Wiele osób marzy o posiadaniu własnego akwarium i jego świadczenia odstresowujące na korzyść. Około połowa z nich uważa ten pomysł za trudny lub wręcz niemożliwy z powodu braku miejsca. W końcu, kiedy myślimy o akwariach, zwykle myślimy o drogich, dużych, wypełnionych wodą szklanych skrzyniach, które stoją na równie drogich dużych stojakach i zajmują cenną przestrzeń. Jednak od czasu wprowadzenia tak zwanych nanoakwariów nie musi już tak być. Są to małe akwaria, zwykle nie większe niż 30 litrów, zaprojektowane tak, aby były przystępne cenowo i pasowały do ​​wszystkich lokalizacji. Niezależnie od tego, czy jesteś swoim pierwszym stworzyć ekosystem wodny lub chcesz poszerzyć swoje hobby, nanoakwaria to zabawny, wzbogacający i relaksujący projekt dla domu lub nawet do biura. Tutaj pokażemy Ci dokładnie, jak założyć własne nano akwarium.

Idealna współczesna dekoracja dla minimalistów i miłośników zwierząt

Założenie nano akwarium – pomysły i wskazówki dotyczące stylowego i nowoczesnego wystroju małego akwarium w salonie

Nawet w najmniejszym pokoju studenckim można znaleźć miejsce na nanoakwarium

Zakładanie nano akwarium – pomysły i wskazówki dotyczące małego akwarium

Lubi się godzinami patrzeć na niesamowitą rybę Betta

Zakładanie nano akwarium - pomysły i wskazówki dotyczące małego akwarium dla małych rybek

Zakładanie maleńkiego nano akwarium dla małych rybek

Zakładanie nano akwarium - pomysły i wskazówki dotyczące małego akwarium z rybkami

Załóż idealne małe nano akwarium

Zanim zaczniesz zakładać swoje nano akwarium, ważne jest, aby najpierw znaleźć dla niego odpowiednią lokalizację. Wbrew powszechnemu przekonaniu małe ilości wody mogą być dość problematyczne. Przegrzanie lub ekstremalne zimno to realne zagrożenia, które mogą zniszczyć Twój mały ekosystem w mgnieniu oka.

Idealnym miejscem dla Twojego nano akwarium powinno być zatem ciemne miejsce, które nie jest wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub przeciągów i znajduje się z dala od elementów grzewczych lub chłodzących. Stojak, na którym stawiasz akwarium, powinien oczywiście być wystarczająco stabilny, aby wytrzymać ciężar bez chybotania.

Akwaria Nano spełniają podwójną funkcję – dekoracji i oświetlenia nocnego

Zakładanie nano akwarium - pomysły i wskazówki dotyczące małego akwarium ciemnego akwarium z prawdziwymi roślinami

Zakładanie nanoakwarium – pomysły i wskazówki dotyczące małych roślin akwariowych w wodzie i poza nią

Zakładanie nano akwarium - pomysły i wskazówki dotyczące ciemnego akwarium z małym akwarium w stylu deco

Filtry, oświetlenie, ogrzewanie i konserwacja

Ze względu na niewielkie rozmiary nanoakwaria wymagają niemal stałej konserwacji. Zmiany wody, równoważenie pH, testowanie wody, monitorowanie temperatury wody i oczywiście czyszczenie są niezbędne dla przetrwania twojego ekosystemu i są na porządku dziennym kilka razy w tygodniu.

Jeśli jesteś początkującym w tej dziedzinie, najlepszym rozwiązaniem jest zakup niezawodnego zestawu nano akwariów z wbudowanym, odpowiednim filtrowaniem i oświetleniem. W ten sposób wszystkie elementy idealnie do siebie pasują, a jedyne, co musisz zrobić, to zdecydować się na odpowiednią grzałkę, jeśli nie ma jej również w zestawie.

Z takim zestawem nigdy się nie pomylisz

Zakładanie nano akwarium - pomysły i wskazówki dotyczące zestawu do małego akwarium z pełnym wyposażeniem

Nie zapomnij również kupić zestawu do testowania wody. Musisz mierzyć poziom potasu i azotanów przynajmniej co kilka dni. Woda jest wymieniana od jednego do trzech razy w tygodniu, przy czym nie więcej niż 20 procent objętości wody jest zmieniane. Aby to zrobić, użyj pompy próżniowej i wyczyść nią podłogę. Pozwoli to uniknąć gromadzenia się odpadów organicznych. Monitoruj temperaturę wody podczas wymiany i ustaw nową wodę na taką samą temperaturę jak w akwarium. Oczywiście świeża woda powinna być również wolna od chloru i zanieczyszczeń.

Jeśli chcesz lub potrzebujesz zmienić oświetlenie, najlepszym wyborem będą fajne światła LED. Spektrum i intensywność światła zależą od tego, co chcesz zachować w akwarium. Różna flora i fauna wodna mają różne wymagania.

Nano akwarium najlepiej założyć w taki sposób, aby dopełniało resztę wnętrza

Zakładanie nano akwarium - pomysły i wskazówki dotyczące nowoczesnej kuchni z małym akwarium z małym akwarium

Zakładanie nano akwarium - pomysły i wskazówki dotyczące małego akwarium zajrzyj do akwarium z drewna mchu

Wybór odpowiedniej flory i fauny do swojego nano akwarium

Teraz będzie ekscytująco! Czas napełnić swoje nano akwarium życiem. Szybko odkryjesz, że istnieje zaskakująco duża różnorodność maleńkich stworzeń, które lubią małe ekosystemy.

Kolorowe rybki z rodzaju karpieli, pielęgnic, babki złocistej, babki i danio cieszą oko i można je znaleźć w każdym sklepie zoologicznym. Uważaj jednak na piękne ryby Betta, ponieważ są to samotne zwierzęta, które zawsze muszą być trzymane w spokoju. To nie przypadek, że nazywa się je bojownikami syjamskimi.

Tabletki spożywcze są przyklejone do szyby i minimalizują zabrudzenia

Zakładanie nano akwarium – pomysły i wskazówki dotyczące małego akwarium, tac z jedzeniem i kolorowych platynek

Oprócz ryb w żadnym nanoakwarium nie powinno zabraknąć krewetek słodkowodnych. Te łatwe w pielęgnacji zwierzęta są prawdziwym zespołem sprzątającym i są również dostępne w prawie każdym możliwym kolorze. Małe pąkle w paski to również piękny widok.

Te krewetki są tak niesamowicie kolorowe, że przypominają plastikowe zabawki

Zakładanie nano akwarium - pomysły i wskazówki dotyczące małego akwarium kolorowe krewetki żółty czerwony pomarańczowy niebieski

Czy chciałbyś założyć swoje nano akwarium z żywymi roślinami wodnymi? W końcu ich ładnego wyglądu nie można porównać z żadną plastikową rośliną. Pomagają również usuwać zanieczyszczenia z wody i zapewniają naturalne miejsca do ukrycia się i zabawy Twoim uroczym małym zwierzakom. Odpowiednie są między innymi karłowaty liść włóczni, karłowaty kielich na wodę, kula alg, lotos tygrysi i większość ziół domowych. Możesz je wszystkie znaleźć w najbliższym sklepie akwarystycznym lub w Internecie.

Jeśli masz mało miejsca lub mały budżet, ale nie chcesz rezygnować z własnego ekosystemu wodnego, powinieneś jak najszybciej założyć własne nano akwarium. Twoja inwestycja i wysiłek zostaną nagrodzone latami przyjemności!

Stylowe urozmaicenie salonu za pomocą małego akwarium

Zakładanie nano akwarium - pomysły i wskazówki dotyczące małej kuli akwarium w salonie w stylu deco

Zakładanie nano akwarium - pomysły i wskazówki dotyczące małego akwarium z kolorowymi kamykami i roślinami

Niektóre zestawy nanoakwariów zawierają mały pojemnik na twoją ulubioną roślinę doniczkową

Skonfiguruj nano akwarium - pomysły i wskazówki dotyczące małego akwarium z zestawem dekoracyjnym do salonu niebieska dekoracja akwarium

To niezwykłe akwarium przypomina żarówkę

Zakładanie nanoakwarium - pomysły i wskazówki dotyczące optyki żarówki do małego akwarium z roślinami wodnymi

Zakładanie nano akwarium - pomysły i wskazówki dotyczące małego akwarium w stylu deco kuchni w salonie

Zakładanie nano akwarium – pomysły i wskazówki dotyczące małego akwarium, w którym sadzi się maleńkie akwarium

Zakładanie nano akwarium - pomysły i wskazówki dotyczące małego akwarium małe akwarium białe drewno dekoracyjne

Zakładanie nano akwarium - pomysły i wskazówki dotyczące małego akwarium dla małych zwierzątek stołowych