erken ilkbaharda kuş üzümü işleme

Kuş üzümü ve diğer meyve çalılarına zarar verebilecek birçok hastalık vardır. Bu yazımızda kuş üzümü hastalık ve zararlılara karşı ilkbaharda nasıl işlenmesi gerektiği hakkında konuşacağız..

Zararlıların ve hastalıkların adı ve kontrolü

İşleme detaylarından bahsetmeden önce, günümüzde var olan bu hastalıklardan ve zararlılardan bahsetmeye değer..

böbrek akarı. En tehlikeli haşere böbrek akarıdır. Bitkinin sürgünlerindeki şişmiş tomurcuklardan çok kolay tespit edilebilir. İlkbaharın başlamasıyla birlikte çiçek açmayacaklar, gevşemeye başlayacaklar. Bu da verimde bir düşüşe yol açacaktır. Her tomurcukta birkaç bin böcek zararlısı yaşayabilir ve huzur içinde yaşayabilir. Bu zararlılarla savaşmanın birçok yolu vardır:

 • Erken ilkbaharın başlamasıyla birlikte, enfekte olmuş sürgünler çıkarılmalı ve yakılmalıdır..
 • Çalıların bir kolloidal kükürt çözeltisi ile işlenmesi gerekir (10 litre su için 10 gram karışım).

ilkbaharda kuş üzümü çalıları nasıl işlenir

Frenk üzümü yaprak biti. Yaprak biti gibi böcekler bitkinin sürgünlerinin üst kısmında bulunan yapraklarına zarar verebilir. Bu nedenle buruşmuş ve bükülmüş hale gelirler..

Yaprak biti kontrol önlemleri:

 • Yaprak bitlerinin sessizce kışlayan yumurtalarını tamamen yok etmek için, tomurcuklar şişmeden önce bitkinin% 8’lik bir nitrofen çözeltisi ile işlenmesi gerekir..
 • Klorofos ayrıca yaprak bitleriyle çok iyi savaşmaya yardımcı olur (10 litre suya bu maddeden 20 gram). Ortaya çıkan çözeltiye karbofos veya triklorometofos ekleyebilirsiniz..

kuş üzümü akvaryum balığı. Bu haşerenin larvaları bitkinin genç sürgünlerine zarar verir. Bu, üstlerin kurumasına ve tamamen ölümüne yol açar. Sonuç olarak, meyveler küçülmeye ve küçülmeye başlar. Bu durumdan kaçınmak için, hasarlı sürgünleri derhal çıkarmalı ve yakmalısınız..

Donukluk. Bu hastalık, çalının meyve vermeyi tamamen bırakmasına neden olabilir. Ve bu hastalığı tespit etmek hemen mümkün değil. Ve bunun nedeni etkisinin çok yavaş olması ve sonuç olarak hem hasta hem de sağlıklı meyvelerin aynı çalı üzerinde olmasına neden olabilir. Bu nedenle, zaten baharın başlangıcında, frenk üzümü çalılarını dikkatlice incelemeli, üzerlerinde derhal kesilmesi ve yakılması gereken hastalıklı sürgünler bulmaya çalışmalısınız..

antroknoz. Sinek deliği veya antroknoz gibi bir hastalık ülkemizde çok yaygındır. Bu hastalığın ana zirvesi Temmuz ortasında veya Ağustos başında ortaya çıkar. Buna dayanarak, ilkbaharda onunla savaşmalısın..

Kontrol yöntemleri:

 • Nisan ayının başlamasıyla birlikte, bitkileri ve altlarındaki toprağı% 60 nitrofen çözeltisi ile püskürtmeniz gerekir..
 • Yaz aylarında frenk üzümü çalılarına %1 kolloidal soda solüsyonu ve %80 cuprozan solüsyonu püskürtmek gerekir. Bitki çiçeklenmeden önce ve 2 hafta sonra ilaçlanmalıdır. Bitkinin yapraklarının alt kısmına% 1’lik bir Bordeaux sıvısı çözeltisi püskürtmek zorunludur..

külleme. Son birkaç yılda, külleme bahçıvanlar için çok fazla soruna neden oldu, çünkü sadece kuş üzümü değil, aynı zamanda meyve ağaçları ve diğer çalı türleri de bu hastalıktan muzdarip. Ağacın enfekte olmasına izin verirseniz, birkaç yıl sonra bitki tamamen ölür..

Bu hastalıkla başa çıkmanın aşağıdaki yöntemleri vardır:

 • İlk tomurcuklar çiçeklenmeden önce, bitkiye bir Netrofen çözeltisi ile muamele etmeniz gerekir. Ve çiçek açtıktan sonra,% 25’lik bir benlat ve karatan çözeltisi serpin..
 • Hastalık çok güçlü bir şekilde geliştiyse, bitki bir hafta sonra tekrar püskürtülmelidir..

kuş üzümü erken ilkbaharda zararlılardan nasıl işlenir

Geleneksel yöntemler

Artık bahçenizi çeşitli hastalıklardan korumak için kuş üzümü erken ilkbaharda zararlılardan nasıl tedavi edeceğinizi biliyorsunuz. Ancak kimyasallara ek olarak, hem bitkiler hem de insanlar için tamamen güvenli olan birçok halk ilaçları vardır..

En iyi haşere kontrolü olarak kaynar su.

Arka bahçelerinde kuş üzümü yetiştiren bahçıvanlar, birçok farklı hastalık ve zararlıyla mücadele etmenin ne kadar zor olduğunu bilirler. Çoğu bahçıvan tüm yaz boyunca onlarla mücadele eder, ancak yine de sonuç yoktur. Ancak daha ucuz ve daha etkili olan eski bir büyükannenin yöntemi var. Ve bu sıradan kaynar su. Frenk üzümü çalılarını erken ilkbaharda kaynar su ile tedavi etmek, kuş üzümü tomurcuklarına yerleşmeyi ve orada yumurta bırakmayı seven böbrek akarı da dahil olmak üzere çok sayıda zararlıyla baş etmenin en iyi yöntemidir. Kıştan sonra kene yavaş yavaş uyanmaya başlar. Yanlış zamanda savaşmaya başlamanız durumunda, bir yıl sonra çalı meyve vermeyi bırakacak ve ölecektir..

İşleme şeması:

 1. Bu çalışmalar, tomurcuklar şişmeden önce erken ilkbaharda yapılmalıdır. Bitkiyi daha sonra işlerseniz genç sürgünlere zarar verebilir..
 2. Ne tür çalıları sulamayı planladığınızı önceden düşünmeniz gerekir. Suyun sıcak tutulması gerektiğinden.
 3. Kaynayan suyun köklere zarar vermemesi için kuş üzümü köklerinin muşamba veya kontrplak ile kaplanması önemlidir..
 4. İş için metal bir sulama kabı kullanmak daha iyidir.
 5. Bitkiyi kaynar sudan hemen sonra işlemek gerekir..
 6. Sürgünler ve dallar, tek bir çalıyı kaçırmamaya çalışarak eşit şekilde kaynar su ile muamele edilmelidir..
 7. Daha fazla etki için suya bir manganez çözeltisi veya tuz ekleyebilirsiniz..
 8. Kaynar suyun haşereleri yok edebilmesinin yanı sıra bu yöntemin bir takım avantajları da bulunmaktadır. Örneğin, bir bitki verimini arttırır, hastalıklara karşı direnç geliştirir, meyvelerin tadını iyileştirir..

zararlılardan ilkbaharda kuş üzümü çalılarının işlenmesi

Kuş üzümü bakımı nasıl yapılır. Hastalıkların ortaya çıkmasına izin vermeyiz

Artık ilkbaharda kuş üzümü çalılarının zararlılardan nasıl işlenmesi gerektiğini öğrenebildiniz. Tabii ki, çoğu sadece zararlılarla ve hastalıklarla nasıl savaşacağınıza değil, aynı zamanda bu bitkilerin bakımına da bağlıdır..

Bakım aşağıdaki gibidir:

 • Bitki üzerinde tomurcuklar görünene kadar, bahçe makası veya budama makası kullanarak kuru hastalıklı sürgünleri çıkarmak gerekir..
 • Budama çalıları ve genç ağaçlar. Zararlı böceklerin kolayca yaşayabileceği dallarda kenevir kalmayacak şekilde yapılmalıdır. Çalıyı doğru bir şekilde oluşturmak gerekir. Bu, ekimden bir yıl sonra iyi bir hasat sağlayacaktır..
 • Bir çalı standı yapmak zorunludur. Bunun yardımıyla, bir tür taç oluşturarak çalının dallarını yukarı kaldırmak mümkün olacaktır. Bu, meyve verme sırasında çalının dallarının meyvelerin ağırlığı altında kırılmaması için gereklidir..
 • Eski çimleri, döküntüleri, yaprakları düzenli olarak çıkarın ve yakın. Zararlılar için yaşamak için harika bir yer olabilirler..
 • Kar örtüsü eridikten sonra, çalının yakınındaki toprağı 3 cm derinliğe kadar gevşetmek gerekir. o zaman çalıyı sulamaya devam etmelisin.
 • Yaz aylarında yeni yumurtalıkların daha hızlı oluşabilmesi için toprağa azotlu gübreler uygulanması zorunludur..

ilkbaharda kuş üzümü hastalıkları ve zararlılardan işleme

Nihayet

Artık ilkbaharda kuş üzümü çalılarının nasıl işleneceğini biliyorsunuz. Bitkinin çalılarının sağlıklı olması için hayatta bu ipuçlarını kesinlikle kullanacağınızı umuyoruz..