İlk 4K televizyonlar 2012 yılında piyasaya çıktı. Bu teknoloji çok uzun süredir var olmasına rağmen, cihazların çok popüler ve bir avuçtan fazla insan için uygun fiyatlı hale gelmesi sadece son birkaç yılda oldu. 4K, görüntü kalitesi açısından en etkileyici ve rakipsiz teknoloji olarak kabul edildi. Ancak teknolojinin son zamanlarda gelişme hızı aklınızı başınızdan alacak. 4K TV’ler hedefi vurmak üzereyken, 8K TV’ler ortaya çıktı ve şimdi şovu seleflerinin burnunun dibinden kapmakla tehdit ediyor.

İlk prototip zaten 2013’teydi Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES, görmek için. Daha sonra piyasaya hazır olan ilk ürün 2018 yılında ortaya çıktı. Bugün, LG, Samsung, Sharp ve Sony gibi televizyon endüstrisindeki en büyük isimlerden bazıları 8K televizyonlar üretiyor. Ama dürüst olalım. 8K şu anda yatırım yapmanız gereken bir şey mi yoksa 4K hala tekneyi mi yönetiyor? Daha bilinçli bir karar verebilmeniz için bir sonraki TV trendi hakkında size en önemli ve güncel bilgileri veriyoruz..

Daha önce hiçbir teknolojinin olmadığı kadar görüntü kalitesi ve daldırma

8K televizyon Daldırma ve görüntü kalitesini başka hiçbir cihazda olmayan şekilde güncellemeye değer mi?

8K TV’ler hakkında bilmeniz gereken her şey

8K, ekranın yatay ve dikey piksel sayısına karşılık gelen çözünürlüğüdür. Daha fazla piksel, daha iyi görüntü kalitesi. İlk bakışta 8K, 4K’nın iki katı çözünürlük sunuyor gibi görünüyor. Ancak durum böyle değil.

Piksellerin iki boyutlu doğası nedeniyle, aslında 4K’nın (3840 x 2160) dört katı ve HD’nin (1920 x 1080) 16 katıdır! 8K çözünürlük, 7680 x 4320 veya yaklaşık 33 milyon piksele karşılık gelir! Bu muazzam sayı, bir 8K televizyonun, neredeyse ekrandan size fırlayan inanılmaz derecede keskin ve net görüntüler gösterebileceği anlamına gelir. Ama hiçbiri yok 3D gözlük gerekli!

Bu çok fazla piksel ve onlara ilk baktığınızda fark edeceksiniz.

8K televizyon 4k'dan dört kat daha fazla piksel güncellemeye değer mi?

Görüntü kalitesi elbette özellikle büyük ekranlarda fark edilir

8K TV Harika TV'nin güncellenmesine değer mi?

Mükemmel kalite, peki ya 8K içerik?

8K yeni bir teknoloji, dolayısıyla henüz yararlanılacak çok fazla içerik yok. Bu eğilim, büyük talebi karşılamak için hızla değişiyor. Vimeo, Netflix, Amazon, Vudu ve YouTube gibi akış hizmetleri zaten 4K ve 8K kalitesinde binlerce video sunuyor. Japonya’nın NHK’sı dünya çapında birkaç özel 8K kanalından biridir. NS Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları ayrıca 8K olarak filme alınır ve yayınlanır.

Hollywood elbette çok geride değil. Bazı yönetmenler, büyük ekranda film çekmek için şimdiden 8K kameralar kullanıyor. “Mortal Engines” ve “Guardians of the Galaxy Vol. 2” bunun en yeni örneklerinden bazıları..

Ancak, bir 8K cihazın potansiyelinden yararlanmak için yalnızca 8K içeriğe güvenmeniz gerekmez. 4K TV’nin daha iyi görüntüleme için 1080p içeriği yükseltmesi gibi, 8K TV’ler de 4K ve hatta HD içerikle aynı şeyi yapabilir.

Resimler ve videolar oturma odasında pratik olarak size atlıyor

8K TV Size doğru atlayan bir güncellemeye değer mi?

8K televizyonlar ne zaman hazır olacak??

8K TV’lerin bu yıl çoğu tüketici için çok pahalı kalması muhtemel. Ancak fiyatların hızla düşeceğinden emin olabilirsiniz. Ne de olsa, büyük üreticilerin çoğu zaten 8K cihazlar üretiyor ve rekabet zorlu.

8K TV’ler şu anda kompakt 55 inçten devasa 292 inç’e kadar boyutlarda mevcuttur; en ucuzu 3.000 Euro’dan biraz fazla ve en pahalısı 100.000 Euro’dur. Evdeyken, kazara (ve ölümcül) devrilmeyi önlemek ve odada değerli alandan tasarruf etmek için böyle pahalı bir 8K televizyon derhal duvara monte edilmelidir. TV duvar braketinin düz, eğilebilir veya döndürülebilir olup olmadığı tamamen tercihinize ve en sevdiğiniz oturma pozisyonuna bağlıdır.. Örneğin, Vogel’s’e bir göz atın. Ne de olsa Hollandalı şirket dünyanın ilk hoparlör duvar montajından sorumlu ve bu çok şey ifade ediyor..

Flat TV duvar montaj aparatları küçük alanlar için idealdir

8K TV Düz duvar montajını vogellerden güncellemeye değer mi

Dönebilen TV duvar montajı ile her açıdan mükemmel görüntü

8K TV Döner duvar montajını vogellerden güncellemeye değer mi

Her 8K TV, herhangi bir 4K cihazın özelliklerinde, işlevlerinde ve hatta bileşenlerinde bir ilerlemedir. 8K televizyonlar, ister haberleri, ister Olimpiyatları seyrediyor olun, maliyeti ne olursa olsun en iyi görüntüyü ve sürükleyiciliği sunar. Gerçek bir güncelleme! Bir televizyonda başka ne isteyebilirsiniz ki??

Yatak odası veya mutfak için ideal

8K TV Devirme duvara monte tv vogels bir güncellemeye değer mi