Bir orkide nasıl düzgün bir şekilde nakledilir

Orkide çok zor bir çiçek olarak kabul edilir. Ve bu nedenle, bazen acemi bir çiçekçi bu kaprisli bitkiye bakamaz. Genellikle aşırı dikkat ve yanlış orkide bakımı, eksikliği değil, yaygın bir hatadır. Bu genellikle neredeyse tüm iç mekan bitkileri için geçerlidir..

Örneğin, klorofit ve ebegümeci hala her şeye ve hatta büyük hatalara dayanabilir, ancak bir orkide için ölümcül olabilirler. Orkideler hakkında pek çok makale var ve hemen hemen her biri orkide naklinin öneminden ve kurallarından bahsediyor. Orkideyi doğru ve belirli bir zamanda nakletmek çok önemlidir, çünkü aksi takdirde ölebilir..

Bir orkidenin kökleri çok zordur ve iyileşmesi uzun zaman alır, bu nedenle bu çiçeği bir kez daha gereksiz yere rahatsız etmeye gerek yoktur. Bu nedenle, mağazadan bir orkide satın aldığınızda, onu hemen yeni bir saksıya nakletmeniz gerekmez. Bu tür eylemler orkide için çok zordur ve ona onarılamaz zarar verebilir. Orkide gibi hassas bir bitkinin sadece aşırı durumlarda nakledilmesi önerilir..

Bir orkide ne zaman nakledilebilir??

Yaklaşık iki ila üç yıl boyunca orkide substratı uygun olabilir ve daha sonra değiştirilebilir. Bu nedenle, bu standartlara göre yönlendirilmeniz gerekir ve orkide sadece iki ila üç yılda bir nakledilebilir. Ve sonra, dış işaretlerle, bir orkideyi ne zaman nakledeceğinizi kendiniz bileceksiniz..

Bir orkide nakli için ana işaretler

Bir orkide nakli için ana işaretler

  • Tencerede çok fazla boş alan varsa ve alt tabaka neredeyse tamamen çökmüş ve buruşmuşsa.
  • Belirgin bir küf, rutubet ve yaprak çürümesi kokusu varsa.
  • Sulamadan sonra saksı öncekinden daha ağır hale gelirse.
  • Kökler kararmışsa ve kahverengi ve griye döndüyse. Sağlıklı kökler yeşildir. Kök çürüklüğü görürseniz, bitkinin acilen yeniden dikilmesi gerekir.!
  • Orkide solmuş görünüyorsa.

Substratın bir eşek olduğunu fark ederseniz, çiçeklenme dönemi sona erene ve orkide yeni yapraklar ve kökler salmaya başlayana kadar dayanmaya çalışmanız gerekir. O zaman bir bitkiyi nakletmek için en iyi zamandır ve o zaman kök salacaktır..

Bir orkide nasıl düzgün bir şekilde nakledilir

Bunu yapmak için, çiçeği toprakla birlikte tencereden çok dikkatli bir şekilde çekmeniz gerekir. Bunu yapamıyorsanız, bitkiye zarar vermemek için saksıyı kesmek daha iyidir. Daha sonra orkideyi substratla birlikte ılık suyla bir kaba koymanız gerekir, böylece orada tamamen ıslanır..

Ardından, bir duş yardımıyla, alt tabakanın kalıntılarını köklerden nazikçe yıkayın. Daha sonra bitkiyi dikkatlice incelemeniz ve tüm ölü ve hasarlı kökleri çıkarmanız ve kesik çizgileri kömürle serpmeniz gerekir. Ardından, çiçeğin son damlasına kadar tamamen kuruması için bir kağıt havluya koyun..

Bir orkide nasıl düzgün bir şekilde nakledilir

Bu süre zarfında, suyun durgunlaşmaması, ancak serbestçe dibe geçmesi için tencerenin dibine yaklaşık beş santimetre yüksekliğinde bir genişletilmiş kil veya seramik parçaları katmanı yerleştirmeniz gerekir..

Ardından, alt tabakayı beş santimetre yüksekliğinde doldurabilir ve hazırlanan bitkiyi içine yerleştirebilirsiniz. Varsa, asılı saplardan oluşan bir jartiyer için yanına bir kazık yerleştirilebilir. Yukarıdan alt tabakayı doldurmanız ve biraz batması için elinizle bastırmanız gerekir..

Gerekirse, köklerin iyi kök salması için orkideyi düzeltmeniz gerekir. Bundan sonra, tencere birkaç dakika suya batırılmalı ve daha sonra iyice boşalmasına izin verilmelidir ve kökler ortaya çıkarsa, yine de alt tabakayı doldurmanız gerekir..

Bir orkide için en uygun substrat, odun kömürü, eğrelti otu kökleri, ağaç kabuğu, strafor, yosun, turba ve osmund karışımıdır. Özel mağazalarda hazır satın almak daha iyidir..