İlkokul, sevgili Watson!

Hepsinin aktif bir ruhu ve delici bir zihni var, karmaşık suç vakalarını özenle araştırıyorlar, psikopatlarla, seri katillerle, suç dehalarıyla sürekli savaş halindeler, ancak bir şekilde her seferinde kazanmayı başarıyorlar. Ama bütün bu insanların ortak noktası ne? Her şeyden önce parlak dedektifler ama bunun da ötesinde hepsi kurgu – tarihin en büyük yazar ve senaristlerinin zengin hayal gücünün meyvesi olarak bu kurgusal karakterler sinema ve televizyonda yeniden hayat buluyor. Müfettişlerin sırlarını bize vermelerini umuyoruz, onlarla tekrar tekrar gizemi aşacağız ve karmaşık suç bulmacalarını kendimiz çözmeye çalışacağız. Poirot’tan Montalbano’ya, Philip Marlowe’dan Kay Scarpetta’ya, Sherlock Holmes’tan Harry Bosch’a – tüm nesiller edebi modelleri ve film ortamındaki uygulamalarını biliyor. Sadece psikolojik sezginizle şiddet uygulayan faillerin izini sürmek istiyorsanız, en ünlü dedektiflerden bazılarının az bilinen dünyasında bize katılın.!

Tüm zamanların en ünlü kurgusal dedektifi

ünlü dedektif sherlock holmes

31 Ekim 1892’de Arthur Conan Doyle, tüm zamanların en popüler araştırmacısı ve en iyi arkadaşı Dr. Watson – “Sherlock Holmes’un Maceraları”. Bu özel ismin kökeni çok az biliniyor – birçok edebiyat eleştirmeni, Sherlock’un eski İngiliz soyadı Shearlock tarafından türetildiği / şekillendirildiği tezini savundu, bu aslında “kıvırcık hafif bir saç tutam” anlamına geliyor: Sherlock bu nedenle kilit anlamına geliyor! Ancak diğer araştırmacılar, Doyle’un ünlü kemancı Alfred Sherlock hakkında hevesli olduğundan ve baş karaktere hayranlığının bir göstergesi olarak bu ismi verdiğinden şüpheleniyor. Giunness Rekorlar Kitabı’na göre, Holmes aslında en ünlü kurgusal kişi olarak kabul edilir – zaman içinde 300’den fazla film ve TV şovunda yer aldı, 90 oyuncu kendilerini Sherlock rolünde belirledi. Sinema ve televizyonda yalnızca tek bir kurgusal karakter daha sık görünür; Ancak bu bir insan figürü değil, Drakula! Sherlock birçok gerçek araştırmacıya ilham verdi – parmak izlerinin kullanımı Sherlock tarafından 1890’da keşfedildi, gerçek hayatta ise fark edilmedi ve 1893’e kadar Arjantin’de uygulamaya kondu.!

Ünlü Dedektifler – TV karşısında sessizce oturun ve kendinizi Sherlock’un dünyasına bırakın

sherlock yeni dizi ünlü dedektifler

“Sherlock” dizisi 2010’dan beri BBC One’da yayınlanıyor – ünlü dedektif ve arkadaşı Dr. Watson, aksiyon 21. yüzyılda gerçekleştiği için izleyicilere biraz farklı bir bakış açısıyla sunuluyor. Dördüncü sezon 1 Ocak 2017’de başlıyor ve bize Sherlock’tan üç suç vakası daha sunuyor..

Ünlü dedektifler – Hercule Poirot

poirot ünlü dedektifler roma televizyonu

Agatha Christie, kız kardeşi Margaret sayesinde en ünlü kurgusal karakterini 1916’da yarattı – Christie’nin yaratıcılığını göstermesi ve kendi romanını yazması istendi; bu şekilde, dört yıl sonra yayınlanan “Zincirdeki Kayıp Halka” (orijinal adı The Mysterious Affair at Styles) yaratıldı. Ünlü dedektif Poirot, adını diğer iki kurgusal araştırmacının adından alır – Marie Lowndes’in Hercule Popeau ve Frank Evans’ın Mosseau Poire. Çok sayıda edebiyat eleştirmeninin görüşüne göre, Birinci Dünya Savaşı sırasında Belçikalı edebi şahsiyetleri “dünyaya getirmek” İngiliz yazarlar arasında yaygın ve çok moderndi. Bu şekilde Belçika’ya sempatilerini gösterdiler ve Alman saldırganlığına ve işgaline karşı çıktılar. Bugün Belçikalılar Poirot ile gurur duyuyorlar – en ünlü Belçika bira markalarından birine bile “Hercule” deniyor. David Sucht, 1989’dan 2013’e kadar ünlü dedektif rolünü oynadı. toplam 65 Dizi!

Miss Marple – zeki amatör dedektif

miss marple ünlü dedektifler

Agatha Christie, Miss Marple figürünü Viktorya döneminin tipik bir temsilcisi olan büyükannesine ithaf etmiştir. Miss Marple, 30’larda Christie’nin hayal gücünde doğduğunda, zaten 70 yaşındaydı ve bu nedenle ilk roman yayınlandığında 80 yaşında olmalıydı. “Ne yapacağım hakkında hiçbir fikrim yok!” – Agatha içini çekti, en sevdiği kurgusal karakterin yaşında olduğu için hayal kırıklığına uğradı. On beş yıl sonra, yazar nihayet nihai bir karar verdi – Miss Marple solmak yerine her zaman aynı yaşta kalmalı! Kahramanın 1860’larda doğduğu ortaya çıktı, bu yüzden son kısa hikaye 1977’de yazıldığında, o zamana kadar 117 yaşında olmalıydı! Dedektifin bütün bir moda markasına ilham verdiğini biliyor muydunuz – Japon moda tasarımcısı Murano Megumi, çiçekler, peri masalları, meyveler, İngiliz bayrağı vb. gibi tipik İngiliz temalarına odaklanarak bir kadın ve çocuk koleksiyonu yarattı..

Arthur Conan Doyle, kahramanı Sherlock ile gerçek bir efsane yarattı.

arthur conan doyle yazar

Ünlü Dedektifler – Agatha Christi, tarihin en ünlü suç yazarı olarak kabul edilir

ünlü dedektif agatha

Ünlü Dedektifler – Sherlock Holmes ve Dr. Watsons

ünlü dedektif holmes watson

221B Baker Sokağı – Hoş Geldiniz!

ünlü dedektif holmes watson