DIY elektrikli testere kar üfleyici çizimleri

Kışın, kar üfleyici konusu çok alakalı hale gelir, çünkü kar her şeyi döker ve döker ve siz ve ben kalkıp ilerlememiz gerekir … çalışmaya, temizlik yapmaya, dükkanlara. İlerleme durmuyor ve modern ustalar, kar parçalarını temizleme, geçitleri temizleme yeteneğine sahip kendi elleriyle kar üfleyicilerin yaratılmasına yaratıcı bir şekilde tepki gösterdi. Bu birimlerin ortaya çıkmadığı şeyden: motobloklardan, motorlu testerelerden …

Bu makale, normal bir motorlu testereden küçük, çevik bir kar üfleyici oluşturma sürecini sizin için netleştirmeye çalışacaktır. Böyle bir kar üfleyici hafiftir, kullanımı kolaydır ve yapılması çok zor değildir ve her şeyi görmeniz ve sunmanız için kar üfleyicilerin çizimlerini dikkatinize sunuyoruz..

5 HP’den itibaren motorlu testere ve üstü bu kar üfleyici için idealdir.

Ural 2T motorlu testereye dayalı bir kar üfleyici oluşturma sürecini düşünelim. Bu motorlu testerenin motorunda bulunan atalet kavraması, önemli bir sigorta rolü oynar ve rotora yabancı bir nesne girerse, hemen tepki vererek şanzımanı devre dışı bırakır, böylece üniteyi son derece istenmeyen arızalardan korur. Ayrıca Ural 2T motor, 1: 2 redüksiyon dişlisi ile donatılmıştır..

Üretim kolaylığı için çok sayıda tornalanmış parça ve pahalı malzeme kullanmayacağız, görevimiz bu yapının bir yazlık için montajını mümkün olduğunca kolaylaştırmak. Bu kar üfleyicinin iyi yanı, parçaların ve malzemelerin mevcut olması ve üretilmesinin kolay olmasıdır..

Elektrikli testere kar üfleyici, çizimler:

Elektrikli testere kar üfleyici, çizimler:

Yani, önümüzde bir motorlu testereden gelen bir motora dayalı bir kar üfleyicinin çizimleri var:

Yani, önümüzde bir motorlu testereden gelen bir motora dayalı bir kar üfleyicinin çizimleri var:

Fark ettiğiniz gibi, çalışma sırasında herhangi bir bozulmayı önlemek için (kova tarafından eşit olmayan bir şekilde kar tutulması veya kar püskürtme makinesinin kendisinin bir yandan diğer yana sallanması) motorlu testere motoru uzunlamasına eksene yerleştirilmiştir..

Ural 2T motorlu testerenin parçalarını tam olarak kullanabilmek için Ural gaz deposunu üniteye bağlayarak direksiyon desteğine iki cıvata ile sabitleyeceğiz. Bir motosikletteki olağan gaz kelebeği tutuşu, gaz kelebeğini kontrol etmemize yardımcı olacaktır..

Kar üfleyici çerçevesi, 20x20x1.7 mm kare kesitli metal borulardan kaynaklanmıştır ve bir kova, iki kol ve bir direksiyon traversidir. Bu arada, kepçenin üst kısmı, 10x10x1.7 mm gibi daha küçük bir bölüme sahip kare bir borudan yapılmıştır. Kovayı takmak için en az 0,5 mm kalınlığa sahip galvanizli sac kullanılır. 5 mm çapında sıradan alüminyum perçinler, kalay levhaların çerçeveye bağlanmasına yardımcı olacaktır..

Ve ünitenin kovasının kar yüzeyinde kolayca kayması için kovanın dibine 600x40x4 mm boyutlarında bir metal plaka kaynak yapılmalı ve bu plakaya aynı boyutta bir polietilen şerit perçinlenmelidir..

Şimdi dikkatimizi motorlu testereden bir kar üfleyicinin ana çalışma gövdesine çevirelim.

Şimdi dikkatimizi motorlu testereden bir kar üfleyicinin ana çalışma gövdesine çevirelim

Üzerine vidalar kaynaklanmış bir mildir:

Üzerine vidalar kaynaklanmış bir mildir:

Böylece, burgu rotoru şunlardan oluşur:

 1. Normal 1/2” borudan yapılmış şaft;
 2. Mil üzerine monte edilmiş tahrikli zincir dişlisi (z = 33);
 3. Muhafazanın kendisinde sabitlenmiş iki destek yatağı;
 4. Rotorun “kanadı” olarak adlandırılan, 30×4 mm boyutlarında özel bir metal plaka;
 5. İki rotor kanadı;
 6. Sekiz burgu bıçağı;
 7. Burgu bıçakları için dört kanat;
 8. İki destek köşesi.

Rotor ve iki zıt yönlü burgu, çalışma şaftında bulunur. Çalışan bir şaft yapmak için 22×2 mm normal bir su borusu hazırlayın ve ondan 568 mm uzunluğunda bir parça kesin..

Milin rulmanlarla bitmesi gerekir, bunun mümkün olması için rulmanlara takılacak borunun (mil) iki ucuna çelik muylular (uçlar) kaynak yapmanız gerekir..

Şimdi rulmanlar hakkında konuşalım. Ünitemiz 40x16x16 mm iki kapalı bilyalı rulmana ihtiyaç duyacaktır..

Çelik yatak muhafazasını çerçeveye sabitlemek için 25x25x4 mm ölçülerinde iki metal köşeyi kesmeniz ve iki adet M8x40 mm cıvata kullanarak çerçeveye vidalamanız gerekir..

Şaftın kendisinde, tam merkezinde, bir zincir şanzıman kullanarak torku motordan mile ileten bir zincir dişlisi daha sabitlenmelidir. Bu önemli zincir dişlisi 12.7 hatvede 33 dişe sahip olmalı ve flanşa dört adet M6x30mm civata ile bağlanacaktır. Şanzıman zinciri motosikletten alınabilir. Kolaylık sağlamak ve arızaları önlemek için, zincir tahrikini kar üfleyici gövdesinin kendisinde gizlemek en iyisidir..

Şimdi bıçakları, karı yakalayacak olan çalışma miline kaynaklamanız gerekiyor. 12 şerit çelik alıyoruz (her bir tarafta 6 adet) ve kaynak yapıyoruz, burgu bıçakları onlara bağlanacak.

Burgu bıçaklarını kendileri yapmak için, 4 mm kalınlığında hafif bir duralumin levha hazırlamanız ve bu tür at nallarını kesmek için bir yapboz kullanmanız gerekir. Bıçakların sağlam olmaması nedeniyle kırılma anında takılması ve sökülmesi daha kolay olacaktır..

Kar üfleyicinizin bayat, yoğun karla başa çıkabilmesi için burgu bıçaklarındaki dişleri kesmeniz gerekir. Daha sonra civatalar kullanarak yarım kanatları burgu kanatlarına MB civatalarla sabitliyoruz. Vidalı cıvataların tüm çıkıntılı parçaları, çalışma sırasında gevşemeyi önlemek için kesilmeli ve iyice perçinlenmelidir..

Kar üfleyici çerçevesi (şasi) önünüzde gösterilir:

Elektrikli testere için kar üfleyici çerçevesi (şasi):

 1. Testere gaz deposu;
 2. Motor;
 3. Kar üfleyici tekerlek;
 4. Kardan mili;
 5. Rulmanlı montaj;
 6. Kar Fırlatıcı Tahrik Dişlisi.

Kar üfleyicinin rotoru, duralumin'den yapılabilen iki bıçağa sahiptir.

Kar üfleyicinin rotoru, hem duralumin hem de çelikten yapılabilen 2 mm kalınlığında iki bıçağa sahiptir, paslanmaz çelik bıçaklar koyarsanız, genellikle harika olur.

Mil döndüğünde bıçakların çarpmaması için milin her iki yanından aynı mesafeyi ölçerek vidalamalısınız.

Mil dönerken bıçakların çarpmasını önlemek için, milin her iki yanından aynı mesafeyi ölçerek vidalayın. Rotor ve burgu kanatlarını takarken simetriyi gözlemleyerek yapıyı dengeleriz. Rotoru yataklara takarken yapıyı da dengelemeli, dengelemelisiniz..

Dişli kutusunun tahrik dişlisini motordaki bir kardan tahrikine değiştiriyoruz, çünkü motor redüktörü, 17 dişe ve 12.7 mm’lik bir adıma sahip olan zincir tahrikinin tahrik dişlisine bağlı. Bu zincir dişlisi, ikinci dirseğin en ucundaki pervane miline takılmalıdır..

Ünitenin gövdesinde, kardan milinin dayandığı 40x16x17 mm boyutlarında iki kapalı tip bilyalı rulman vardır..

Çelik gövde, 40x40x4 mm ölçülerinde ve 120 mm boyunda köşeler yardımıyla çerçeveye cıvatalanır..

550 mm uzunluğunda ve 26 mm çapında sıradan bir su borusundan, uçlarında 20 mm dış çapa sahip iki muylunun kaynaklandığı ve daha sonra yerleşik yatakları olan tekerleklerin alındığı bir aks yapıyoruz. sıradan iki tekerlekli arabalardan üzerlerine kurulur. Tekerlekleri M10x30 mm cıvataları kullanarak sabitleyebilirsiniz..

Helezonlar tarafından yakalanan karı doğru yöne atmak için kovaya özel bir manşon takmanız gerekir, ancak yoğun karla manşon tıkanabilir, bu dikkate alınmalı ve sağlanmalıdır..

Elektrikli testereden kendin yap benzinli kar üfleyici

Elektrikli testere bazında kendi ellerinizle yapılan bir kar üfleyicinin çizimlerine aşina olduktan sonra, bu teknoloji mucizesini kendi ellerinizle, bu arada sadece 35 kg ağırlığında olacak doğaçlama malzemeden yapabilirsiniz. manevra kabiliyeti yüksek ve ekonomik olmak.