

Brachychiton için substrat nefes alabilir ve besin açısından zengin olmamalıdır. Kum bunların zorunlu bir parçası olmalıdır..

Üst pansuman ve gübreler

Brachychiton için sadece mineral gübreler uygundur.

Brachychiton için sadece mineral gübreler uygundur. Üst pansuman ilkbahar ve yaz aylarında, mevsimde bir kez yapılır ve sonbaharın başlangıcı ile Mart ayına kadar hiç beslenmezler..

Aktar

Şişe ağacı, kök sistemi büyüdükçe nakledilir. Ağacın taze toprakta dikim derinliği önceki seferki ile aynı olmalıdır. Bazen, daha fazla dekoratiflik için kök pıhtısı daha fazla açığa çıkar, ancak daha sonra ağır bir toprak kap yardımıyla dengenin korunması gerekecektir. Aksi takdirde, ağacın tepesinin ağırlığı yeraltının ağırlığından daha fazla olacaktır..

Budama

İlkbaharın başlamasıyla birlikte, şişe ağacında uzun dallar budanır. Düşük aydınlatma nedeniyle kış boyunca uzarlar. Kesilmiş sürgünler bitkiyi çoğaltabilir.

Brachychiton’un çoğaltılması

Brachychiton'un çoğaltılması

Brachychiton genellikle tohumlar ve apikal kesimler tarafından yayılır. Brachychiton’un en yaygın üremesi, ilkbaharda kesilen üst sürgünlerdir. On santimetrelik kesimler, daha iyi köklenme için bir uyarıcıya maruz bırakılır ve daha sonra bir turba veya kum karışımına ekilir. Köklerin ortaya çıkma sürecine, nemi ve en az 24-27 derecelik yüksek bir sıcaklığı korumak için bir barınak eşlik eder..

Şişe ağacı bakım sorunları

  • Işık eksikliği genellikle brakichiton hastalıklarına yol açar ve güneşe alışık olmayan yapraklar yanıklara maruz kalabilir..
  • Su basması ağacın köklerine zararlıdır, çürüyebilirler.
  • Ayrıca bitkiyi tütün dumanından da korumalısınız..

Popüler brakichiton türleri

Popüler brakichiton türleri

Akçaağaç yapraklı brachychiton (Brachychiton acerifolius)

Doğal koşullar altında, bu ağaç birkaç on metre yüksekliğe ulaşır ve gövde çapı 12 m’ye kadardır, dalları yayılır ve yaprakları kösele parlak bir yüzeye ve yıl boyunca değişmeyen parlak yeşil bir renge sahiptir. Katı bir şekle sahip yapraklar vardır ve ayrıca 3 ila 5 arası segment sayısı ile parmakla disseke edilir. Ağaç, salkım şeklinde bir çiçeklenme oluşturan parlak kırmızı çiçeklerle çiçek açar..

Brachychiton kayası (Brachychiton rupestris)

Yaprak dökmeyen bu ağacın yüksekliği akçaağaç yapraklı broşitondan daha azdır, bu nedenle bu özel çeşit oda kültüründe yetiştirilir ve şişe ağacı olarak adlandırılır. Namlunun iki metreye ulaşan genişletilmiş kısmı sıvı biriktirmeye hizmet ediyor. Bu özellik, bitkide kurak bir iklime karşı bir savunma tepkisi olarak ortaya çıktı..

Brachychiton varifolia (Brachychiton populneus)

Bu çeşidin ağaçları kuvvetli vyatvattır ve boyları 6 ila 20 m arasında değişir.Koyu yeşil yapraklar parlak bir yüzeye sahiptir, uzunlukları 5 ila 10 cm arasında olabilir ve yapraklar 3-5 lob halinde kesilir. Alacalı brachychiton, kahverengi veya kırmızı benekli krem, yeşil veya pembe çiçeklerle çiçek açar. Şişmiş bir şekle sahiptirler ve salkım şeklindeki salkımlarda toplanırlar..

Brachychiton çok renkli (Brachychiton renk değişikliği)

Diğer şişe ağacı türlerinin aksine, bu yıl boyunca yenilenen yapraklara sahiptir. Geniş gövdesindeki kabuk açık yeşil renktedir. Yapraklar geniş ovaller şeklinde, 3-7 lobül halinde disseke, uzun yaprak sapları üzerinde yer alır, tüylü bir yüzeye sahiptir ve 10-20 cm uzunluğa ulaşır. Yaprak plakası yukarıda yeşil, aşağıda beyazımsı boyanmıştır. Pembe veya kırmızı çiçeklerin çanları, salkım şeklinde salkım salkımlarını oluşturur..