Angrekum Orkide

Angraecum Orkide, orkide bitkilerinin en belirgin ve çekici temsilcilerinden biridir. Yaklaşık iki yüz farklı tür, cins tarafından birleştirilir. Vahşi formların büyüme bölgesi, Afrika kıtasının tropikal bölgelerini kapsar. Madagaskar ve diğer yakın adalarda, bu orkide oldukça yaygın bir misafirdir..

Angrekum Orkide açıklaması

Bitki beyaz, yıldız şeklinde çiçeklerle çiçek açar. Çapları yaklaşık 3-10 cm’dir.Kabın boyutu belirli türlere bağlıdır. Angrekum Magdalena ve Angrekum Bir buçuk fit dünya çiçekçiliğinde en popüler olarak kabul edilir. Zümrüt dar yapraklar, çiçeği daha da çekici kılan alışılmadık bir mumsu kaplama ile kaplanmıştır. Çiçek açan orkide unutulmaz bir izlenim bırakıyor.

Bitkinin yalancı ampulü yoktur. Monopodial sürgünler ve kemer benzeri yapraklar bir çerçeve oluşturur. Yaprak bıçaklarından çift simetrik bir rozet oluşur. Belli bir yüksekliğe ulaşıldığında, pedinküllerin desteğe ihtiyacı vardır. Sarı veya açık yeşil çiçek salkımına sahip türler vardır..

Angrekum orkidesinin evde bakımı

Angrekum orkidesinin evde bakımı

Birçok tropikal epifit gibi, Angrecum da nemli ve sıcak bir iklimi tercih eder. Güzel ve sağlıklı bir Angrekum orkide yetiştirmek için odadaki nemi yüksek tutmak gerekir..

Konum ve aydınlatma

Işık göstergeleri mahsul ıslahında önemli bir rol oynamaktadır. Angrekum, normal olarak parlak, dağınık ışık altında büyür. Doğrudan ışınların çarpması, vejetatif kısımların gelişiminde değişiklikler gerektirir. Yabani türler, yoğun tropik ağaçların gölgesi altında güneşten saklanır. Bir apartman dairesinde yetişen çok yıllık bitkiler için gün ışığının uzunluğu yıl boyunca en az 12 saattir. Yaz aylarında, saksıların açık alanlara – balkonda veya bahçede – yerleştirilmesine izin verilir. Temiz hava, epifitlerin hayati aktivitesi üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir. Kış döneminde çiçeğe, tencerenin yanına monte edilen yapay lambalar yardımıyla destek verilir..

Sıcaklık gereksinimleri

Yaz dönemi için saksı, hava sıcaklığının 25 °C’yi geçmediği bir odada muhafaza edilir. Kışın soğuk havaların gelmesiyle birlikte içeriğin sıcaklığı 4-5 °C kadar düşmektedir. Bununla birlikte, çiçeğin kendini rahat hissedeceği kritik aralığın 16 ° C’yi geçmemesi gerektiğini hatırlamak önemlidir..

Alt tabakanın kuruması kabul edilemez. Bir sprey şişesinden sistematik nemlendirme ve püskürtme, bir orkidenin tam gelişimi için ana koşuldur. Oda sıcaklığında yumuşak sulama suyu kullanın. Toprağın soğutulmuş kaynamış su ile nemlendirilmesine de izin verilir. Sphagnum, alt tabakanın üst tabakasının kaplandığı nemin buharlaşmasını önlemeye yardımcı olur. Sonra hava sakince köklere nüfuz edecek.

Toprak

Angrekum Orkide

Angrecum epifitlerin temsilcilerine ait olduğundan, ekim karışımı için aşağıdaki bileşenlerin kullanılması tavsiye edilir: ağaç kabuğu ve kömür, eğrelti otu kökleri ve sfagnum.

Üst giyim

Yeşil kütlenin aktif büyümesi sırasında üst pansuman yapılır. Orkide bitkileri için özel olarak üretilmiş mineral kökenli kompleks formülasyonlar kullanılır. Üretici tarafından ambalaj üzerinde belirtilen dozun sadece yarısını alınız..

Aktar

Nakil 2-3 yıl içinde gerçekleştirilir. Bir öncekinden bir beden büyük saksı seçip toprağı tazelerler. Orkide, ancak çiçek salkımları düştükten sonra yeni bir kaba aktarılır. Nakil paralel olarak, bitki çoğaltılabilir.

Çiçeklenme özellikleri

angrekum

Tomurcuklanma Kasım ayında başlar. Yıldız çiçekleri birkaç hafta boyunca dikey pedinküllerde kalır. Bazı türler, Şubat ayına kadar çiçeklenmeden zevk almaya devam ediyor. Geceleri orkide güçlü bir aroma yayar. Doğada, kokusu ormana yayılır ve farklı yönlerden akın eden ve çiçek nektarıyla ziyafet çekmek için porselen yaprakların içinde yer alan böcekleri kendine çeker..

uyku dönemi

Angrekum tüm yıl boyunca aynı şekilde gelişir. Dinlenme aşaması pratikte gözlenmez. Çiçeklenme sonunda, pedinküllerin okları çıkarılmalıdır. Ayrıca, sulama azalır ve toprak artık döllenmez. Toprakta kalan besinler birkaç ay sürecek..

Angrekum orkideleri için yetiştirme yöntemleri

Angrekum orkideleri için yetiştirme yöntemleri

Angrecum orkide, yanal işlemler kullanılarak yayılır. “Çocuklar”, güçlenene ve kendi kök sistemlerini elde edene kadar dikkatle bakılır. Biriktirme sürecinde, genç kökler çok kırılgan olduğu ve kolayca kırıldığı için çok dikkatli olunmaktadır. Bu olursa, bitkilerin adaptasyonu uzun zaman alacak ve epifit ancak birkaç yıl sonra çiçek açacak..

Angrekum Orkide! Koleksiyonu nadir orkidelerle seyreltiyorum!Angrekum Orkide! Koleksiyonu nadir orkidelerle seyreltiyorum!

Hastalıklar ve zararlılar

Bu cinsin orkideleri birçok hastalığa karşı dirençli olarak kabul edilir. Hastalık belirtileri, kural olarak, genç ve zayıf örneklerde daha sık görülür. Ölçek böcekleri ve gri çürüklük gibi zararlılar özel bir tehdit oluşturur. Böcekler bir çiçeğe saldırmayı başarırsa, yapraklara böcek öldürücü müstahzarlar püskürtülür. Çürüme izleri bulunursa, sulamalar arasındaki zaman aralıkları artar. Uygun bakım, sıcaklık ve nem seviyeleri hastalık riskini azaltır. Deneyimli bahçıvanların tavsiyelerini takiben, Angrecum orkide ciddi sorunlara neden olmaz..

Büyümedeki zorluklar

Yeni başlayan çiçekçilerin sorduğu soruların çoğu Angrekum orkidesinin çiçeklenmesiyle ilgilidir. Tomurcuklanma sorunlarına kuru hava veya sulama hataları neden olur. Bitki sadece muhteşem çiçeklerini kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda acı verici bir görünüme sahiptir. Yeşillik sararır, büyüme süreci yavaşlar. Çalı oldukça sağlıklı görünüyorsa, ancak çiçeklenme vermiyorsa, saksı pencereden çok uzaktadır ve çok yıllık aydınlatma eksiktir..

Angrekum orkide bakımda iddialı değildir. Bir mahsulün yetiştirilmesindeki başarının sırrı üç önemli faktörü içerir: artan hava nemi, çiçeğin bulunduğu odanın havalandırılması ve parlak dağınık ışık..