Cryptantus - evde bakım. Cryptantus ekimi, transplantasyon ve üreme. Açıklama. Fotoğraf

Cryptanthus’a halk arasında “toprak yıldızı” denir ve Yunanca’da bu isim “gizli çiçek” anlamına gelir. Bu çok yıllık bitki, gövdesi olmaması ve çiçekleri yoğun bitki örtüsünün derinliklerinde gizlenmiş gibi görünmesi nedeniyle diğer bitkilerden farklıdır ve onları görmek çok zordur. Bitki Doğu Brezilya’da yaygındır ve Bromeliad ailesine aittir..

Criptanthus, yeşil, açık kahverengi, sarı, kırmızımsı ve beyaz olmak üzere farklı tonlarda birkaç çizgiden oluşan, tek renkli veya çok renkli olabilen yoğun uzun yaprakları olan bir süs bitkisidir. Yaprak rozetinin ortasında, üzerinde birkaç beyaz çiçek salkımının göründüğü bir çiçek sapı vardır..

Kriptanthus için evde bakım

Kriptanthus için evde bakım

Konum ve aydınlatma

Evde yetiştirmek için, kriptantus, yapraklarda yanıklara neden olabilecek doğrudan güneş ışığı dışında her türlü aydınlatma için uygundur. Kısa gündüz saatlerinde, floresan lambalar kullanarak tesis için ek aydınlatma oluşturmak gerekir. Bu arada, parlak aydınlatma, kriptantusun yapraklarındaki olağandışı deseni görmeye yardımcı olur..

Sıcaklık

Cryptanthus, yazın 22-24 derece, sonbahar ve kış aylarında ise 18-20 derece arasında iyi hissettiriyor. Sıcaklığın 15 dereceye ve çiçeğin altına düşmesi yalnızca kısa bir süre dayanabilir, ancak bu önerilmez. Bu bitki için aşırı sıcaklıklar ve taslaklar istenmez..

hava nemi

Bir serada veya teraryumda oluşan yüksek nem, kriptantus yetiştirmek için idealdir.

Bir serada veya teraryumda oluşan yüksek nem, kriptantus yetiştirmek için idealdir. Bu nem seviyesi, bitkinin yapraklı kısmının ıslak silinmesi ve bir sprey şişesinden bol miktarda püskürtme şeklinde günlük su prosedürleri yardımıyla korunabilir. Ek bir önlem olarak, nemli genişletilmiş kil ile doldurulacak bir saksı için bir tepsi kullanabilirsiniz. Çiçek kabının alt kısmı suya değmemelidir..

Havadaki yetersiz nem, kriptantusun görünümünü etkileyebilir – yapraklarının uçları yavaş yavaş kurumaya başlar. Kesilmeleri ve odadaki nem seviyesinin yükseltilmesi gerekir..

sulama

Kriptantusu sulamak bol olmalı, ancak yalnızca toprağın üst tabakası kuruduktan sonra. Mart ayından Eylül ayına kadar, sulama düzenli ve büyük miktarlarda yapılır ve kalan aylarda, sulamanın bolluğu önemli ölçüde azalır ve üst toprak kuruduktan sadece birkaç gün sonra gerçekleştirilir. Toprak karışımının su birikmesine veya aşırı kurumasına izin verilmesi önerilmez. Cryptantus’un sulanması, yalnızca oda sıcaklığına yakın bir sıcaklıkta durgun veya arıtılmış su ile gereklidir. Paletten gelen su, durgunluktan kaçınarak (sulamadan yaklaşık 20-30 dakika sonra) düzenli olarak boşaltılmalıdır..

Toprak

Kriptanthus yetiştirmek için hazır bir karışım satın alabilir veya kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Kriptanthus yetiştirmek için hazır bir karışım satın alabilir veya humus (bir parçanın yarısı), yosun, yapraklı toprak ve üst turba (her biri bir parça) ve doğranmış çam kabuğundan (üç parça) kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bir saksıda, kabın hacminin üçte birini bir drenaj tabakası ve gevşek olması ve havanın iyi geçmesine izin vermesi gereken toprak karışımının üçte ikisini dökmek gerekir..

Üst pansuman ve gübreler

Sadece sıcak mevsimde – Nisan’dan Eylül’e kadar kriptantus için besleme yapılması tavsiye edilir. Her iki haftada bir bitki, çiçekli iç mekan bitkileri için düşük nitrojen içerikli gübrelerle beslenir..

Aktar

Kriptantus transplantasyonunun zamanlaması için özel bir öneri yoktur. Nakil, bitki büyüdükçe veya ihtiyaç duyulduğunda gerçekleştirilir..

kriptantus üremesi

kriptantus üremesi

Yanal süreçlerle üreme

Çiçeklenme sona erdikten sonra kriptantusun tabanında çok sayıda sürgün bulunabilir. Bir buçuk iki ay içinde 3-4 genç yaprak ve bir kök kısmı olur. Çocukları dikkatlice ayırmak ve ayrı kaplara koymak gerekir. Genç bitkiler için toprak, üç kısım yapraklı topraktan ve bir kısım nehir kumu ve ezilmiş çam kabuğundan oluşmalıdır. Sürgünleri sfagnum yosunu olan bir kaba yerleştirebilirsiniz..

Dallı saksılar, hava sıcaklığı en az 25-28 santigrat derece olan ve doğrudan güneş ışığı almayan bir odada muhafaza edilmelidir. Üst kaplar folyo veya cam ile kaplanmıştır. Her gün havalandırma için kapağı yaklaşık on beş dakika açmanız gerekir..

tohum yayılımı

Toprağa sadece kum ve turbadan oluşan taze tohumların ekilmesi ve en az yirmi altı santigrat derece hava sıcaklığına sahip bir odada sera koşullarında filizler görünene kadar tutulması önerilir..

Hastalıklar ve zararlılar

Hastalıklar ve zararlılar

Uygun bakım ile, kriptantus nadiren zararlılar tarafından saldırıya uğrar ve ayrıca hastalanmaz..

Büyüyen zorluklar

Bitki sorunları ancak bakım kuralları ihlal edildiğinde ortaya çıkar..

  • Aşırı nem ile – kök ve yaprakların çürümesi.
  • Doğrudan güneş ışığında – yanıklar.
  • Nem eksikliği ile – yaprakların solması.
  • Düşük hava neminde – yaprakların uçlarının kuruması.

Bakım için tüm kuralları ve ipuçlarını takip ederseniz, karşılığında kriptantus tüm yıl boyunca olağandışı görünümü ile sizi memnun edecektir..