Amorphophallus çiçeği

Amorphophallus çiçeği, Araceae familyasına ait yaprak döken bir bitkidir. Anavatanı Çinhindi, ana yaşam alanı Hindistan ve Sumatra adasıdır. İsim, çiçek salkımlarının görünümü ile ilişkilidir – koçanlar ve sırasıyla “şekilsiz” ve “ateş” olarak tercüme edilen iki Yunanca “Amorpho” ve “Phallus” kelimesinin birleşiminden gelir. Olağandışı çiçek amorphophallus, efemeroidlerden biridir ve çoğu zaman dinlenerek geçirir..

Yerliler, sırayla, amorphophallus’a “yılan palmiyesi” veya “vudu zambağı” diyorlar. Bu tür olağandışı karşılaştırmalar, bitkinin görünümü ile ilgilidir. Bir çiçek kış uykusundan çıktığında, bir gövdeye benzeyen büyük bir yaprak sapı üzerinde sadece bir büyük kesilmiş yaprak oluşturur. Boyu 1,5 m’ye kadar ulaşabilir.Özel yapısı nedeniyle bu yaprak zarif bir tacı andırır ve bitkiye küçük bir ağaç görünümü verir. Daha az yaygın olarak, amorfophallus üzerinde iki veya üç benzer yaprak oluşur. Çiçeğin oluşumundan ve solmasından sonra bitkinin yeşil kısmı tamamen ölür: bu şekilde uyku durumuna geçer..

Amorphophallus, büyük bir portakal büyüklüğünde ve yaklaşık 5 kg ağırlığındaki bir yumrudan gelişir. Bitkinin bu kısmı yenilebilir ve genellikle Doğu Asya yemeklerinde bir bileşen olarak kullanılır. Çinliler bu tür yumruların diyet olduğunu düşünüyor. Kolesterolü ve kan şekerini düşürebilen özel maddeler içerirler..

Evde amorphophallus yetiştirmek o kadar zor değil, ancak büyük bir egzotik bitkinin bakımının bir takım özellikleri var..

amorphophallus’un tanımı

Amorphophallus'un tanımı

Amorphophallus yaprakları yılda sadece 6-7 ay, çoğu zaman Mart ayının sonunda ayrılır ve Ekim ortasından itibaren sararmaya ve ölmeye başlarlar. Her yeni yaprak uzar ve geçen yıla göre daha fazla kesik olur.

Çiçeklenme, uyku dönemi geçtikten sonra, yaprak henüz ortaya çıkmadan başlar. Yaklaşık iki hafta sürer ve yeni kökler büyümeden sona erer. Çiçeklenme sırasında, beslenme ve çiçeğin ortaya çıkması için gerekli maddelerin yüksek tüketimi nedeniyle yumru boyutu büyük ölçüde azalır. Bu nedenle, önümüzdeki 3-4 hafta boyunca, bitki tekrar başka bir uykudadır ve sonunda bir yaprak tekrar ortaya çıkar. Yumru dinlenme süresinin ilkbahara kadar uzun olduğu görülür. Ve eğer çiçek tozlaşırsa, ondan sonra tohumlu etli meyvelerin gelişeceği bir yumurtalık belirir. Bitkinin kendisi aynı anda ölür..

Amormophallus’un olağandışı bir özelliği vardır – çiçeklerine, insanlar tarafından kadavra çiçekleri olarak adlandırılan, hoş olmayan, olağandışı bir aroma verilir. Çürüyen bir kemirgen veya şımarık balık kokusuna benzer ve birkaç gün sürer. Koku, onu tozlaştırabilen tüm böcekleri davet eder. Amorphophallus’un erkek çiçeği dişiden daha sonra açılır, bu nedenle kendi kendine tozlaşma süreci çok nadirdir. Tozlaşmanın gerçekleşmesi için aynı çiçeklenme dönemine sahip en az iki bitkiye ihtiyacınız vardır..

iç mekan bitkileri – amorphophallusiç mekan bitkileri - amorphophallus

Büyüyen amorfophallus için kısa kurallar

Tablo, evde amorphophallus bakımı için kısa kuralları göstermektedir..

Aydınlatma seviyesi Dağınık ışık veya hafif kısmi gölge yapacaktır..
içerik sıcaklığı Yazın optimum sıcaklık 25-28 derece, kışın serinlik tercih edilir – yaklaşık 10-12 derece.
Sulama modu Toprağı hafif nemli tutmaya çalışın..
hava nemi Çiçeğin nemli havaya ihtiyacı vardır ve her gün püskürtülür..
Toprak Gevşek ve besleyici toprak gereklidir. Bir drenaj tabakası gereklidir.
Üst giyim Yaprağın oluşumundan sonra her on günde bir potasyum-fosfor bileşimi kullanılır..
Aktar Yumru her yıl kuru ve makul derecede serin bir yerde saklanmalıdır. Yıllık olarak nakli yapabilirsiniz..
Budama Amorphophallus’un budamaya ihtiyacı yoktur.
Çiçek açmak Yetişkin bir bitkideki çiçek sadece 2 veya 3 yılda bir ortaya çıkar ve birkaç hafta sürer..
uyku dönemi Çiçek yılın yaklaşık 8 ayı dinlenir..
üreme Tohumlar, bebekler, yaprak nodülleri ve ana yumruların bölünmesi.
zararlılar Örümcek akarı, yaprak biti.
Hastalıklar Bitki uygunsuz bakım nedeniyle hastalığa maruz kalabilir..

Amorphophallus evde bakım

Amorphophallus evde bakım

Evde bir tencerede amorphophallus yetiştirmek, bir yetiştirici için özellikle zor değildir..

Aydınlatma

Tüm amorphophallus ışık gerektirir, parlak ve dağınık ışığı tercih ederler. Doğal yaşam alanı – tropikal ormanların alt katmanları. Bu nedenle, çiçeğin odanın yeterli miktarda ışığın akacağı bölümünde tutulması tavsiye edilir. Bitki, doğu veya batı pencerelerinden yayılan güneş ışığı için en uygunudur. İnişin güney tarafında yarı saydam perdelerle gölgelemeniz gerekecek..

Sıcaklık

Ev yapımı amorphophallus, oda sıcaklığının 25-28 derece arasında tutulduğu bir odada en iyi şekilde büyür. Çiçeğe yeterli hava nemi sağlarsanız, herhangi bir ısıya dayanabilir. Yumrular dinlenirken serin tutulur (yaklaşık 10-12 derece).

Sulama modu

amorfofallusu sulamak

Amorphophallus çok nem severdir ve düzenli ve bol sulanmalıdır. Saksıdaki alt tabaka her zaman nemli tutulmalıdır. Bitkinin topraktaki fazla sıvıdan çürümeye başlamaması için, ona iyi bir drenaj tabakası sağlamak gerekir. Sonbaharda, uyku döneminin başlamasıyla birlikte sulama hacmi azaltılmalıdır..

Amorphophallus’un sulanması, yalnızca bitkinin sağlığı için tehlikeli olan klorun ortadan kalktığı durgun su ile yapılabilir. Sulama sırasında suyun yumru kökün üzerine düşmemesi daha iyidir..

Nem seviyesi

Havanın aşırı kuruluğundan, amorphophallus’un tek bir yaprağı kurumaya başlayabilir. Bunu önlemek için, düzenli olarak ılık, iyi oturmuş su ile püskürtülmelidir. Sade musluk suyu kullanılması yaprak yüzeyinde beyaz bir kaplama oluşmasına neden olur..

Kapasite seçimi

Büyüyen amorfofallus

Amorphophallus’un yumru ve kökleri etkileyici boyuttadır: bitkinin büyük bir hava kısmını tutmaları gerekir. Bir çiçek için, büyük derinlik ve genişliğe sahip hacimsel kaplar en uygunudur..

Toprak

Amorphophallus yetiştirmek için eşit miktarda humus, kum ve çim karışımı uygundur. Ayrıca iç mekan bitkileri, aroidler veya saintpaulias için evrensel bir alt tabaka kullanabilirsiniz. Ana gereksinim, bir drenaj tabakası sağlamaktır. Çakıl taşlarından, genişletilmiş kilden veya kırık köpükten yapılabilir..

Üst giyim

Amorphophallus yumru üzerinde bir yaprak göründüğü anda, bitki döllenebilir. Organik ve mineral gübreleri değiştirerek 2 haftada bir beslemeniz gerekir. Çiçeğin çok fazla fosfora ihtiyacı olduğunu bilmek önemlidir. Hızlandırılmış bir yumru kütlesi seti için 1: 2: 3 veya daha iyi 1: 1: 4 oranında azot, potasyum ve fosfor içeren gübreler uygulanmalıdır. Yumrular büyükse, alt tabakalarına bir parça daha yapraklı toprak eklenir. Beslemeden önce saksı toprağını bolca sulamanız gerekir..

Aktar

amorfofallus nakli

Amorphophallus nakli ilkbaharda yapılır. Eski bir tencerede kışlayan yumrular, üzerlerinde filizler oluşmaya başladıktan sonra tekrar dikilmelidir. Amorphophallus büyüdükçe daha büyük bir kaba aktarılır ve taze toprakla doldurulur. Çiçek bu tür aktarımlara çok düşkündür. Yaklaşık 3-4 kez yapılabilirler. Bu prosedür, bir sonraki sezonda çiçek açabilecek daha büyük ve daha güçlü yumruların oluşmasını sağlar..

Budama

Amorphophallus’un budamaya ihtiyacı yoktur. Yaprağı, uyku dönemi beklentisiyle ancak kuruduktan sonra çıkarılmalıdır..

Çiçek açmak

çiçekli amorfophallus

Amorphophallus’ta bir çiçek sadece 2-3 yılda bir ortaya çıkar ve sadece birkaç hafta sürer. Bitki bir yaprak oluşturmadan önce oluşur. Çoğu aroid gibi, çiçek de peçeye sarılmış bir koçandır. Belirgin balık kokusu, çiçeği tozlaştıran sinekleri kendine çeker. Çiçeklenmenin ilk birkaç gününde en yoğundur. Çiçek yatak örtüsünün tabanına biraz soğuk su dökerek hoş olmayan kokuyu azaltabilirsiniz..

Ancak amorphophallus’ta büyük bir çiçeğin oluşumu çok fazla enerji alır, bu nedenle çiçeklenmeden sonra yumru yaklaşık bir ay dinlenir ve ancak o zaman bir yaprak oluşturmaya başlar..

Kulak hem dişi hem de erkek çiçekleri içerir, ancak birincisi genellikle ikincisinden önce açılır. Bu nedenle, amorphophallus nadiren kendi kendine tozlaşır. Çiçek tozlaşmışsa, meyveler koçanın üzerine bağlanır. Olgunlaşmalarından sonra, bitki en sık ölür..

uyku dönemi

Amorphophallus'un dinlenme süresi

Bitkinin yaprağı oldukça hızlı gelişir: büyümesi için sadece birkaç ayı vardır. Amorphophallus yılın çoğunu yalnız geçirir. Kural olarak, bu dönem soğuk mevsimde gerçekleşir ve sonbaharda başlar. Başlamadan önce yaprak sararmaya başlar ve sonra kurur. Bundan sonra yumru dikkatlice tencereden çıkarılır, kurumuş köklerden temizlenir ve serin bir yerde saklanır. Yumru da tencerede dinlenebilir.

Amorphophallus’u kazmak kışa hazırlanıyorAmorphophallus'u kazmak kışa hazırlanıyor

Dikim için hazır yumrular genellikle kışın satın alınır. İlkbahara kadar, bu tür ekim malzemeleri buzdolabının sebze bölmesinde saklanabilir. Yumru çürümeye başlamadığından emin olmak için periyodik olarak kontrol edilmeli ve büyüme noktaları incelenmelidir. Uyandıktan sonra, ilkbaharda (Nisan ayının ilk günlerinden daha geç olmamak üzere), bu tür yumrular seçilen kaba ekilir ve daha fazla toprak eklemek için üstüne biraz boşluk bırakılır..

Yumru çürümüşse, etkilenen kısım keskin bir bıçakla çıkarılarak yeniden canlandırılmalıdır. Ayrıca bu bölümler ezilmiş odun kömürü ile işlenmeli ve yaklaşık bir gün kurumaya bırakılmalıdır. Bu işlemden sonra yumru hazırlanan karışıma ekilir..

Amorphophallus yayılma yöntemleri

Amorphophallus yayılma yöntemleri

Şaşırtıcı amorphophallus’u çoğaltmanın birkaç yolu vardır..

Yumru bölerek üreme

Etkileyici amorphophallus yumrusu, yeni bitki örnekleri elde etmek için kullanılmasına izin verir. Bölme işlemi, böbrekler uyandığında gerçekleştirilir. Filizler göründükten sonra yumru keskin ve steril bir alet kullanılarak parçalara ayrılır. Elde edilen her bölünme 1-2 sağlıklı böbrek içermelidir. Hiçbir durumda hasar görmemelidirler. Böyle bir bölünme filizlenemez ve hayatta kalamaz.

Ortaya çıkan bölümler ezilmiş kömür ile muamele edilmeli ve daha sonra yüzeyi kuruması için yaklaşık bir gün bırakılmalıdır. Bu olduğunda, kesimler gevşek, verimli topraklara ekilebilir. Nakilden sonra, bu tür bitkilerin özellikle dikkatli bir şekilde sulanması gerekir. Tomurcuklar gelişmeye başlar başlamaz, sulama miktarı artırılabilir..

Bu tür bölünmeler yalnızca yaşamın 2. veya 3. yılında çiçek açar..

Çocukların yardımıyla üreme

Bu üreme yöntemi daha az zor olarak kabul edilir. Büyüme periyodu sırasında, yetişkin amorfofallus, yapraklarının tabanına yakın yavru nodüller oluşturabilir. Çiçeğe iyi bakılırsa, yer üstü kısmının gelişimi sırasında ana bitkiye eşit büyüklükte olabilirler. Yumru uyku durumuna geçmeden önce, çocuklar çalıdan dikkatlice ayrılmalı ve ilkbaharda yetişkin bir yumru ile aynı şekilde ekilmelidir..

Amorphophallus konyak: yeni kazılarAmorphophallus konyak: yeni kazılar

Yaprak nodülleri ile üreme

Amorphophallus yaprağının özellikleri, olağandışı görünümü ile sınırlı değildir. Dallanma noktasında ucunda yaklaşık 1 cm büyüklüğünde küçük bir yumru oluşur. Dinlenme süresinin başlangıcından önce, yaprak tamamen kurumadan bu yumru dikkatlice ayrılmalı ve ayrı bir küçük kaba nakledilmelidir..

Nodülün çimlenmesi farklı zamanlar alabilir, bazen birkaç hafta sonra, bazen de sadece bir sonraki bahardan itibaren gelişmeye başlar. Ayrıca, doğada, bu çiçek üreme yöntemi ana yöntemlerden biri olarak kabul edilir..

Tohumlardan büyüyen

Amorphophallus nadiren tohumdan yetiştirilir. Nadiren evde bağlanırlar ve sadece bitki toplayıcılarından tohum satın alabilirsiniz. Bu şekilde elde edilen fideler sadece yaşamın 5. yılında çiçek açmaya başlar..

Hastalıklar ve zararlılar

Amorphophallus hastalıkları ve zararlıları

Ev yapımı amorphophallus, uygunsuz bakıma aşağıdaki şekillerde yanıt verebilir:

  • Yaprak plakalarının solgunluğu – zayıf aydınlatmanın bir sonucu. Amorphophallus’lu kabın daha hafif bir yere yeniden düzenlenmesi gerekiyor.
  • Yaprakları kurutmak – genellikle düşük ışık veya bitkinin çok az sulanması ile ilişkilidir.
  • çürüyen kökler – saksıda çok sık sulama veya drenaj eksikliğinden kaynaklanabilir. Bu tür amorphophallus, bitkinin yumrularındaki tüm etkilenen alanları kestikten sonra mümkün olan en kısa sürede taze toprağa nakledilmelidir. Bölümler mantar ilacı ile tedavi edilir.

Yılan avucunun ana zararlıları örümcek akarları ve yaprak bitleridir. Böcek öldürücülerle savaşırlar..

Fotoğraf ve isimlerle amorphophallus türleri ve çeşitleri

Amorphophallus cinsi, 200’den biraz daha az farklı tür içerir, ancak bunların hepsi evde saksılarda yetişme yeteneğine sahip değildir. Çoğu zaman, aşağıdaki amorphophallus türleri evde yetiştirilebilir:

Amorphophallus bulbifer

Amorphophallus soğanlı

Tür, yaklaşık 8 cm genişliğinde yumrular oluşturur. Amorphophallus bulbifer, daha açık lekelerle zengin zeytin yeşili renginde bir metre uzunluğunda bir yaprak oluşturur. Peduncle 30 cm yüksekliğe kadar. Yatak örtüsü kahverengimsi yeşil bir renk tonuna ve pembe lekelere sahiptir. Evde, koçanın üzerindeki meyveler bağlı değil.

Amorphophallus konjak (Amorphophallus konjac)

amorfofallus konyak

20 cm genişliğe kadar yuvarlak ve hafif yassı yumrular oluşturur. Amorphophallus konjac, lekeler ve lekeler ile tamamlanan daha kısa (80 cm’ye kadar) kahverengimsi yeşil bir yaprağa sahiptir. Pedinkül genellikle 70 cm yüksekliğe kadar büyür. Ayrıca benekli bir desene sahiptir. Bu türün kulağı mor renklidir. Kırmızımsı kahverengi bir peçe ile yarı gizlenmiştir. Bu amorphophallus’un çiçekleri özellikle güçlü ve nahoş kokar..

Amorphophallus Rivera (Amorphophallus rivieri)

Amorphophallus Rivera

Yumruların boyutları 20 cm’den fazla olamaz ve büyük ölçüde bitkinin koşullarına bağlıdır. Amorphophallus rivieri yaklaşık 80 cm yüksekliğinde bir yaprak oluşturur.Yüzeyinde koyu ve açık benekler deseni vardır. Tamamen açılmış bir yaprağın genişliği 1 m’ye ulaşır, sapı aynı boyutlara sahiptir. Üzerinde oldukça kısa (40 cm’ye kadar) bir yatak örtüsü var, dış kısmı yeşilin açık bir tonunda boyanmış. Genellikle kulağın uzunluğunun yarısından daha azdır..