yaprak dökmeyen zeytin ağacı

Zeytin, yaklaşık yedi metre yüksekliğinde, aksi takdirde zeytin olarak adlandırılan, yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Bitkinin gövdesi bir buçuk metre yüksekliğe ulaştığında, sonunda sayısız sürgün oluşturan yeterince kalın kıvrımlı dallara bölünür. Genç zeytin ağaçlarının kabuğu açık gri, yetişkinlerin kabuğu ise çizgilerle koyu gridir. Yaprak döken kısım geniş, yoğun.

Zeytin yapraklarının rengi spesifiktir: üst kısım koyu yeşil renkle karakterize edilir ve alt kısım gridir. Yaprak plakası dar, yoğun, köseledir. Şekli oval veya mızrak şeklindedir. Her yaprağın kenarları hafifçe yükseltilir, böylece güneş ışınları tarafından ısıtılan yüzey alanı azalır ve bitkinin uzun süreli kuraklığa toleransı artar. Yılda bir veya iki kez, yaprak dökmeyen yapraklar değişir. Yaprak plakasının tabanında, uzun süre uyku durumunda kalabilen bir böbrek bulunur. Ancak sürgünlerin budaması veya yapraklarda aşırı hasar varsa, anında uyanır ve aktif büyüme aşamasına geçer..

Zeytin ağacının çiçeklenme dönemi ilkbahar ortasından (Nisan) yaz başlarına (Haziran) kadardır. Çiçekler beyaz, küçük boyutlu, salkım salkımına toplanmış, biseksüel. Stamenli erkek çiçeklerin varlığı da mümkündür. Ağaçların verimliliğini artırmak için en uygun olanı, çapraz tozlaşma yapabilen yakındaki zeytinlerin varlığıdır..

Zeytin ağacı. Zeytin veya zeytin bitkilerinin, meyvelerinin, çiçeklerinin ve yapraklarının fotoğrafı

Zeytin meyveleri uzun, oval şekilli, büyük bir çekirdekli ve orta sulu yağlı hamurludur. Renk koyu mor, neredeyse siyahtır ve yaklaşık 14 gram ağırlığındadır. Meyveler Ekim-Aralık döneminde olgunluğa ulaşır..

zeytin bitkisi nerede yetişir?

Zeytin ağacı, kışların yeterince sıcak, yazların ise kuru ve sıcak olduğu bölgelerde (subtropikal iklim, güneydoğu Akdeniz) yaygındır. Bitki, normal olarak on derece içinde kısa akım donlarını tolere edebilir. Bu bitkinin vahşi bir formu yoktur. Kültür Güney Amerika, Meksika, Transkafkasya, Orta Asya, Kırım, Avustralya’da yetişir.

Zeytin bitkisi nerede yetişir?

Zeytinlerin büyümesi için iyi koşullar, düşük asitli ve yeterince süzülmüş gevşek toprak ve ayrıca parlak güneş ışığı olarak kabul edilir. Zeytin ağacı bol sulamaya ve ortamın yüksek nemine çok ihtiyaç duymaz, ancak yaprak dökümü şiddetli kuraklığa karşı koruyucu bir tepki olacaktır. Çiçeklenmenin başlamasından kısa bir süre önce (bir buçuk ay), bitkinin nem ve mikro elementlere ihtiyacı varsa, az sayıda oluşan tomurcuk nedeniyle verim azalacaktır. Ancak çapraz tozlaşma, mahsuldeki durumu düzeltmeye yardımcı olacaktır..

Zeytin ağacının uygulama alanları

Botanikte yaklaşık 60 çeşit zeytin ağacı ayırın. Ancak sadece Avrupa zeytininin meyveleri sezonda yaklaşık 30 kilogram hasat verir ve ekonomik öneme sahiptir..

Zeytin bir gıda ürünü olarak oldukça değerlidir. İnsan vücudu için hayati önem taşıyan çok fazla miktarda vitamin ve mineral içeren yağı hazırlamak için kullanılırlar. Bu yağ, yemek pişirme, tıp ve kozmetolojide yaygın olarak kullanılmaktadır. Aktif olarak zeytinyağı üreten ve satan ülkeler arasında Yunanistan, Fransa, İspanya, İtalya ve Tunus pazarda kendilerini kanıtlamışlardır..

Bahçede bir zeytin ağacı nasıl yetiştirilir

Olgunlaşmamış meyveler yeşildir, çeşitli konserve türlerinde kullanılırlar. Olgun olanlar siyah renklidir ve çeşitli yemekleri tamamlar.

Zeytin ağacının sarı-yeşil odunu oldukça sağlam ve ağırdır. Çeşitli işleme türlerine kolayca maruz kalması nedeniyle mobilya imalatında kullanılır..

Zeytinin tüm bileşenleri, alternatif tıpta tıbbi kaynatma ve tentürler için hammadde olarak kullanılmaktadır. Bu bitkinin çiçekleri ve yaprakları toplanır ve daha sonra güneşte veya iyi havalandırılan bir alanda kurutulur. Meyveler olgunlaştıkça hasat edilir, daha sık olarak sonbaharda.

Zeytin ağacı, varlığı ile evinizi veya bahçenizi süsleyen mükemmel bir süs bitkisi olabilir. Gerekli alanlara zeytin dikilerek araziyi heyelan ve erozyondan korumak için güçlü bir kök sistemi kullanılmaktadır..

Bir zeytinin ortalama büyüme süresi yaklaşık beş yüz yıldır.

Eski Mısır’da zeytin yaklaşık altı bin yıl önce büyümeye başladı, tanrılar tarafından gönderilen kutsal bir bitki olarak kabul edildi. Olimpiyat şampiyonlarının başlarını zeytin asma çelenkleri süsledi.

Ayrıca zeytin ağacının dalı ateşkes ve barışın simgesidir. İslam, zeytini hayat ağacı sayar.

Bir zeytinin ortalama büyüme süresi yaklaşık beş yüz yıldır. Bu ağacın en uzun ömrü iki buçuk bin yıldır. Bugün Karadağ’da bir ağaç iki bin yaşında büyüyor.