Ahududuların sonbahar bakımı ve budaması. Video

Ahududu, çok hoş bir tada sahip şifalı bir meyveye sahip en popüler çalılardan biridir. Bu iddiasız bitki, uygun şekilde bakımı ve işlenmesi koşuluyla ekimden sonraki ikinci yıldan itibaren bol bir hasat verir. Bakım yanlışsa, çalı güçlü bir şekilde büyür ve ahududu hasadı oldukça azdır. Bu makalede, öğreneceksiniz sonbaharda ahududu bakımı nasıl yapılır.

Ahududu. Sonbahar bakımı

Ahududu işlemek için yılın en iyi zamanı sonbahardır. Şu anda, artık meyve vermiyor, bu nedenle daha iyi bir hasat toplamak için kışlama için özel koşullar yaratıyorlar..

İlk önce toprağı hazırlayın. Yaz boyunca çalıların altında biriken her şey sonbaharda çıkarılır, daha sonra yakılır veya kompost haline getirilir. Bu prosedür, bu malçlama materyalinde kışı geçirmek isteyen zararlıları uzaklaştırmak için gereklidir. Açık kalan toprak gevşetilmeli veya dikkatlice kazılmalıdır..

Ahududuların daha iyi büyümesi ve üretkenliği için, yalnızca yüksek organik element içeriğine sahip asitsiz toprak gereklidir.

Ahududuların daha iyi büyümesi ve üretkenliği için, yalnızca yüksek organik element içeriğine sahip asitsiz toprak gereklidir. Bunu yapmak için, her 2 yılda bir, sonbaharda ahududu toplar ve humus veya komposttan gübreler yaparlar. Orada ayrıca metrekare başına dört ila beş kilogram miktarında odun külü de eklenir. Kimyasal gübreler uygulamak istiyorsanız – sadece potasyum ve fosfor kullanabilirsiniz. Bu koşul karşılanmazsa, yıllık bitki kuvvetli bir şekilde büyüyecek ve erken yaprak dökecek ve bu da olgunlaşmamış genç ahşabın donmasına neden olacaktır..

Kimyasal gübre uygulamak istiyorsanız - sadece potasyum ve fosfor kullanabilirsiniz. Bu koşul karşılanmazsa, yıllık bitki kuvvetli bir şekilde büyüyecek ve erken yaprak dökecek ve bu da olgunlaşmamış genç ahşabın donmasına neden olacaktır.

Mineral katkı maddeleri ile gübreleme için, yirmi santimetreye kadar derinliğe sahip ve çalılardan otuz santimetre uzaklıkta bulunan oluklar yapılır. Her çalı için yaklaşık 60g’a ihtiyacınız var. süperfosfatlı gübreler ve 40gr. potasyum tuzları. Sonbaharda üst pansuman, çiçek tomurcuğu sayısını artırmaya ve sonuç olarak gelecek sezonun verimini artırmaya yardımcı olur..

Sonbaharda ahududu bakımı. Budama

Zararlıların sayısını en aza indirmek için sonbaharda yapılması gereken önemli bir adım budamadır. Mahsul dalları iki yıl meyve verir. Hasattan sonra, zaten çalışmış olan sürgünler kökten kesilir. Budama, kütük kalmayacak şekilde yapılır. Aynı zamanda bir yaşında olan çok uzun sürgünlerde uçları daha kısa hale getirirler..

Budama, kütük kalmayacak şekilde yapılır. Aynı zamanda bir yaşında olan çok uzun sürgünlerin uçları kısaltılır.

Onarılan ahududular tamamen kesilir, hepsi yaştan bağımsız olarak üst üste saplanır. Siyah ahududu için, harcanan sapların budanması ile birlikte, tüm yan sürgünler 30-50 cm’ye kısaltılır..

Videoyu izleyin: Kış için ahududu budama. Ahududu bakım kuralları

Sıradan ahududularda, kış için yıllık sürgünler, kalın bir kar tabakası ile kaplanacak şekilde 30 cm’ye kadar bir mesafede yere bükülür. Sinüslerde büyüyen tomurcuklara zarar vermemek için kalan yapraklar çok dikkatli bir şekilde çıkarılmalıdır. Kışa dayanıklı çeşitlerin yere bükülmesi gerekmez, bunun yerine bir demet halinde bağlanması veya bir desteğe bağlanması gerekir. Hava kuru ise, ahududular sonbaharda hafifçe sulanabilir..

Sonbaharda ahududu bakımı ve budama ile ilgili makalemizin yardımcı olacağını umuyoruz. Ülkede kendi ellerinizle deneyimli yaz sakinlerinin tavsiyelerini dinlerseniz iyi bir hasat yetiştirebilirsiniz..