meyve ağaçlarında yaprak biti ilaçları

Yaprak bitleri, herhangi bir bahçıvanın en kötü düşmanlarından biridir. Ve her yerde bulunur ve ilkbahardan dona kadar yaşar. Her şeyi yer – sebze ve meyve bitkileri, çiçekler, herhangi bir yeşillik. Yaprak bitlerinden etkilenen bir bitki büyümeyi durdurur, tomurcuklarını kaybeder, yavaş çiçek açar ve çok az meyve verir, ciddi durumlarda ölebilir bile. Ve yaprak bitlerinden sonra kalan yapışkan sır, bitkiyi tamamen bitirebilecek bir mantar enfeksiyonunun gelişmesine katkıda bulunur..

Yaprak bitlerinin kendileri genellikle bir virüs taşıyıcısı haline gelir ve birinden diğerine göçleri sırasında bitkileri birbiri ardına kolayca enfekte eder. Böcek şaşırtıcı bir şekilde aktif ve hızlı bir şekilde çoğalır – bireylerin çoğunluğunun aseksüel olmasına rağmen, bazen cinsel özelliklere sahip birimler doğar ve daha sonra gübreleme, farklı cinsiyetten aynı gençleri doğurabilir. Bu makaleyi okuduktan sonra, meyve ağaçlarındaki yaprak bitlerini nasıl kontrol edeceğinizi öğrenebilirsiniz..

Yaprak bitleri – nasıl görünüyor

Yaprak bitlerini 0,5-0,7 cm’lik koyu bir nokta olarak görüyoruz.Daha yakından incelendiğinde damla benzeri dış hatlarını görebilirsiniz. Ayrıca hem kanatlı hem kanatsız, kanatlı ise 2 çift şeffaf kanat var, önde daha uzun, arkada daha kısa.

Bukalemunlara benzerler, gri, yeşil, siyah, pembe, kırmızı olabilirler ve genellikle şeffaf olabilirler, büyüdükçe renklerini değiştirebilirler ve ayrıca renk, böceğin şu anda ne yediğine bağlıdır..

Kanatsız bireyler genellikle çok aktif hareket etmezler, esas olarak yaşamları bir veya birkaç bitki üzerinde sınırlı bir alanda gerçekleşir. Ve böcek kolonisi çok büyüdüğünde ve yiyecek sıkıntısı olduğunda, bazı bireyler kanatlar açar ve belli bir mesafeye uçarlar ve onlardan yeni bir bitki yiyici kolonisi oluşur. Bu böceklerin oluşumu ve büyümesi pupa evresini sağlamaz, canlı parazitler kış uykusuna yatan yumurtalardan doğar veya yetişkin bir yaprak biti zaten yaşayan yavruları doğurur, ayrıca zaten hamile!

meyve ağaçlarında yaprak bitlerinin kontrolü

Ağaçlar yaprak bitlerinden nasıl muzdariptir?

Ağaçlarda karıncalar ve yaprak bitleri belirdiyse, onlarla doğru şekilde başa çıkmak önemlidir. Mikroskobik boyutlarına aldanmayın, fark edilmeden yaprakların yanlış tarafına yerleşerek ve felaketle çoğalarak, herhangi bir şey yapmak için çok geç olduğunda onları fark edebilirsiniz, sadece kökten kesmek ve enfekte olmuş ağacı yakmak kalır..

Ne de olsa, bu zararlılar sadece bitki sularını emmekle kalmaz, oraya bitkiler için son derece zehirli olan zehiri enjekte ederler. Ve tomurcuklar dökülmeye başlar, yapraklar solar, kurur ve kıvrılır, tomurcuklar da ölür, çiçekler solar ve yumurtalık oluşturmaz..

Böyle bir ağacın gelişimi, tamamen ölene kadar tamamen durabilir..

Fotosentez süreci de zehirden durur ve mantar enfeksiyonu mümkündür. Ve yaprak bitleri tarafından seçilen sürgünler, özellikle genç olanlar, o kadar zayıflar ki, ılıman bir kış bile onları öldürebilir..

Her şey yaprak bitleriyle başladı, ancak zayıflamış bir bitki diğer parazitler ve hastalıklarla savaşamaz..

Ve ağaçlarda büyüme oluşturan yaprak biti türleri vardır – safra, ağaçlarda ülser oluşumuna ve ikincisinin daha sonra ölümüne yol açar..

Ağaçlardaki yaprak bitleri – parazite karşı aktif mücadele

Bu makaleden ağaçların yaprak bitlerinden nasıl püskürtüleceğini öğrenebilirsiniz. İşte bahçenize saldıran yaprak bitlerinin cinsi, sadece bir bilim adamı – bir biyolog belirleyebilir. Ancak alınan haşere kontrol ajanları, bu böceğin tüm çeşitleri üzerinde mükemmel çalışır..

Mekanik, kimyasal, biyolojik ve halk ilaçları ile savaşmak gelenekseldir. Yöntem seçimi, hem kişisel tercihlerinize hem de bitki enfeksiyonu dönemine bağlıdır – tomurcuklar, çiçeklenme veya zaten meyve veren.

Biyolojik seçeneklerle başlayalım.

Yaprak bitleriyle mücadelede en iyi müttefikiniz uğur böceği! Günde 200 haşere yiyebilir.!

Çiçek sinekleri veya uçan sinekler de yaprak bitleri üzerinde ziyafet çekmeyi severler, onlarla birlikte çiçek gözlü (bağcıklar) ve kuşlar. Kırmızı karıncalar da mücadelede müttefiklerimizdir, yaprak bitlerinin kendilerine dokunmazlar, ancak yaprak bitlerini otlatmayı ve büyütmeyi seven, onlara lezzetli süt veren ve ayrıca kanatsız bireyleri kendi üstlerindeki diğer bitkilere aktaran siyah yer karıncalarını aktif olarak yok ederler..

Bu nedenle, müttefikleriniz ilkbahar veya sonbaharda kuru ot yakmak için acele etmeyin – yaprak bitlerinin doğal düşmanları içinde yaşayabilir. Ancak yaprak bitlerinin en iyi arkadaşları olan kara karıncalar ateşle yok olmazlar, derinlerde yaşarlar..

Uğur böceği için ısırgan otu, solucan otu, papatya, dereotu ve civanperçemi gibi bitkileri aktif olarak ayıklamayın, bu böcekler onlardan gerçekten hoşlanır..

Güvenli kışlamaları için, bahçenin bir köşesine kuru ot demetleri düzenleyin, daha iyisi – mısır tepeleri, hatta mini kuş evleri gibi bir şey inşa edebilirsiniz..

Kartondan bükülmüş, kuru otla doldurulmuş ve düşen yapraklara yerleştirilmiş bir tüp çeşidi vardır..

Özel bir mağazada yanlarına bir kutu alarak bahçenizi uğur böcekleriyle doldurabilir, satılık yetiştirilen böcekleri satanları bulabilirsiniz..

Yaprak bitlerinin nefret ettiği bitkiler de vardır – bunlar mürver, henbane, fesleğen, kuzukulağı, karahindiba, sarımsak, soğan, hardal, yaban turpu, tütün, solucan otu ve civanperçemi ile pelin. Ve yaprak bitleri bu tür çiçekleri sevmez – karahindiba, düğünçiçekleri, kadife çiçeği ve kadife çiçeği, sebzelerden domates, patates ve acı biberlere dayanamaz.

Bu bitkilerden bazılarından haşere kontrolü için mükemmel kaynatmalar yapabilirsiniz, örneğin pelin, bir bıçakla ince doğrayın ve üzerine kaynar su dökün, sadece birkaç saat bekletin. Ardından, süzün ve bazı haneler eklemelisiniz. Solüsyonun yapraklar üzerinde daha iyi tutulması için sabun ve ileri, ağaçların, özellikle yaprakların alt kısımlarının üzerine serpin.

ağaçlarda karıncalar ve yaprak bitleri

Çözümü boşa harcamayın, 1 ağaç başına 5 litre yeterlidir. Et suyu için tütün yaprağı da kullanabilirsiniz, sarımsağı soyulmadan dümdüz doğrayın, soğan kabukları da işe yarar, karahindiba yaprağı veya kökü de kullanılır. Kaynatmalar ayrıca çam iğnelerinden, narenciye kabuğundan, sıcak kırmızı biberden ve bunların domates veya patates üstlerinden hazırlanır..

Püskürtme yaparken, parlak güneşte ve yüksek konsantrasyonda yaprakların kendilerini yakmamaya dikkat etmeyi unutmayın, ancak fayda yerine tam tersi olacaktır..

Ayrıca, konsantreyi soluyarak kendinizi zehirlemeyin. Ve elbette, yaprak bitlerinin düşmanları – böcekler için, bu tür bir tedavi de yıkıcı olabilir..

Eldivenler ve koruyucu maske kendiniz için yeterli olacaktır, ancak hasattan en geç 2 hafta önce, ideal olarak bir ay içinde işleyin..

Ancak yaprak bitleri sitenizden uzaktaki begonya, ebegümeci, petunya, nasturtium, kartopu, ıhlamur ve kuş kirazı gibi bitkiler gibi, onların yaprak bitleri de çok saygı duyar..

Zararlılara karşı kimyasal koruma

Bu yazıda meyve ağaçlarında yaprak biti ilaçları bulabilirsiniz. Kural olarak, zamanında tespit edilen parazitler, ağır top kullanılmadan ortadan kaldırılabilir. Ancak aniden geç olduysa ve düşman mallarınıza düzgün bir şekilde yerleşmeyi başardıysa, zehirli kimyasallar olmadan yapamazsınız..

Neyse ki bizim için yaprak biti korneaya sahip değil ve zehir kabuğuna oldukça basit bir şekilde nüfuz edecek, bu nedenle özellikle ağır ilaçlara gerek yok.

Burada karmaşık esterleri olan ilaçlar bize yardımcı olacaktır. Keten ve zeytin ile yapılanlar gibi siyah sabunlar. Ve kimyasal müstahzarlardan fufanol ve intavir’e odaklanacağız..

Ağaçları, yapraklar üzerlerinde açmadan önce tedavi etmek özellikle profilaksi için iyi olacaktır..

Genellikle profilaktik olarak sezon başına 3 sprey yeterli olacaktır (hasattan önceki son 2-3 hafta), ancak durum ihmal edilirse, paket üzerindeki talimatları izleyin..

meyve ağaçlarında yaprak biti ilaçları

Aynı zamanda, tedaviyi kuru havalarda (ve böylece birkaç gün boyunca) gerçekleştirmenin gerekli olduğunu unutmayın, böylece yağmur akıntıları çözeltiyi yapraklardan yıkamaz. Püskürtme, parazitlere yalnızca bulaştığı kişilere etki eder..

Ağacın emdiği ilaçlar var ve sonra ağaçtan zehirle birlikte meyve sularını emen yaprak bitleri ölüyor, daha fazla garanti var, çünkü yağmur artık bu tür çözümlerle korkunç değil ve her bireye püskürtülmeyecek, sadece bir tüp haddelenmiş tabakada saklanabilirler.

Genel olarak, herhangi bir pestisit ile kişisel koruyucu ekipmanı ihmal etmeyin ve bunun sadece zararlı böcekleri değil, muhtemelen faydalı olanları da öldüreceğini unutmayın..

Bahçeyi yaprak bitlerinden korumak için halk ilaçları

Bu yazıda meyve ağaçlarındaki yaprak bitleri için etkili müstahzarlar sizler için sunulacaktır. Bununla birlikte, halk ilaçlarının da iyi bir etkinlik gösterebileceğini hatırlamakta fayda var. Halk yöntemleri için – zehirli kaynatmalar – sadece bitkiler değil, aynı zamanda kül, soda, katran, sabun (ev veya sıvı).

Genellikle, 10 litre su için 300 gr kül alırlar (daha iyi çözünmesi için suda yarım saat kaynatmak daha iyidir) + 300 gr hozyla veya 100 gr katran veya 125 gr sıvı.

Şimdi bazı insanlar geleneksel olmayan seçenekleri uyguluyorlar, örneğin ağaçlara koka-kola, votka veya 10 litre suda çözülmüş 1 bardak ayçiçek yağı püskürtün. Krem ayrıca suda çözülür (bir kova su başına bir buçuk bardak krema) + sedir, çay ağacı veya lavanta esansiyel yağları, kova başına 50 damla. Uygulayıcılar, bu tür çözümlerin bir etkisi olduğunu iddia ediyorlar..

İnsanlar tarafından sadece bir mücadele çeşidi olarak çözümler icat edilmedi, aynı zamanda örneğin tütünle fümigasyon da icat edildi. Bir teneke kutuda önce cipsler ateşe verilir ve sigara içmeye başladıklarında üstüne tütün tozu dökülür ve beyaz duman çıkmasıyla bu kutu bir ağacın altına yerleştirilir. Bazıları yine radikal araçlar sunuyor – kauçuğu, ön cam sileceklerini vb..

Kendiniz karar verin, ancak bahçede yanan lastiklerin sadece yaprak bitlerini değil, komşularınızı ve ailenizi de seveceğini unutmayın, votka başka şekillerde de kullanılabilir..

Bu nedenle, öncelikle önlemeye odaklanın ve kesinlikle meyve verecektir..

Yaprak bitlerinden ağaçlar nasıl püskürtülür

Yaprak Biti Kontrolü İçin Faydalı İpuçları

Artık ağaçlardaki yaprak bitleri için etkili bir çare bulabileceğinizi umuyoruz. Bahçelerinizde nereden gelebileceğini düşünün..

Zaten enfekte olmuş bir bitki satın alabilir ve haşereyi kendi ellerinizle bölgenize getirebilirsiniz. Terk edilmiş komşu arazilerden davetsiz bir misafir, bakımsız ve ekilmemiş bahçelerin yanı sıra sürünebilir veya uçabilir..

Kara kara karıncalar yaprak bitlerinin harika dostları ve hayranlarıdır, onun tatlı sütünü sağmayı severler ve onun için her şeye hazırdırlar. Karıncalar, yaprak bitlerini sadece diğer böceklerden değil, aynı zamanda sert kıştan da koruyarak yuvalarında kışı geçirmelerini sağlar..

Bu yüzden karıncalarla da savaşılması tavsiye edilir. Püskürtme yaparken, çimleri ve yakınlarda büyüyen komşu ağaçları unutmayın. Çim biçerken peygamberçiçeklerini, çoban çantasını ve yabani havuçları biçmeyin, yaprak bitlerinin doğal düşmanları üzerlerinde yaşar – böcekler.

Tüm karınca yuvasından bir kerede karıncalardan kurtulmak daha iyidir. Bu, derin bir yuva kazarak veya oraya zehir dökerek yapılabilir – karbofos, güveler veya gazyağı için bir çare, formalin. Elbette, her ağacı çeşitli şekillerde ayrı ayrı korumaya çalışabilirsiniz, ancak yine de karınca yuvasından kökten kurtulmak daha iyidir..

Yani karıncalardan kurtulurken yaprak bitlerinin de yok olacağından emin olabilirsiniz..