Balkon için tırmanma bitkileri: hızlı büyüyen, çok yıllık ve yıllık çiçekler

Rahat ve uyumlu bir atmosfer yaratmanın yanı sıra bir balkon veya sundurmayı dekore etmek için çiçekler olmadan yapamazsınız. Çiçekler ve diğer süs bitkileri, odanın içini aşırı güneş ışığından korur, havayı arındırır ve sokak gürültüsünü emer. Balkonda büyümek için, tırmanma bitkileri, yoğun yaprakları ve uzun sapları ile doğal bir yeşil duvar oluşturan mükemmel bir seçenektir. Bu türlerin çoğu, yapıların sıra dışı duvarlarını süsleyen güzel ve uzun çiçeklenme ile ayırt edilir..

Tırmanma bitkileri nasıl seçilir

Evde balkonda yetiştirmek için tırmanma bitkileri seçerken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır. Bazıları güneşli tarafı tercih eder, bazıları ise sadece camlı balkonlarda çiçek açıp gelişebilir..

Açık sundurmalar için akasma gibi türler uygun değildir. Sürgünleri çok kırılgandır, bu nedenle kuvvetli rüzgarlarda çabuk kırılırlar. Bitkilerin duvarın arka planına uyumlu görünmesi için duvarın rengine zıt olarak seçilmeleri gerekir. Parlak beyaz veya sarı çiçekler tuğla yüzeyde harika görünecek.

Camsız balkonlarda sadece ısıya dayanıklı ve seçici yıllık veya çok yıllık çeşitler yetiştirilebilir..

Balkon binanın güneşli tarafındaysa, seçiminizi nasturtium, sabah zaferi, aktinidya, hanımeli veya Çin manolya asması lehine yapmak daha iyidir..

Gölgenin olduğu yerlerde, kuvvetli rüzgar rüzgarlarına sakince dayanan sarmaşık dikilir. Ancak dona karşı direnci oldukça zayıftır, bu nedenle bitkinin kış için hasat edilmesi gerekir. Örneğin kız gibi üzümler sarmaşıktan daha dayanıklıdır. Herhangi bir balkon için harika bir dekorasyon olacak. Balkon kuzey tarafına bakıyorsa, bitki güneş ışığının odaya girmesini engellemeyecek şekilde işaretlenmelidir..

Sıcak bölgeler için sarmaşık gülleri, wisteria yetiştirmek için uygundur. Ancak, orta enlemlerde bu tür bitkiler uzun yaşamaz..

Tırmanma bitkileri dikmek

Tırmanma bitkileri, uzunluğu en az 1 metre olması gereken derin ahşap kutulara ekilir. Bu tür kaplar herhangi bir bahçe mağazasından satın alınabilir veya elle yapılabilir. Dikim toprağı olarak sod, yapraklı toprak ve kumdan oluşan gevşek ve verimli toprak kullanılır. Kutunun altı, daha iyi drenaj özellikleri sağlamak için genişletilmiş kil veya seramik parçaları ile kaplanmıştır..

Akasma, yüksekliği yaklaşık 65 cm olması gereken kutulara ekilir, dikim önlemleri alındıktan sonra, kaplar balkon veya sundurmanın zeminine kurulur. Onlara stabilite ve destek sağlamak için ayrıca ahşap veya metal bir ızgara takmak gerekir..

Balkon için en popüler tırmanma bitkileri

Balkon için en popüler tırmanma bitkileri

Yabanasması

En popüler çiçekli tırmanma bitkilerinden bazıları, camlı balkonlarda ve açık alanlarda gelişen akasmalardır. Çiçeklerle en uygun kutu düzenlemesi güney veya doğu olarak kabul edilir. Kutular paletler üzerine yerleştirilir, böylece fazla su, drenaj deliklerinden konteynerden serbestçe akabilir. Daha sonra balkonun yan veya arka duvarı boyunca kurulurlar..

Akasma arasında aşağıdaki çeşitler en yaygın olanıdır: Zhakmana, Integrifolia, Florida ve Viticella. Bol sulamaya ve toprağın düzenli olarak gevşetilmesine ihtiyaç duyarlar. Saplar zamanında bağlanmalıdır..

Sonbaharın sonlarında, sürgünler ızgaradan çıkarılır ve kutuların üzerine yerleştirilir, ardından talaşla kaplanır. Kışın akasma balkonda saklanabilir, ancak sıcaklığın 12 derecenin altına düşmemesine dikkat edin. Şiddetli donlar meydana gelirse, konteynerler daireye nakledilmelidir..

Gündüzsefası

Hızlı büyüyen ve uzun süre çiçek açan tek yıllık bir tırmanıcı bitkidir. Çiçekler 12 cm çapa kadar büyür.Mavi sabah zafer çeşidi sonbaharın sonlarına kadar çiçek açabilir. Ipomoea kapları en iyi binanın güneşli tarafına yerleştirilir ve sulama sıklığını takip eder..

Bezelye

Bitki yıllık çeşitlere aittir. Çiçekler baş döndürücü bir koku yayıyor. Kısa sürede, bitki yaklaşık 3 metre yüksekliğe ulaşabilir, dona karşı direnç ile karakterizedir..

Bu iki tür Nisan ayı başlarında ekilir. Verimli sağlıklı tohumlar elde etmek için fide yöntemini kullanmak daha iyidir. Büyük çiçekli türler genellikle içi boş tohumlar üretir..

Kızlık üzüm

Çok yıllık bitkilere tırmanmanın ana temsilcisidir. Dikim kutuları hacimli olmalı ve alt kısım drenaj malzemesi ile kaplanmıştır. Tam gelişme için, verimli ve gevşek toprak kullanımı ve karmaşık gübrelerle düzenli beslenme özellikle önemlidir..

Balkon için tırmanma tesisleri (video)