Laleler çiçek açtıktan sonra ne zaman kazılır ve ne zaman ekilir

Deneyimli bahçıvanlar sadece ilkbaharda değil, sonbaharın sonlarında da çalışırlar. Soruyla da ilgileniyorsanız, laleler çiçek açtıktan sonra kazıldığında ve ne zaman ekilir, o zaman bu makale tam size göre. Laleler, Hollanda ve Türkiye’nin cazibe merkezlerinden biri haline gelen eşsiz çiçeklerdir. Bu rengarenk çiçeklerin farklı çeşitlerini çiçek tarhına dikerek başkalarını ve sizi şaşırtın. Çeşit özellikleri ve bol çiçeklenme, onlar için ne kadar doğru bir yer seçtiğinize bağlıdır..

Lale soğanı ne zaman kazılır

Ampuller, bitkinin gelecekteki büyümesinin doğrudan bağlı olduğu kalitesine bağlı olan ekim malzemesidir. İlkbaharda yarısının filizlenmediği için üzülmemek için, ampullerin nasıl hazırlanacağını ve doğru şekilde ekileceğini önceden öğrenmenizi öneririz..

Ampuller, bitkinin gelecekteki büyümesinin doğrudan bağlı olduğu kalitesine bağlı olan ekim malzemesidir. İlkbaharda yarısının filizlenmediği için üzülmemek için, ampullerin nasıl hazırlanacağını ve doğru şekilde nasıl ekileceğini önceden öğrenmenizi öneririz.

Laleler çiçek açtıktan sonra ne zaman kazılır? Ampulün ekime hazır olmasının ayırt edici bir özelliği, sapların sararmasıdır. Bu durumda, bu kısım tamamen kuruyana kadar beklememek önemlidir, aksi takdirde ekim malzemesini bulamayabilirsiniz. Laleleri önceden nakletmeyi planlıyorsanız, tomurcuklar oluşmadan önce sapları hemen kesin. Bu durumda, güçlü bir soğan alacaksınız..

“Lale ne zaman ekilir?” Sorusu hakkında endişeleniyorsanız, o zaman deneyimli çiçek yetiştiricileri sonbaharda buna cevap verecektir. Bu süre zarfında ampullerin dikilmesi tavsiye edilir. Sonbahar döneminin çok soğuk olmaması ve 15 cm derinlikte toprak sıcaklığının +10 derece seviyesinde kalması için seçilmesi önemlidir. Dikim donmuş zeminde de yapılabileceğinden, don başlarsa endişelenmeyin. Laleleri erken ilkbaharda ekerseniz sorun yok, yine de çiçek açacaklar..

Lale nasıl ekilir

Laleler güneşli bir yeri sever, bu yüzden ekimden önce gelecekteki çiçek yatağınız için bir yer seçin. Bu yerdeki topraklar verimli ve gevşek olmalıdır. Hasta ve kusurlu olanları seçerek sadece sağlıklı, güzel lale soğanları dikmeye çalışın. Ekimden önce, üst kabuğu çıkardığınızdan ve ekim malzemesini bir potasyum permanganat çözeltisi ile işlediğinizden emin olun..

Laleler güneşli bir yeri sever, bu yüzden ekimden önce gelecekteki çiçek yatağınız için bir yer seçin. Bu yerdeki topraklar verimli ve gevşek olmalıdır. Sadece sağlıklı dikmeye çalışın

  1. Çiçek tarhında lale delikleri açın.
  2. Her deliğe biraz kum dökün.
  3. Hastalık istilasını önlemek için her bir ampulü külle kaplayın..
  4. Lale soğanlarını uzaktan dikin.
  5. Toprakla örtün ve yüzeyi düzleştirin.

İki hafta sonra, ekilen tüm laleleri biraz sulayabilirsiniz. Kış için, çiçek tarhını turba veya talaşla örtmeyi unutmayın ve ilkbaharda, lalelerin çimlenmesini hiçbir şeyin engellememesi için tüm bunları çıkarın..

İki hafta sonra, ekilen tüm laleleri biraz sulayabilirsiniz. Kış için çiçek tarhını turba veya talaşla örtmeyi unutmayın,

Faydalı makale: Laleleri kendi ellerimizle ekiyoruz

Gelecek baharda güzel çiçeklerin tadını çıkarmak istiyorsanız, çiçek açtıktan sonra lale soğanı kazmak bir zorunluluktur. Laleleri ne zaman kazacağınızı ve ne zaman ekeceğinizi öğrendikten sonra, dikim materyalini kendi ellerinizle güvenle hazırlamaya başlayabilirsiniz. Farklı lale çeşitleri sayesinde siteniz her zaman parlak renklerle parlasın.