Evde muz nasıl yetiştirilir. Fotoğraf ve video

Muz, sıcak ve nemli iklimlere ihtiyaç duyan bir bitkidir ancak bunu evde kendiniz de yapabilirsiniz. Muzların bakım gerektirdiğini unutmayın; bu, onlara bakmanın tüm inceliklerini öğrenmeniz gerekeceği anlamına gelir. Bulmak, evde muz nasıl yetiştirilir ve kendi yazlık evinize tropikal egzotizm dokunuşu katın.

Evde muz yetiştirmenin yolları

Gelişmiş yaz sakinleri, tohumlardan ve satın alınan bir muzdan nasıl muz yetiştirileceğini bilir. Bir bitki dikmeden önce, hangi amaç için karar verin. Muz ağacının tohumlarını ekersen, ekilmemiş bir bitki büyür ve meyveleri yenmez..

evde muz nasıl yetiştirilir

Böyle bir muzun avantajı, ağacın çeşitli hastalıklara karşı daha güçlü ve daha dirençli olacağıdır. Diğer bir seçenek de bir tencerede hazır muz fidesi satın almaktır. Bugün yetiştiriciler, çiçek açtıktan sonra sizi ve çocuklarınızı yenilebilir meyvelerle memnun edecek farklı muz alt türleri yetiştirmiştir..

Gelişmiş yaz sakinleri, tohumlardan ve satın alınan bir muzdan nasıl muz yetiştirileceğini bilir. Bir bitki dikmeden önce, hangi amaç için karar verin. Muz ağacının tohumlarını ekersen, ekilmemiş

Dairenizde muz yetiştirmeyi mi planlıyorsunuz? Ardından, örneğin Süper veya Kiev cücesi gibi cüce çeşitlerini tercih edin. Bu muzlar küçüktür – 1,6 metreye kadar, bu nedenle bir odada büyümek için uygundurlar..

Muz tohumları nasıl yetiştirilir

Diğerlerinin aksine, muz tohumları yoğun bir cilde sahiptir ve bu nedenle ekimden önce kazıma yapılması gerekir. Bunu yapmak için bir iğne veya bir parça zımpara kağıdı almanız ve tohumun kabuğuna zarar vermeniz gerekir. Tohumun çimlenmesi için birkaç çizik yeterli olacak ve ilk filiz ondan çıkacaktır..

muz tohumlarının yoğun bir kabuğu vardır, bu nedenle ekimden önce kazıma yapmaları gerekir.

Uygun bir kap bulun ve turba ve nehir kumu karışımı hazırlayın. İyi drenaj önemlidir, bu nedenle gübrelemeye gerek yoktur. Tohumu hazırlanan toprağa iyice bastırın, yukarıdan doldurmamalısınız, ışığa erişim bırakın. Tohumdan muz yetiştirirken, çimlenmeyi artırmak için tencerenin plastik sargı ile kaplanması gerekecektir. Filizi 3-4 gün sonra filmi kaldırarak havalandırmayı unutmayın. Toprak kuruduğunda, bir sprey şişesi ile nemlendirilmelidir. Kalıp dikkat edin. Bununla birlikte, nem nedeniyle dünya yüzeyinde bir mantar geliştiyse, muzu bir potasyum permanganat çözeltisi ile dökün..

bir tencerede muz

2-3 ay içerisinde fidelerin çıkmaması konusunda endişelenmeyin. Evde muz yetiştirirken bu normaldir. İlk sürgünler ortaya çıkar çıkmaz bitki aktif olarak büyüyecek, böylece bahçenizdeki toprağa muz nakledebilirsiniz..

2-3 ay içerisinde fidelerin çıkmaması konusunda endişelenmeyin. Evde muz yetiştirirken bu normaldir. İlk sürgünler ortaya çıkar çıkmaz bitki aktif olarak büyüyecek, böylece bahçe alanınızdaki toprağa muz nakledebilirsiniz.

Dekoratif değil, kendi ellerinizle yenilebilir bir muz yetiştirmek istiyorsanız, hemen yetiştirilmiş bir çalı satın almak daha iyidir. Hem iç hem de dış mekanlarda yetiştirilebilir..

Evde muz ağacı bakımı

Bir bitki satın alıp almadığınıza veya tohumlardan kendiniz yetiştirmiş olmanıza bakılmaksızın, gelecekte ona uygun şekilde bakmanız önemlidir. Muzun genişletilmiş kil ile yapılabilecek iyi drenaja ihtiyacı olduğunu unutmayın. Başlangıçta bitki küçük bir tenceredeyse, hemen 5-7 litrelik bir kaba nakletmek daha iyidir..

Bir bitki satın alıp almadığınıza veya tohumlardan kendiniz yetiştirmiş olmanıza bakılmaksızın, gelecekte ona uygun şekilde bakmanız önemlidir. Muzun genişletilmiş kil ile yapılabilecek iyi drenaja ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Muz nemi sever, bu yüzden sadece onları sulamanız değil, aynı zamanda yaprakları düzenli olarak püskürtmeniz gerekir. Ağaç çiçek açtığında organik madde ile beslenebilir. Ağacın solmasını ve ölmesini önlemek için 25-30 derecelik bir sıcaklık rejimini korumak önemlidir. Optimal koşullar altında, bir muz hızla büyür ve 10-15 yaprak ve çiçek açtıktan sonra.

sıcaklık rejimi 25-30 derece. Optimal koşullar altında, bir muz hızla büyür ve 10-15 yaprak ve çiçek açtıktan sonra.

Ülkede bir muz ağacı büyüyebilir, ancak her çeşit açık havada yetişmek için uygun değildir. Bazı muz türlerinin rizomları yeterince güçlüdür ve sıfırın altındaki sıcaklıkları kolayca tolere edebilir. Çok donlardan önce, bitki tamamen kesilir, gövdenin yaklaşık 10 cm’si bırakılır ve daha sonra talaşla kaplanır. Bu durumda, muzunuz kış mevsiminde iyi bir şekilde hayatta kalacak ve yaz aylarında tekrar yemyeşil yapraklar verecektir..

Videoyu izleyin: Satın alınan bir muzdan muz nasıl yetiştirilir

Artık evde nasıl muz yetiştirileceğini biliyorsunuz, sadece uygun bir yol bulmanız, doğru bitki türünü seçmeniz ve denemeniz gerekiyor. Yeşil köşelerinizi evde ve kırda yeni tropik bitkilerle süsleyerek genişletin. Bir muz ağacı, bir yazlık evin veya pencere pervazının gerçek bir özelliği olacak.