yazlık evler için dekoratif tırmanma tesisleri

Bir yazlık için tırmanma tesisleri, bir sitenin tüm kusurlarını gizleyebilen ve onu çekici hale getirebilen evrensel bir çözümdür. Bu yazımızda sizlere bu bitkilerin fotoğraflarını ve isimlerini sunuyoruz. Burada yıllık ve çok yıllık çiçekler var. Tırmanma bitkileri bahçeye rahatlık ve güzellik katabilir. Kulübeyi kirlilik ve gürültüden koruyacaklar. Ayrıca, bakım konusunda iddiasızlar..

Bugün çok sayıda uzun ömürlü ve yıllık var. Bu bitkilerin her birinin kendine has özellikleri vardır. Bu yazımızda günümüzde popüler olan en iyi bitki türlerini topladık..

En iyi çok yıllık tırmanma tesislerinin kataloğu

Yazlık evler için çok yıllık tırmanma bitkilerinin uygun olduğunu söylemeye değer, çünkü bunlar sadece bir kez ekildi ve bunun için minimum zaman harcandı. Dikimden sonra bu çiçekler sizi güzellikleriyle çok uzun süre memnun edecek..

Tırmanma gülü.

Bu bitki, türünün diğer çiçekleri arasında en iyisi olarak kabul edilir. Bu kıvırcık çiçek tasarımcılara çok düşkündür. Tırmanma gülü, bahçeyi bakımlı ve çok güzel hale getirebilir. Bu çiçeklerin dekorasyonu ile eski bir avluyu süslerseniz, o zaman yeni bir şekilde oynayabilir. Bitki fazla bakım gerektirmez. Tırmanma gülleri Eylül ayı sonlarında veya Ekim ayı başlarında ekilir. Tırmanma gülünün dikilmesi ve bakımı aşağıdaki noktaları içermelidir:

 • Hafif kumlu ve ağır killi topraklarda bu güller iyi yetişmez. Buradan, bu tür güller için karışık bir toprak türü seçmenin daha iyi olduğu sonucuna varılır..
 • Yaz mevsimi geçtikten sonra güllerin yetiştiği topraklara gübreleme yapılır. Olabilir: humus, fosfor, humus. Bu egzersizi uçağa binmeden önce yapın. Sonuç olarak, sürgünlerin büyümesi için mükemmel koşullar yaratılacaktır..
 • Tırmanan gül ışığı sever. Bu nedenle, sürekli büyümesinin yeri güneş ışınları tarafından iyi aydınlatılmalıdır..
 • Güller iyi sulama gerektirir. Bu durumda yağmur şeklinde yağış yeterli olmayacaktır..
 • Bitki hem genişlik hem de uzunluk olarak iyi büyür. Bu nedenle çalılar arasında 1 metre mesafe bırakın..
 • Kış mevsiminin başlamasından ve donma sıcaklıklarından önce, tırmanma gülü özel bir malzeme ile kaplanmalıdır..

fotoğraf ve isim vermek için tırmanma tesisleri (yıllık ve uzun ömürlü)

kamp alanı.

Bu bitkinin inanılmaz güzel çiçekleri var. Tamamen farklı renklere sahip olabilirler. Çiçeğin doğum yeri Kuzey Amerika’dır. Ancak, bu çiçek Rusya’nın koşullarına mükemmel uyum sağlar. Çiçeğin yüksekliği 15 metre olabilir. Ancak zamanında budama çiçeğe güzel bir şekil verecektir. Kampsis hazirandan eylüle kadar çiçek açar.

bir notta! Campsis, sadece insanların değil, arıların da sevdiği parlak çiçeklere sahiptir. Bu nedenle, bu bitki bir çardak dekorasyonu için uygun değildir..

Bir çit oluşturmak için genellikle parlak bir bitki kullanılır. Böyle bir çit çok çekici görünüyor..

çok yıllık vermek için hızlı büyüyen tırmanma bitkileri

wisteria.

Burada çok yıllık çardaklar için tırmanma bitkilerini fotoğraf ve isimlerle listeliyoruz. Tam olarak en çok beğendiğiniz seçeneği seçin. Wisteria, mor, mavi veya beyaz çiçek salkımına sahip büyük kümelere sahip olması bakımından farklılık gösterir. Bu çiçekler, tadını çıkarması hoş olan harika bir koku verir. Bitki odunsu olarak kabul edilir. Çiçeğin sapları 18 metre yüksekliğe ulaşabilir. Wisteria, yüksek derecede nemli güney iklimlerinde büyür.

bir notta! Wisteria sadece 5 yıl sonra çok bereketli bir şekilde çiçek açar.

 • Sonbaharda bitki de renkli görünüyor. Yaprakları parlak sarıya döner. Sonbaharın başlangıcı ile salkımları fasulyeli baklalara dönüşür.
 • Bitki karamsar değil. Ancak sağlıklı büyümesi için aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:
 • Dikim için çok güneş ve az taslak olan bir yer seçin..
 • Toprak hafif ve verimli olmalı ve hafif bir geçirgenliğe sahip olmalıdır. Çiçeğin kireç içeriği yüksek olan toprağı sevmediğini unutmayın..
 • Bitki su basmasını sevmez. Bu nedenle, ılımlı sulama gözlemlemek en iyisidir..
 • Yemyeşil çiçeklenmenin anahtarı budamadır. Geçen yılki sürgünler, kural olarak, Mayıs sonunda budanır. Böyle bir sürgünün uzunluğu 30 cm olmalıdır, bundan sonra budama Ağustos ayında tekrarlanır. 5 tomurcuk için daha budama yapılır.
 • Sonbaharın sonlarında, kışın başlangıcından önce, wisteria desteklerden çıkarılır ve tahtalara yerleştirilir. Yukarıdan, wisteria dalları iğne yapraklı dallarla kaplıdır..
 • Bitki pratik olarak hastalanmaz. Ayrıca, böcekler için ilginç değildir..

yazlık evler için iddiasız tırmanma tesisleri

Yukarıda bu yazımızda çok yıllık tırmanıcı bitkileri listeledik. Temel olarak, bu tür bitkiler, bahçe arsasının yıllık düzenlemesi için fazladan zamanı olmayan bahçıvanlar tarafından sevilir. Ancak her yıl bahçede değişiklik yapmak istiyorsanız, yıllıklara dikkat edin. Aşağıda onlar hakkında konuşacağız..

Popüler yıllıklar

Yazlık evler için iddiasız tırmanma tesisleri yıllık olabilir. Bu çiçekler sert soğuk havaya tahammül etmez. Bu nedenle yıllık olarak ekilirler. Bu renkler, hızlı büyümeleri ve herhangi bir yüzeyi kalın bir tabaka ile kaplayabilmeleri ile ayırt edilir..

Gündüzsefası.

Yıllık bir liana, terasta veya balkonda bir ekran oluşturmak için mükemmeldir. Ayrıca çitleri ve çardakları süslemek için kullanılır. Bitkiyi kaplara da ekebilirsiniz. Bitki çok hızlı büyüyor. Daha yazın ortasında, parlak çiçekli güzel bir halının keyfine varacaksınız. Bitki haziran ayından ekim ayının sonuna kadar çiçek açar..

bir notta! Bir çiçek yetiştirmek için en önemli ön koşul verimli topraktır. Bitkiyi sürekli olarak az miktarda azot ve mineral gübrelerle besleyin..

Mayıs başında arazi. Filiz ve tohum ekebilirsin. Yer iyi aydınlatılmalıdır. Toprak kurudukça sulamanız gerekir. Başka bir işlem gerekli değildir. Ve hepsi bitkinin bakımında iddiasız olduğu için..

yazlık evler için dekoratif tırmanma tesisleri

tatlı bezelye.

Aşağıdaki bitki genellikle balkonlar ve teraslar için bir dekorasyon görevi görür. Tatlı bezelye sadece güzel değil. Eşsiz hoş aroması için en çok takdir edilmektedir. Renk paleti de çok çeşitli ve zengin. Bezelye oldukça uzun bir çiçeklenme dönemine sahiptir. Bir çiçek ekimi erken ilkbaharda yapılabilir. Ve hepsi sakince şiddetli donlara dayandığı için. Bir çiçeğin normal büyümesi için bir destek yapmanız gerekir. Bunu zamanında yapmazsanız, sürgünler karışacaktır. Normal büyümeyi sağlamak için bitkinin güneşli bir yere dikilmesi gerekir. Ayrıca zamanında sulama yapmaya değer. Ayrıca solmuş dalları çıkarmayı da unutmayın..

fotoğraf ve isim vermek için tırmanma tesisleri (yıllık ve uzun ömürlü)

Kobei.

Bu en eski tırmanma tesisi türüdür. Bitkinin ekimi 1787’de gerçekleşti. Bugün, bu bitki çardaklar ve çitler için popüler bir dekorasyon olmaya devam ediyor. Bitkinin sürgünleri 4 metre uzunluğunda olabilir. Çiçekler çan şeklindedir. Çiçeklerin gölgesi mor veya beyaz olabilir. Çiçeklenme Temmuz ayında başlar ve ilk dona kadar sürer..

Hem gölgede hem de güneşte yetiştirilebilir. Bitki duvarlar boyunca kendi başına tırmanıyor. Antenler ona bu konuda yardımcı olur. Özel bakım gerekli değildir. Dikim tohum ve çeliklerle yapılır. Dikim kesimlerle yapılırsa, kökler kış için kazılır. Serin bir yerde saklanırlar. Kobei’nin avantajları hakkında konuşursak, çiçekten sürgünleri ve tomurcukları çıkarmamalısınız. Rüzgarla kendi başlarına uçacaklar.

yazlık evler için iddiasız tırmanma tesisleri

Gösterişsiz tırmanma tesisleri

Uzun ömürlü vermek için bazı hızlı büyüyen tırmanma bitkileri oldukça karmaşık bakım gerektirir. Ancak kendi kendine büyüyebilen bitki türleri de vardır. Tek ihtiyacınız olan onları dikmek. Aşağıda bu tür bitki seçeneklerini listeliyoruz.

Sarmaşık.

Bu bitki en iddiasız ve en dayanıklı olarak kabul edilir. Elbette bu bitki türü çok güzel bir görünüme sahip değildir. Ancak, mümkün olan en kısa sürede çiçek açmadan yeşil bir duvar oluşturabilir. Ayrıca, bir bitki aşağıdaki avantajlara sahip olabilir:

 • Ivy, yaprak dökmeyen bir bitki olarak kabul edilir. Orta enlem iklimlerinde, bu bitki yıl boyunca çitleri ve duvarları süsleyecektir..
 • Her yerde iyi büyüyebilir. Büyüme, aydınlatma seviyelerinden etkilenmez. Sağlıklı ve güçlü köklere sahip olmasıyla da farklılık gösterir..
 • Bir sarmaşık duvarı diğer bitkiler için iyi bir zemin olabilir..

fotoğraf ve isimlerle çok yıllık çardaklar için tırmanma tesisleri

Kızlık üzüm.

Bitkinin bu kıvırcık versiyonu, kural olarak, güzelliğini sonbaharda ortaya çıkarır. Gerçekten de, sonbaharda, parlak bir üzüm paleti büyüleyici duygular verir. Bitki de çekici çünkü bakımda iddiasız. Üzüm kesinlikle herhangi bir toprakta büyüyebilir. Don ve gölge bitki için korkunç değildir. Evet ve kışın onu barındırmak zorunda kalmayacaksınız..

Bu tesis için destek yaratılması gerekmeyecek. Yaprakları ile tüm boş alanı bağımsız olarak kaplayacaktır. Kızlık Üzümü, zararlılardan ve hastalıklardan korkmaz. Dikimden sonra bitki sulanabilir ve uzun süre unutulabilir. İstenirse, kırpabilirsiniz. Eski kirpikler ve gereksiz yere uzayan dallar çıkarılır. Kızlık üzüm Temmuz ayında çiçek açar. Çiçekler küçük ve hoş bir aroması var. Meyveler Eylül ayına kadar olgunlaşacaktır. Yenilebilir değiller. Bu meyveler dekoratif bir işleve sahiptir..

bir notta! Kızlık üzümlerle yapılan bahçelerin sıvalı duvarlara zarar verebileceğini söylemekte fayda var. Yaprakların ciddiyeti nedeniyle sıva çökecektir. Bu nedenle, bu durumda korkmadan üzümlerle süsleyin: ahşap, tuğla ve beton duvarlar.

Kızlık üzümleri birçok çeşitte gelir. Bu türler arasında yenilebilir meyveleri olan bitkiler de vardır..

fotoğraf ve isimlerle çok yıllık çardaklar için tırmanma tesisleri

Tırmanma bitkilerinin meyve çeşitleri

Yazlık evler için süs tırmanma bitkileri yaz sakinleri için meyve verebilir. Bu çeşitler de bahçe için güzel bir dekorasyon olacaktır. Şimdi bu kıvırcık çiçekleri listeleyeceğiz..

Aktinidya.

Bu bitki iddiasız tırmanma pedinküllerine aittir. Ek olarak, çiçeğin bir takım faydalı özellikleri vardır. Actinidia çiçekleri çok hoş bir aroma yayar. Ve çiçeğin meyveleri, bektaşi üzümü tadına benzeyen tatlı bir tada sahiptir. Meyveler, orijinal tada ek olarak, çok miktarda vitamin içerir. Ancak özellikle C vitamini açısından zengindirler. Çiçeğin boyu 15 metre olabilir. Desteğin etrafında spiral çeker. Aynı zamanda, aktinidilerin antenleri yoktur. Bitki kışı sakince tolere eder ve şiddetli donlardan bile korkmaz. Bu nedenle, Nisan ayında bir bitki ekerseniz, Ağustos sonunda hasat edebilirsiniz..

çok yıllık vermek için hızlı büyüyen tırmanma bitkileri

Hanımeli.

Kıvırcık çiçek – Hanımeli gölgeli bir alanda büyür. Bu nedenle ekimi için gölgeli alanlar tercih edilebilir. Bitki bakıma ihtiyaç duymaz ve hastalığa duyarlı değildir. Ve en önemli avantajı çiçek saplarının harika aromasıdır. Hanımeli meyveleri taze yenebilir veya yemek pişirmede kullanılabilir: şarap, kompostolar ve reçeller.

bir notta! Tüm hanımeli türlerinin yenilebilir olmadığını unutmayın. Ana yemek mavi ve siyah meyvelerdir. Ancak turuncu ve kırmızı meyveler zehirli olarak kabul edilir..

Hanımeli modern tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır. Hanımeli meyveleri, sindirim, kan damarları ve kalp üzerinde iyi bir etkiye sahiptir. Hanımeli, mide ülseri, hipertansiyon, mide-bağırsak bozuklukları gibi birçok hastalığı tedavi etmek için kullanılır. Ve genç dalların eklendiği banyolar yaparsanız, eklemlerin romatizmasından kurtulabilirsiniz..

yazlık evler için çok yıllık tırmanma tesisleri

Vigna.

Bu bitki bir tür tırmanıcı fasulyedir. Vigina, dekoratif beyaz çiçekleri olan yoğun bitki örtüsüne sahiptir. Bitki baklaları 50-60 cm uzunluğundadır.Bitkiler sadece dekorasyon değildir. Lezzetli ve besleyicidirler. Tamamen farklı yemeklerin hazırlanmasında kullanılabilirler. Dondurma ve konserve için de uygundurlar. Bitkinin bakımı da kolaydır. Kesinlikle herhangi bir bileşimin toprağı bir çiçek için uygundur. Çiçek kolayca tolere eder: ısı, gölge ve kuraklık. Aynı zamanda, verim bir bitkiden 3 kilogram bakla kadar olabilir..

yazlık evler için çok yıllık tırmanma tesisleri

Nihayet

Bugün sizin için birçok bilgi sunduk. Her kıvırcık çiçeğin herhangi bir bahçe alanını güzelleştirebileceğini unutmayın. Gördüğünüz gibi, çok yıllık bitkileri yetiştirmek için yeterince uzun ve beklemek için zamanınız yoksa, ideal seçenek yıllık kıvırcık çiçekler..