Kekik – kendi bahçenizden aroma ve sağlık!

60’tan fazla farklı kekik türü olduğunu biliyor muydunuz? Birçoğu tıbbi ve baharat ürünleri olarak kullanılır. Bunlar öksürük ve bronşit ile size yardımcı olabilir. Şimdi muhtemelen zaten hatırlıyorsunuzdur: Kekik öksürük damlalarında çok sık bulunur!

Kekik sayesinde bağışıklık koruması sağlayabilir ve ayrıca mikroplara karşı güçlü etkisine güvenebilirsiniz. unutmayalım ki, Kekik catering sektöründe geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Çok merak edenler için bu doğal hediyenin Latince adından bahsetmek isteriz: O thymus vulgaris. Asya ve Akdeniz bölgesi menşe yerleri olarak adlandırılmaktadır. Ancak, bu bitki ilk olarak Kuzey Amerika’da yetiştirildi..

Uzun süreli kullanım!

kekik yağı canlı sağlıklı uçucu yağlar

Eski Mısırlılar baharatı mumyalamada kullandılar. Bazı kültürlerde hala bu dünya ile “öteki” dünya arasındaki sınırı geçmekle ilişkilendirilir..

Avrupa Orta Çağlarında bu baharat, cesaretle savaşmanın bir simgesiydi! Kekik, 16. yüzyıldan beri gargaralarda kullanılmaktadır..

Tüketiciler İçin Kekik ve Sağlık Faydaları

sağlıklı baharatlar sağlıklı yaşar

Kekiğin bronşlar üzerinde faydalı etkileri olduğunu daha önce söylemiştik. Gastrointestinal problemleriniz varsa da çok yardımcı olur..

Kekik ayrıca detoksifikasyon özellikleriyle bilinir. Kendi bahçenizden elde edilen bu ilaç, birçok tehlikeli bakteriyi, örneğin korkulan Escherichia coli’yi etkisiz hale getirir..

Sağlık riskleri

Gewürzr etkisi baharatlar sağlıklı yaşar

Kekik tüketimi ile ilişkili bilinen ciddi sağlık riskleri yoktur. Ancak, bu yalnızca çeşniden küçük miktarlarda hoşlanıyorsanız geçerlidir..

Ağır kanama varsa veya riski varsa kekik kullanmaktan kaçınılmalıdır. Örneğin ameliyattan önce kekik yemenize izin verilmiyor (bazı uzmanlara göre iki hafta öncesinden bu baharattan uzak durmalısınız!). Hormonal problemleriniz varsa tüketimi de tavsiye edilmez..

 Seçim ve depolama

baharat kullanın baharatlar sağlıklı yaşayın

Kuru kekik yerine taze kekiği tercih edin. Bu, daha yoğun bir aromanın tadını çıkarmanızı sağlar. Yaprakları kahverengi, sarı olan veya taze görünümlü olmayan kekik almayın..

Taze kekiği buzdolabında nemli bir peçete içinde saklamanız gerekiyor. Kuru olanı bir kavanoza kapatın ve nemden ve güneşten korunan karanlık bir yerde saklayın..

Uygulama için fikirler

baharatlar sağlıklı otlar yaşar

Kekik, yemek pişirmede bir çeşni olarak çok popülerdir. Yüksek ateşte pişmekte olan bir yemeği kekik ile tatlandırmak istiyorsanız, bunu yemeği ocaktan almadan kısa bir süre önce yapın. Aksi takdirde baharatın iyi özelliklerinin büyük bir kısmı kaybolacaktır..

Bu hem kuru baharat hem de taze kekik yaprakları için geçerlidir..

Kekik çayını da içebilirsiniz. Bir yemek kaşığı baharatı 250 ila 300 ml sıcak suda sadece birkaç dakika kaynatın. Ardından içeceğin 10 dakika daha demlenmesine izin verin. Viola, kekik çayın hazır!

Masajlarda kekik yağı ve tentürler kullanılır..

Bazı çok lezzetli yiyecekler!

yemek tarifi fikirleri sağlıklı yemek baharat etkisi

Son olarak, özellikle kekikle çok yakışan bazı yemeklerden bahsetmek istiyoruz. Bunlar örneğin sahanda yumurta ve omlet, çeşitli fasulye yemekleri, pirinç ve balık yemekleridir. Kekik ile tavuk, kuzu, domuz eti ve dana eti pişirebilirsiniz..

Birçok sebze yemeğini kekik ile baharatlayabilirsiniz..

Zaman içinde kekikli çok lezzetli tarifler bulacağınıza eminiz. Kendi bahçenizden bu çare ve baharatın tadını çıkarın!

Balkon için harika bir bitki fikri!

canlı sağlıklı tyhmian bitkiler baharatlar

Şifalı bitkinin çay olarak da tadını çıkarabilirsiniz.

kekik çayı sağlıklı otlar sağlıklı yaşa

Lezzetli bir avokado kekik pesto hazırlayın

 avokado pesto canlı sağlıklı baharat fikirleri

Balkabağı çorbasına büyülü bir tat katın

sağlıklı yemek tarifi fikirleri sağlıklı yaşamak

Kuru kekik yerine taze kekiği tercih edin

kekik kuru baharat fikirleri

Farklı et türlerini kekik ile baharatlayabilirsiniz.

yemek tarifi fikirleri baharatlar sağlıklı yiyecekler kullanır

Sağlıklı ve ferahlatıcı bir içecek fikri

içki fikirleri canlı sağlıklı baharat kullanımı

Lezzetli ve aromatik kurabiyeler pişirin

kurabiye pişirme baharat kullanımı