Kendi elinizle tüm yıl boyunca bir pencere kenarında yeşillikler nasıl yetiştirilir

Yaz aylarında her zaman bol miktarda sebze, meyve ve ot bulunur, ancak kışın da onları yemek istersiniz. Tabii ki, bugün çok sayıda mağaza ve market çok çeşitli seçenekler sunuyor, ancak bazıları bu tür ürünlerin mevsim dışında büyümesine güvenmiyor. Sizi öğrenmeye davet ediyoruz, tüm yıl boyunca pencere kenarında yeşillik nasıl yetiştirilir.

Ayrıca okuyun: Ülkede açık alanda pancar nasıl yetiştirilir

Evde yeşillik yetiştirmenin faydaları

Pencere kenarında yeşillik yetiştirmenin üç önemli avantajı vardır:

  • aile bütçesinden tasarruf sağlar;
  • yeşillikler her zaman taze, tıpkı bahçeden;
  • otlu tepsiler mutfakta mükemmel bir dekoratif unsur olabilir.

Yeşilliklerin evde iyi büyümesi için, aşağıdakileri içeren bir yer hazırlamak gerekir:

Yeşilliklerin evde iyi büyümesi için, aşağıdakileri içeren bir yer hazırlamak gerekir:

1. Uygun şekilde hazırlanmış kaplar ve büyüyen toprak. Özel hazırlanmış bir bileşikle doldurulmuş kil veya plastik kaplar kullanmak daha iyidir. Bitki köklerinin çürümesini önlemek için alttaki drenaj tabakasını unutmayın..

2. Uygun aydınlatma – pencereler güneşli tarafa bakarsa, ek aydınlatmaya gerek olmayabilir, ancak “sebze bahçesinin” yanındaki kasvetli günlerde bir fitolamp veya flüoresan lamba takmak daha iyidir.

Yeşilliklerin evde iyi büyümesi için, aşağıdakileri içeren bir yer hazırlamak gerekir:

Pencere kenarında salata nasıl yetiştirilir

Büyümek için en iddiasız ve çok sağlıklı salata. Erken olgunlaşan çeşitler, bir pencere üzerinde ev ekimi için mükemmeldir – Kar Tanesi, Altın Top, Lollo Rossa, vb. Ekim için, bir potasyum permanganat çözeltisi ile dezenfekte edilmesi gereken yaklaşık 20 cm derinliğe sahip bir kap uygundur. Salata için ideal toprak, kül ve üre ile zenginleştirilmiş toprak, turba ve çürümüş gübre bileşimi olacaktır..

Büyümek için en iddiasız ve çok sağlıklı salata. Erken olgunlaşan çeşitler, bir pencere üzerinde ev ekimi için mükemmeldir - Kar Tanesi, Altın Top, Lollo Rossa, vb. Ekim için bir kap uygundur.Pencere kenarında salata fotoğrafı

Marulları nemli oluklara, yaklaşık bir santimetre derinliğinde, 14-15 cm’lik çizgiler arasında bir mesafe ile ekmek gerekir.Bu kültürün bir seraya ihtiyacı vardır, sıradan bir plastik torba kullanılarak düzenlenebilir, çimlenmeden sonra yapı çıkarılır . Bitkinin köklerinin daha hızlı güçlenmesi ve marulun pencere kenarında yeşile dönmesi için her gün su serpmeniz gerekir..

Bir pencere üzerinde maydanoz nasıl yetiştirilir

Maydanoz iyi bir kanser önleyici ajandır, bu nedenle yeterince yemek önemlidir. Bir pencere üzerinde büyüyen ev salatası durumunda olduğu gibi, erken olgunlaşan çeşitleri (Astra, Vorozheya, Fitness, vb.) Seçmelisiniz, yeşilliklere yeterli nem ve ışık sağlayın. Tohum ekmeden önce, bir gazlı bez torba içinde suya batırılmalı, 5-6 saatte bir suyu değiştirilerek tohumların hava ile doyurulmasına izin verilmelidir..

Maydanoz iyi bir kanser önleyici ajandır, bu nedenle yeterince yemek önemlidir. Bir pencere üzerinde büyüyen ev salatası durumunda olduğu gibi, erken olgunlaşan çeşitleri seçmelisiniz.Pencere kenarında maydanoz fotoğrafı

Maydanozu 5 mm’den fazla olmayan bir derinliğe ekmek gerekir ve çimlenme için rahat koşullar için, günlük ılımlı sulamaya, sıcaklığın en az 15 ve 20 dereceden yüksek olmamasına ve periyodik incelmeye ihtiyacınız vardır. Yeşillikleri 12 cm’ye ulaştığında kesebilirsiniz..

Maydanozu 5 mm'den fazla olmayan bir derinliğe ekmek gerekir ve çimlenme için rahat koşullar için günlük ılımlı sulamaya ihtiyacınız vardır,

Kışın pencere kenarında soğan yetiştirmek

Evde dikim için en iddiasız soğandır. Onu büyütmenin iki yolu var:

  • bir besin karışımı ile toprağa ampul dikmek;
  • hidroponik yöntemi kullanarak, soğanlar su dolu bir kaba ekildiğinde, ampulün sadece alt kısmı suya daldırılmalı ve kökleri filizlendikten sonra, sadece onlar.

Bir ev bahçesi, lezzetli ve besleyici yeşilliklerle yemekleri mükemmel bir şekilde çeşitlendirmeye yardımcı olacak ve ekim sırasında biraz çaba, evdeki yeşilin güzelliği ile dengelenecektir. Bazı ev kadınları çiçekler yerine uzun zamandır pratik yapıyorlar.

Bir ev bahçesi, lezzetli ve besleyici yeşilliklerle yemekleri mükemmel bir şekilde çeşitlendirmeye yardımcı olacak ve ekim sırasında biraz çaba, evdeki yeşilin güzelliği ile dengelenecektir. Bazı ev kadınları çiçekler yerine uzun zamandır pratik yapıyorlar. pencere kenarlarında büyüyen yeşillik, sonuçta, çok daha kullanışlıdır ve aynı zamanda dekoratif bileşen korunur. Kendi elinizle iç mekanı rahat ve karlı bir şekilde dekore edebilirsiniz..