Podstawowe mój drogi Watsonie!

Wszyscy mają aktywnego ducha i przenikliwy umysł, pilnie badają swoje skomplikowane sprawy kryminalne, toczą nieustanną walkę z psychopatami, seryjnymi mordercami, zbrodniczymi geniuszami, ale jakoś za każdym razem udaje im się wygrać. Ale co mają ze sobą wspólnego wszyscy ci ludzie? Przede wszystkim są to błyskotliwi detektywi, ale poza tym wszyscy są fikcyjne – jako owoc bogatej wyobraźni największych pisarzy i scenarzystów w historii, te fikcyjne postaci ożywają na nowo w kinie i telewizji. Mamy nadzieję, że śledczy zdradzą nam swoje sekrety, będziemy z nimi raz po raz przebrnąć przez zagadkę i sami spróbować rozwiązać zawiłe zagadki kryminalne. Od Poirota do Montalbano, od Philipa Marlowe’a do Kay Scarpetta, od Sherlocka Holmesa do Harry’ego Boscha – wzorce literackie i ich zastosowanie w filmie znają całe pokolenia. Jeśli chcesz wytropić sprawców przemocy wyłącznie za pomocą psychologicznej intuicji, dołącz do nas w mało znanym świecie jednych z najsłynniejszych detektywów!

Najsłynniejszy fikcyjny detektyw wszech czasów

słynny detektyw Sherlock Holmes

31 października 1892 Arthur Conan Doyle opublikował pierwszą antologię zawierającą dwanaście opowiadań o najpopularniejszym badaczu wszechczasów i jego najlepszym przyjacielu dr. Watson – „Przygody Sherlocka Holmesa”. Pochodzenie tej właściwej nazwy jest mało znane – wielu krytyków literackich opowiadało się za tezą, że Sherlock został ukuty / ukształtowany przez stare angielskie nazwisko Shearlock, co w rzeczywistości oznacza „lekki kępek włosów”: Sherlock oznacza więc lok! Inni badacze podejrzewają jednak, że Doyle był entuzjastycznie nastawiony do słynnego skrzypka Alfreda Sherlocka i nadał bohaterowi to imię na znak podziwu. Według Księgi Rekordów Giunnessa Holmes jest uważany za najsłynniejszą fikcyjną osobę – z biegiem czasu pojawił się w ponad 300 filmach i programach telewizyjnych, 90 aktorów ugruntowało się w roli Sherlocka. W kinie i telewizji częściej pojawia się tylko jedna fikcyjna postać; Nie jest to jednak postać ludzka, ale Dracula! Sherlock zainspirował wielu prawdziwych badaczy – użycie odcisków palców odkrył Sherlock w 1890 roku, podczas gdy w rzeczywistości nie zostało to zauważone i zastosowane w Argentynie aż do 1893 roku!

Słynni detektywi – Usiądź cicho przed telewizorem i zanurz się w świecie Sherlocka

sherlock nowa seria znanych detektywów

Serial „Sherlock” jest emitowany w BBC One od 2010 roku – przygody słynnego detektywa i jego przyjaciela dr. Watson przedstawiany jest widzom z nieco innej perspektywy, gdyż akcja toczy się w XXI wieku. Czwarty sezon rozpoczyna się 1 stycznia 2017 r. i przedstawia nam trzy kolejne sprawy kryminalne Sherlocka.

Znani detektywi – Herkules Poirot

poirot słynni detektywi rzymska telewizja

Dzięki swojej siostrze Margaret, Agatha Christie stworzyła swoją najsłynniejszą fikcyjną postać w 1916 roku – Christie miała za zadanie wykazać się kreatywnością i napisać własną powieść; w ten sposób powstał „The Missing Link in the Chain” (oryginalny tytuł The Mysterious Affair at Styles), który ukazał się cztery lata później. Słynny detektyw Poirot otrzymał swoje imię od nazwisk dwóch innych fikcyjnych śledczych – Herkulesa Popeau Marie Lowndes i Mosseau Poire Franka Evansa. Według opinii licznych krytyków literackich, w czasie I wojny światowej wśród angielskich pisarzy było powszechne i bardzo nowoczesne „wyprowadzanie na świat” belgijskich postaci literackich. W ten sposób okazywali sympatię dla Belgii i sprzeciwiali się niemieckiej agresji i okupacji. Dziś Belgowie są dość dumni z Poirota – nawet jedna z najbardziej znanych belgijskich marek piwa nazywa się „Herkules”. David Sucht grał rolę słynnego detektywa w latach 1989-2013 w sumie 65 Seria!

Panna Marple – bystry detektyw amator

panna Marple sławni detektywi

Agatha Christie dedykuje postać panny Marple swojej babci, typowej przedstawicielce epoki wiktoriańskiej. Kiedy panna Marple urodziła się w wyobraźni Christie w latach 30., miała już 70 lat, a zatem powinna mieć 80 lat, zanim ukazała się pierwsza powieść. „Nie mam pojęcia, co robić!” – westchnęła Agatha, rozczarowana wiekiem swojej ulubionej fikcyjnej postaci. Piętnaście lat później pisarz w końcu podjął ostateczną decyzję – panna Marple powinna zawsze pozostać w tym samym wieku, zamiast więdnąć! Okazuje się, że bohaterka urodziła się w latach 60. XIX wieku, więc kiedy ostatnie opowiadanie powstawało w 1977 roku, miała wtedy mieć 117 lat! Czy wiesz, że detektyw zainspirował całą markę modową – japoński projektant mody Murano Megumi stworzył kolekcję damską i dziecięcą, skupiając się na typowych brytyjskich motywach – kwiatach, bajkach, owocach, brytyjskiej fladze itp..

Arthur Conan Doyle stworzył prawdziwą legendę ze swoim bohaterem Sherlockiem

artur conan doyle pisarz

Słynni detektywi – Agatha Christi jest uważana za najsłynniejszą autorkę kryminałów w historii

słynny detektyw agatha

Znani detektywi – Sherlock Holmes i dr. Watson

słynny detektyw Holmes Watson

221B Baker Street – Witamy!

słynny detektyw Holmes Watson