DIY alp slayt adım adım fotoğraf, diyagramlar

Kaya bahçeleri, sitenizi dönüştürmek için nispeten yeni bir ilkedir. Taşlardan ve bitkilerden yapılmış lüks bir bölgedir. Sadece ilk bakışta Alp slaytı, yazlık dekorunun karmaşık bir unsuru gibi görünüyor, aslında, yaratma teknolojisi her acemi tasarımcı için mevcut. Sizi öğrenmeye davet ediyoruz, alp kaydırağı nasıl yapılır adım adım fotoğraflar ve diyagramlar kullanarak kendiniz yapın.

Peyzaj tasarımında kaya bahçesi

Bir dağ kaydırağı mini bir kayaya benziyor, bu da taşların ve bodur bitkilerin gelecekteki kompozisyonun temelini oluşturacağı anlamına geliyor.

Bir dağ kaydırağı mini bir kayaya benziyor, bu da taşların ve bodur bitkilerin gelecekteki kompozisyonun temelini oluşturacağı anlamına geliyor.Alp slayt düzeni

Birkaç tür kaya bahçesi vardır:

 • Uçurum
 • Vadi
 • Eğim
 • boğaz.

Kaya bahçesi döşemesinin ayrı bir versiyonu da var – bu sadece bir arka plan değil, aynı zamanda ana oyunculuk figürleri haline gelen bir taş bahçesi..

Adım adım talimatlar: kendi elinizle bir dağ slaytı nasıl oluşturulur

İlk olarak, gelecekteki kaya bahçesinin bir taslak diyagramını oluşturmanız gerekir – oranlarını, şeklini ve bileşenlerini göstermelidir. Bir kaya bahçesinin inşası için bir tahminde bulunmak da gerekli olacaktır – bu sizin için finansal yeteneklerinizi değerlendirebilir..

İlk olarak, gelecekteki kaya bahçesinin bir taslak diyagramını oluşturmanız gerekir - oranlarını, şeklini ve bileşenlerini göstermelidir.kendin yap kaya bahçesi fotoğrafı

Kaya bahçesinin projesi ve tahmini kararlaştırıldığında, bir sonraki adım, projeyi doğrudan siteye kendi ellerinizle aktarmaya başlamaktır. İşaretlemeler mandal ve ip ile yapılabilir veya üzeri kumla kaplanabilir..

Kaya bahçesinin projesi ve tahmini kararlaştırıldığında, bir sonraki adım, projeyi doğrudan siteye kendi ellerinizle aktarmaya başlamaktır. İşaretler mandal ve ip ile yapılabilir veya kumla kaplanabilir.

İşaretler uygulandığında, alanı taş döşemek için hazırlamak önemlidir. Gelecekteki kaya bahçesinin yerleştirileceği toprak kil veya kara topraktan oluşuyorsa, boşaltılması ve ardından sıkıştırılması gerekecektir. Drenaj için toprağın bir kısmını çıkarmanız ve içine orta ila kaba agrega koymanız gerekir. Sıradan su mühürlemeye yardımcı olacaktır.

gelecekteki kaya bahçesi yer alacak, kil veya kara topraktan oluşacak - tahliye ve ardından sıkıştırma gerekli olacaktır. Drenaj için toprağın bir kısmını çıkarmanız ve biraz orta veyaPeyzaj tasarımında kaya bahçesi

Hazırlanan sitenin kenarları boyunca, adım adım talimatlara göre, en büyük taşları yerleştirmek gerekir. Kompozisyonunuzu daha doğal hale getirmek için toprağa taşlar gömülebilir. Boş alan yeni toprakla doldurulur ve gelecekte yeni katmanlar inşa edilecektir. Ayrıca, içine bitki dikeceğiz..

Hazırlanan sitenin kenarları boyunca, adım adım talimatlara göre, taşların en büyüğünü yerleştirmek gerekir.

Taşlar, mutabık kalınan projede belirtildiği gibi, farklı yüksekliklerde ve birbirinden farklı mesafelerde sıralar halinde yerleştirilmelidir. Ancak unutmayın, önce alt katmanı şemaya göre tamamen kendi ellerinizle düzenlemeniz ve ancak o zaman bir sonraki adıma – üst sıralara geçmeniz gerekir. Sadece kaydırağın tüm katmanlarını süslemeyi bitirdiğimizde, üst kısmı süslemeye başlıyoruz. Bu, bir alp kaydırağı oluşturmanın son aşamasıdır..

Taşlar, mutabık kalınan projede belirtildiği gibi, farklı yüksekliklerde ve birbirinden farklı mesafelerde sıralar halinde yerleştirilmelidir. Ancak unutmayın, önce alt katmanı şemaya göre tamamen kendi ellerinizle düzenlemelisiniz,

Tavsiye: Kaya bahçesini yaz sonunda – sonbaharın başlarında düzenlemeye başlamak en iyisidir, daha sonra ilkbahar döneminde yeni döşenen tüm araziler oturabilecek ve genel tasarımda bazı ayarlamalar yapabilirsiniz..

Alp slaytının kusursuz olması için deneyimli bahçıvanların incelemelerine göre etkili olan birkaç faydalı öneriyi paylaşacağız:

alp slayt

 1. Birbirine benzer taşları seçin – gelecekteki kaya bahçesi bu şekilde doğal görünecek. Seçilen taşların boyutları sitenin büyüklüğüne uygun olmalıdır. Küçükse, büyük parke taşları yerleştirmemelisiniz ve bunun tersi de, geniş bir alana sadece küçük taşlar yerleştirmemelisiniz – renkli dekorda kaybolacaksınız..
 2. Farklı açılış sürelerine sahip bitkileri toplayın. Böylece sitenizdeki alp kaydırağının çiçek açan güzelliği tüm yıl boyunca sizi memnun edecek.
 3. Bir dağ slaydı için iyi bir çözüm, birkaç düşük büyüyen ladin satın almak olacaktır. Kısa boylu ve küçük çiçekleri olan çiçekli bitkileri seçmek de daha iyidir. Taşların arasına ekebilirsin. Yeşil Noel ağaçları yılın herhangi bir zamanında harika görünecek ve yeşil renkleriyle sizi memnun edecek..
 4. Alp kaydırağınızı oluştururken ileri düzey tasarımcıların kullanmanızı önerdiği bitkiler:

Alp kaydırağı için bitkiler

 • ardıç;
 • cüce ladin;
 • cotoneaster ve selvi;
 • İberiler;
 • kısa saplı karanfil vb..

evde kaya bahçesi tasarımı

Artık diyagramlara ve fotoğraflara göre kendi elinizle bir dağ slaytı yapmayı biliyorsunuz. Adım adım talimatları kullanın ve peyzaj tasarımınızı en iyi şekilde iyileştirin.