Antoryum Andre - evde bakım. Andre antoryumunun yetiştirilmesi, nakli ve çoğaltılması. Açıklama. Fotoğraf

Anthurium Andre (Anthurium andreanum), anavatanı Güney Amerika’nın tropikal bölgeleri olan Aroid ailesinden, yaprak dökmeyen çok yıllık bir bitkidir. Ekvador ve Kolombiya orman topraklarında, epifit, yaklaşık 30 cm uzunluğunda, yaklaşık aynı uzunlukta yaprak saplarında ve hafif kabarcıklı veya büyük bir çiçek salkımına sahip kalp şeklinde bir yaprak üzerinde parlak bir yüzeye sahip parlak yeşil oval-mızrak şeklinde yapraklar ile ayırt edilir. buruşuk yüzey. Koçanı salkımları çok sayıda sarı çiçeklerden oluşur. Çiçeklenme sona erdikten sonra bitki üzerinde küresel turuncu meyveler oluşur..

Çok sayıda antoryum çeşidi ve melezi arasında yükseklik, çiçeklenme süresi ve renk paleti bakımından farklılık gösteren örnekler vardır. Anthurium Andre, gökkuşağının tüm renkleri ve birçok farklı tonu ile 1 ila 12 ay arasında çiçek açabilir. Bazı çeşitler neredeyse siyah veya iki tonlu renkleriyle şaşırtıyor..

Çiçek yetiştiricilerine not! Bitkinin sapları ve yaprakları, insan ve evcil hayvanların yaşamı ve sağlığı için tehlikeli olan toksik maddeler içerir. Özellikle apartmanda küçük çocuklar ve kediler varsa, büyüyen bir yer seçerken bu dikkate alınmalıdır..

Antoryum Andre evde bakım

Antoryum Andre evde bakım

Anthurium Andre evinde harika hissediyor, ancak yalnızca belirli gözaltı koşulları altında.

Konum ve aydınlatma

Antoryum çiçeği Andre doğrudan güneş ışığını sevmez. Evin doğu, kuzeydoğu, batı ve kuzeybatı cephelerinden pencere pervazlarına yerleştirilmesi tavsiye edilir. Işık dağınık olmalı ve yer kısmi gölge olabilir. Ekim-Şubat döneminde, yeterli doğal ışığın olmadığı durumlarda, bitkilerin aydınlatmasını floresan lambalar veya fitolamplarla tamamlayabilirsiniz..

Sıcaklık

Yaz aylarında Andre antoryum yetiştirmek için uygun sıcaklık 20 ila 25 santigrat derecedir. Sıcaklık 18 dereceye düşerse büyüme yavaşlayabilir veya durabilir. Kışın 1.5-2 ay boyunca antoryum uykudadır ve 15-16 derece sıcaklıktaki serin koşullarda tutulmayı tercih eder. Bu serin ortam, tomurcuk oluşumunu ve gelecekteki çiçeklenmeyi teşvik eder..

sulama

Antoryum için sulama suyu filtrelenmeli veya kaynatılmalıdır

Antoryum için sulama suyu filtrelenmeli veya kaynatılmalıdır, musluk suyu kullanabilirsiniz, ancak sulamadan önce az miktarda limon suyu veya birkaç damla asetik asit eklenmesi önerilir. 20-22 derecelik bir sıcaklığa sahip yumuşak, durgun su, büyüme mevsimi boyunca bolca sulanan mahsullerdir. Toprağın bir sonraki nemlendirilmesi, yalnızca üst tabakanın hafifçe kurumasından sonra, ancak 1-2 cm’den fazla olmamak üzere gerçekleştirilir, kışın, sulama hacmi ve sıklığı azalır. Topraktaki nem eksikliği ve fazlalığı, antoryumun ömrü için eşit derecede tehlikelidir..

hava nemi

Andre’nin antoryumu için yıl boyunca (uyku döneminde bile) yüksek bir nem seviyesi gereklidir. Bunu korumak için sabah ve akşam saatlerinde ılık su püskürtme şeklinde günlük su prosedürlerinin yapılması tavsiye edilir. İç mekan çiçeklerinin yanında bulunan su içeren ek bir kap veya ıslak genişletilmiş kil içeren bir palet de artan neme katkıda bulunur..

Toprak

Saksı karışımı nefes alabilir olmalıdır

Saksı karışımı nefes alabilir olmalıdır. Bu gereksinim, özel bir mağazadan satın alınabilen orkide yetiştirmek için toprak tarafından karşılanır. Karışımı kendiniz hazırlarken, bir kısım vermikülit ve kaba nehir kumu, iki kısım ezilmiş çam kabuğu, iğne yapraklı, turba ve yaprak toprağı ve az miktarda odun kömürü almanız zorunludur..

Çiçek kabı sığ olmalı, ancak zorunlu bir drenaj tabakası (en az 3 cm) ve duvarlarda ek delikler olmalıdır..

Üst pansuman ve gübreler

Orkidelere yönelik besin pansumanları, büyüme mevsimi boyunca her 15-20 günde bir toprağa uygulanır..

Aktar

İlk 5 yılda, Andre antoryum bitkisinin yılda bir kez ve sonraki yıllarda – gerektiği gibi nakledilmesi önerilir..

Antoryum Andre’nin çoğaltılması

Anthurium Andre birkaç şekilde çoğalır: apikal kesimlerle (hava köklerinin varlığında), tohumlarla, yetişkin bir çalıyı genç bölümlere ayırarak, yan dallarla.

Hastalıklar ve zararlılar

Antoryumun ana zararlıları, ölçek böcekleri ve örümcek akarlarıdır.

Antoryumun ana zararlıları, ölçek böcekleri ve örümcek akarlarıdır. Onlarla başa çıkmak kolay ve etkisiz değildir. Düzenli ılık duşlar, zararlı böcekleri önlemenin mükemmel bir yoludur..

Çiçek genellikle uygunsuz bakım veya uygun olmayan bakım koşulları nedeniyle hastalanır. Başlıca hastalıklar – kök çürüklüğü, kök çürüklüğü, pas, antraknoz, tüylü küf.

Kök ve gövde çürüklüğünün en yaygın nedenleri, düşük iç ortam sıcaklıkları ve toprağın düzenli olarak su birikmesidir..

Antraknoz belirtileri, yapraklar üzerinde, önce yaprak kısmının tamamen kurumasına ve ardından tüm kültürün ölümüne yol açan kuru kahverengi uçlardır. Bu hastalıktan bir bitkiyi tedavi etmek çok zordur ve bazen imkansızdır. Önleyici bir önlem olarak, deneyimli çiçekçiler düzenli olarak mantar ilacı püskürtmeyi tavsiye eder..

Antoryumun solması genellikle enfekte bir iç mekan çiçeği veya düşük kaliteli substrat ile temasın yanı sıra gübre eksikliği veya fazlalığı nedeniyle oluşur..

Antoryum Andre Dakota. Bakım ve sulamaAntoryum Andre Dakota. Bakım ve sulama