DIY mixborder: diyagram, fotoğraf, bitki seçimi

Mixborder, dikdörtgen şeklinde çeşitli otsu bitkilerden yapılmış bir çiçek bahçesidir. Bazen böyle bir çiçek bahçesine çalılar veya küçük ağaçlar eklenir. Böyle bir çiçeklik için bakım, bir kır evinin sahibine çok fazla sorun getirecektir. Bir çiçek bahçesinde toplanan tüm bitkiler farklı gözaltı koşullarına ihtiyaç duyduğundan. Sizi öğrenmeye davet ediyoruz, kendi elinizle bir mixborder nasıl yapılır, fotoğrafları, şemaları görün ve doğru bitki seçimini nasıl yapacağınızı öğretin.

Bir mixborder için bitkiler nasıl seçilir

Mixborder, içinde toplanan bitkilerin bolluğu nedeniyle çok güzel. Kural olarak, hepsinin farklı boyutları, renkleri ve çiçeklenme süreleri vardır. Bu nedenle, iyi düzenlenmiş bir çiçek bahçesi yılda neredeyse üç mevsim gözlerinizi kamaştırabilir. Bitkiler, şemaya göre, nihai büyümelerinin yüksekliği ilkesine göre bir mixborder’a ekilmelidir. En uzun bitkiler arka plana, en kısa bitkiler ise öne dikilmelidir..

Mixborder, içinde toplanan bitkilerin bolluğu nedeniyle çok güzel. Kural olarak, hepsinin farklı boyutları, renkleri ve çiçeklenme süreleri vardır.Güzel bir mixborder fotoğrafı

Bir mixborder oluştururken, hangi bitkilerin seçileceğini düşünmek gerekir – yıllık veya çok yıllık. Çünkü yıllık bitkiler solup soluyorsa, genel resmi bozmamalılar. Ayrıca seçilen bitkilerin renkliliğini ve çiçeklenme zamanını da hesaba katmanız gerekir..

mixborder devresimixborder devresi

Bir şeye odaklanmak en iyisidir. İdeal olarak, bitkiler sırayla çiçek açarsa. Bir anda renk cümbüşü olsa pek iyi olmaz. Çiçekli bitkilere ek olarak, çiçek bahçesinde yaprak döken yeşil bitkiler olmalıdır – görevleri ihtişama ek dekoratiflik katmaktır. Özellikle çiçeklenmenin olmayacağı dönemlerde bu tür bitkilerin varlığı önemli olacaktır..

Çiçekli bitkilere ek olarak, çiçek bahçesinde yaprak döken yeşil bitkiler olmalıdır - görevleri ihtişama ek dekoratiflik katmaktır. Özellikle çiçeklenmenin olmayacağı dönemlerde bu tür bitkilerin varlığı önemli olacaktır.Farklı bitkilerden fotoğraf çiçek tarhları

Bir mixborder için bitkilerin renk şemasını seçme

Mixborder’ınızdaki renklerin birbiriyle uyumlu olması ve bakanlara estetik zevk getirmesi çok önemlidir. Renklerde aşırılık olmamalı, ancak renklerin parlaklığı da gereklidir. Bunu ihmal ederseniz, süslü bir çiçek bahçesi yerine sitenize rastgele dikilmiş bitkiler alacaksınız..

Mixborder'ınızdaki renklerin birbiriyle uyumlu olması ve bakanlara estetik zevk getirmesi çok önemlidir. Renklerde aşırılık olmamalı, ancak renklerin parlaklığı da gereklidir. Bu ihmal edilirse

Unutma! Çeşitli renkler çabucak sıkılabilir, bu da sadece gözlerinizi tahriş eder. aşırıya kaçma.

Unutma! Çeşitli renkler çabucak sıkılabilir, bu da sadece gözlerinizi tahriş eder. Aşırıya kaçmayın.Bir çiçek bahçesi için fotoğraflı fikir

Birkaç çeşit karışık çiçek tarhı vardır:

  • zıt,
  • tek renkli,
  • rengarenk,
  • renk tonu,
  • uyumlu sakin.

Ek dekoratif unsurlar olabilir – cüce ağaçlar veya çalılar.

Videoyu izleyin: Kendin Yap Mixborder

Şemaya göre bir mixborder dikme aşamaları

Gelecekteki mixborder’ın tüm bitkilerinin ekimine başlamadan önce ayrıntılı bir oturma planı hazırlamak gerekir. Farklı bitki türleri için renkli kalemler kullanarak düz kağıda böyle bir plan çizebilirsiniz. Ancak özel olarak geliştirilmiş 3D modelleme programlarını kullanmak çok daha uygundur..

Gelecekteki mixborder'ın tüm bitkilerinin ekimine başlamadan önce ayrıntılı bir oturma planı hazırlamak gerekir. Farklı bitki türleri için renkli kalemler kullanarak düz kağıda böyle bir plan çizebilirsiniz. Hmixborder devresi

Bir çiçek bahçesindeki bitkiler birbirine çok yakın dikilmemelidir – bu, gelecekte birinin ölümüne yol açabilir. Her bitkiyi otlatmak, sulamak ve beslemek her zaman mümkün olmalıdır. Ayrıca bitkilerin büyümeleri ve gelişmeleri sırasında kaplayabilecekleri alanı da sağlamanız gerekir..

Bir çiçek bahçesindeki bitkiler birbirine çok yakın dikilmemelidir - bu, gelecekte birinin ölümüne yol açabilir.Fotoğraftaki parlak mixborder

Bir mixborder oluştururken, taslaktaki keskin kenarların ve çok düz çizgilerin çiçek bahçesinin görünümüne zarar verebileceği unutulmamalıdır. Bitkiler arasında düzgün hatlar ve yumuşak geçişler için çaba göstermelisiniz..

Bir mixborder oluştururken, taslaktaki keskin kenarların ve çok düz çizgilerin çiçek bahçesinin görünümüne zarar verebileceği unutulmamalıdır. Bitkiler arasında düzgün hatlar ve yumuşak geçişler için çaba göstermelisiniz.Evin yakınında bir mixborder fotoğrafı

Bitkilerinizi dikerken bile sıralardan kaçının. Aksi takdirde, mixborder çiçek bahçesi doğal olmayan ve sıkıcı görünecektir. Her şeyi biraz karışık, hafif bir kaosa bırakmak daha iyidir. Genel kabul görmüş kurallara göre ön tarafa küçük bitkiler dikmek adettendir, ancak bazen uzun boylu biri ön plana dikilebilir. Projeniz böyle bir bitkiye vurgu yapıyorsa, en göze çarpan yere yerleştirilebilir..

Her şeyi biraz karışık, hafif bir kaosa bırakmak daha iyidir. Genel kabul görmüş kurallara göre ön tarafa küçük bitkiler dikmek adettendir, ancak bazen uzun boylu biri ön plana dikilebilir. Projeniz böyle bir bitkiye vurgu yapıyorsa, en göze çarpan yere yerleştirilebilir.

Çiçek bahçesi kesintili yapılırsa iyi olur. Örneğin, içinde dar bir yaya yolu başlatmak için. Ek bir dekoratif lezzet verecek ve ayrıca bitki bakımını daha rahat hale getirecektir..

Kendin yap mixborder yapmak oldukça basittir. Düzenlemesi için bir şemaya, ilham için bir fotoğrafa ve bitkilerin nasıl seçileceğine dair bilgiye ihtiyacınız olacak. Sitenin peyzaj tasarımını kendi ellerinizle kısa sürede iyileştirebilirsiniz..