Yeni başlayanlar için evde istiridye mantarı yetiştirmek. Video

İstiridye mantarı, günümüzde en popüler mantar türlerinden biridir. Artık ülkede istiridye mantarı yetiştirilebildiği için mantar aramak için orman yürüyüşlerinde zaman kaybetmenize gerek yok. Yeni başlayanlar bile, bu makaledeki adım adım kılavuzu takip ederlerse, kendileri için ve satılık çok sayıda mantar yetiştirebilecekler..

Evde istiridye mantarı yetiştirmeye nasıl başlanır??

Bir garaj kiralamadan veya istiridye mantarı yetiştirmek için uygun bir yer aramadan önce miselyumu nereden alacağınızı düşünün. Yetiştirme teknolojisini takip ederseniz, bu maddenin bir kilogramından 3 kg’a kadar mantar alabilirsiniz. Özellikle acemi bir mantar toplayıcısıysanız, çok fazla miselyum almamalısınız. Miselyum zamanla bozulur, bu yüzden biraz satın almak daha iyidir.

yetiştirme teknolojisini takip ederseniz.

Evde istiridye mantarı yetiştirmek için bir alt tabaka hazırlamak da önemlidir. En yaygın malzemelerden oldukça kolay yapıldığı için satın almak gerekli değildir. Deneyimli mantar toplayıcıları, karabuğday ve ayçiçeği kabuğu kullanmanızı önerir, ancak sıradan talaş bile yapacaktır. Alt tabakayı çim tohumlarından veya yabani otlardan temizlemek için su ile doldurulmalı ve kaynatılmalıdır. Ardından sıvıyı boşaltabilir ve kütleyi oda sıcaklığına soğutabilirsiniz..

Evde istiridye mantarı yetiştirmek için bir alt tabaka hazırlamak da önemlidir. En yaygın malzemelerden oldukça kolay yapıldığı için satın almak gerekli değildir. Deneyimli mantar toplayıcıları kullanmanızı tavsiye ederizYeni başlayanlar için büyüyen istiridye mantarı

Bodrumda istiridye mantarı yetiştirmek için plastik torbalar kullanılır. Hazırlanan alt tabakayı bunlara yüklemeden önce, çamaşır suyu çözeltisi ile dezenfekte etmeye değer. Artık alt tabakayı plastik torbalara ve miselyumun üstüne koyabilirsiniz. Tüm alt tabakayı tamamen döşemek için acele etmeyin, ilk katman 6 cm’den fazla olmamalıdır, miselyum ise 0,5 cm’dir. Torbayı katman katman istiridye miselyum substratı ile doldurun ve ardından sıkıca bağlayın. Torbanın her tarafında birbirinden 14-16 cm mesafede dama tahtası deseninde kesimler yapılmalıdır..

Faydalı makale: Kendiniz nasıl muz yetiştirirsiniz

Her şey hazır olduğunda, poşetleri hava sıcaklığı 19-23 derece olan serin bir yere indirin. Evde istiridye mantarı yetiştirmek için yeni başlayanlar, evlerinde veya kırlarında mahzeni veya bodrumu kullanabilirler..

Her şey hazır olduğunda, poşetleri hava sıcaklığı 19-23 derece olan serin bir yere indirin. İstiridye mantarı yetiştirmek için

Mantar yetiştirirken, yeni başlayanlar iyi bir hasat elde etmek için mahsullerine iyi bakmak zorunda kalacaklar. Bu özellikle ekimden sonraki ilk günlerde önemlidir. Alt tabakanın sıcaklığını aşırı ısınmaması için izleyin, aksi takdirde miselyum ölür. İstiridye mantarlarınızın büyüdüğü odayı havalandırın. İstiridye mantarı poşetlerini soğutmak için fanlar takılabilir.

Mantar yetiştirirken, yeni başlayanlar iyi bir hasat elde etmek için mahsullerine iyi bakmak zorunda kalacaklar.

10 gün sonra miselyumun aktif olarak nasıl büyümeye başladığını gözlemleyeceksiniz. Torbadaki alt tabaka parlayacak ve hoş bir mantar aroması kokusu alacaksınız. Bu kuluçka süresi geçtiğinde, bodrumdaki sıcaklığı 12-15 dereceye düşürmek ve odadaki nemi yüksek tutmak gerekecektir. İstiridye mantarı yetiştirmek için tüm kuralları ve koşulları takip ederseniz, yeni başlayanlar bile evde iyi bir mantar hasadı yapabilir..

Videoyu izleyin: Bodrumda büyüyen istiridye mantarı

Yeni başlayanlar için kütüklerde istiridye mantarı yetiştirme

Birçok yeni başlayan, kütüklerde istiridye mantarı yetiştirmeye başlar. Bir yandan hasat yapmak daha keyiflidir, ancak diğer yandan bu yöntem daha zahmetli ve daha az verimlidir. Kenevirleri küf veya hasar olmadan önceden hazırlamanız gerekir. Miselyumu kabuğa ekmeden önce, kenevir üç gün suda bekletilir. Bu durumda, yeni başlayanlar, evde kütüklerde istiridye mantarları yetiştirmek için nemli bir alt tabaka elde edebilecekler..

Miselyumu kabuğa ekmeden önce, kenevir üç gün suda bekletilir. Bu durumda, yeni başlayanlar, evde kütüklerde istiridye mantarları yetiştirmek için nemli bir alt tabaka elde edebilecekler.

Mayıs ayında kütükleri bahçeye çıkarabilmeniz için mantarları dikme zamanı. İstiridye mantarları soğuğu sevmez, bu yüzden hala don varsa miselyumlu kütükleri bahçeye götürmek için acele etmeyin. Mantarların normal şekilde gelişebilmesi ve büyüyebilmesi için onları bahçenin gölgeli alanlarına yerleştirmek en iyisidir. İstiridye mantarlarının nemi sevdiğini unutmayın, bu nedenle kütüklerin yakınındaki toprağı düzenli olarak sulamanız gerekir. Yaz sonunda ilk mantar hasadı alacaksınız..

Mayıs ayında kütükleri bahçeye çıkarabilmeniz için mantarları dikme zamanı. İstiridye mantarları soğuğu sevmez, bu yüzden hala don varsa miselyumlu kütükleri bahçeye götürmek için acele etmeyin. düzenlemek en iyisidir veTorbalarda istiridye mantarı yetiştirme teknolojisi

Yeni başlayanlar bile yapabilir evde mantar yetiştirmek, deneyimli mantar toplayıcılarının tavsiyelerine uyarlarsa. Deney yapın, o zaman kendi ellerinizle istiridye mantarı yetiştirmenin en uygun yolunu kendiniz bulabilirsiniz. Ne de olsa, bazı yaz sakinleri istiridye mantarlarını sadece torbalarda ve kütüklerde değil, aynı zamanda kendi bahçelerindeki ağaçlarda da yetiştiriyor..