Bitkilerin uyku dönemi

Dinlenme süresi, bitkiler için bir tür dinlenme, minimum aktivitedir. İç mekan çiçekleri büyümeyi ve gelişmeyi durdurur, ancak yaşamaya devam ederler. Bitkilerde uyku döneminin ne zaman başladığını ve bu dönemde ne tür bir bakıma ihtiyaç duyulduğunu doğru tespit etmek önemlidir. Daha fazla gelişme, doğru yürütülen faaliyetlere bağlıdır..

İç mekan bitkilerinin gelişim döngüleri, belirli bir türün özelliklerine ve habitatına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bu nedenle, bazı çiçekler sonbaharda aktif büyümeyi durdurur ve kış uykusuna girerken, diğerleri kışın bile büyüyüp tomurcuk oluşturabilir. Çoğu zaman bu, gündüz saatlerinin uzunluğundan kaynaklanır: yeterli ışık olması koşuluyla bazı bitkiler kışın büyümeye devam edebilir. Diğerleri belirli bir zamanda kesinlikle uykuya dalarlar, bazen tüm yaprakları bırakır ve birkaç ay sonra tekrar uyanırlar. Acemi çiçek yetiştiricileri bu tür dikimlere dikkat etmelidir: yeşilliklerin mevsimsel solgunluğundan sonra, bu tür çalıları atmamalısınız..

Bitkilerde uyku dönemi nedir

Bitkilerde uyku dönemi nedir

Dinlenme sırasında, bitki büyümesi yavaşlar ve iç süreçlerin çoğu askıya alınır, bazen tamamen durur. Dinlenen çiçekler taze gövde veya yaprak üretmez ve tomurcuk oluşturmazlar. Bu durum, bitkilerin bir sonraki sezonda gelişme için yeterli gücü toplamasına veya büyüme için elverişsiz bir süre beklemesine izin verir..

Bitkilerde uyku dönemi farklı zamanlarda meydana gelir ve ilk işaretler farklıdır. Bazen bir bitkinin hastalık nedeniyle değil, uyku dönemi başladığı için aktivitesini azalttığını belirlemek kolay değildir. Bazı iç mekan çiçeklerinin gelişmede böyle bir molaya ihtiyacı yoktur..

Uyuşukluk belirtilerinden biri yeşillik dökülmesidir. Bu, lale, nergis gibi çiçeklerde ve tüm yumrulu ve soğanlı florada görülür. Caladium ve begonya gibi bitkilerde bu dönem çiçeklenmenin bitmesinden sonra başlar, büyümeleri de durur. Bu dönemde, çiçekler için sonbahar-kış ikliminin bir taklidini oluşturmanız ve onları serin, karanlık bir odada tutmanız gerekir. Aynı zamanda, sulamanın hala yapılması gerekiyor, ancak minimum miktarlarda ve ilkbahar-yaz mevsiminden çok daha az sıklıkta..

Neden her bitki emekli olmuyor?

Neden her bitki emekli olmuyor?

Gelişim döngülerinin özellikleri, vahşi doğa tarafından çiçeklere serilir. Dünyanın başka bir köşesinde olsa bile, belirli bir bitki aynı kurallara göre yaşamaya devam edebilir, anavatanda olumsuz bir büyüme dönemi başladığında uykuya dalar. Subtropikal veya ılıman iklim bitkileri için bu kış olabilir – sıcaklığın düştüğü ve aktif büyümeye izin vermediği bir zaman. İlkbaharda, bu tür bitkiler gelişmeye devam eder, yeni yapraklar ve sürgünler oluşturur ve çiçeklenme ve meyve vermeye hazırlanır. Soğuk kışların olmadığı tropik bölgelerde bitkiler yıl boyunca istikrarlı bir şekilde gelişebilir. Sıcak ülkelerde, çiçeklerin uyum sağlaması gereken özelliklerine göre, kuraklık veya yağmur dönemleri de olmasına rağmen..

Kural olarak, sürekli olarak yüksek nem ve sıcaklığa sahip tropik ormanın yerlileri hafif bir uyku dönemine sahiptir. Bu tür bitkiler arasında monstera, bromeliads, tradescantia, dieffenbachia, vb. Bulunur. Işık eksikliği nedeniyle, bu tür çalılar büyümeyi sadece biraz yavaşlatabilir veya birkaç yaprak kaybedebilir..

Dinlenme sırasındaki subtropikal türler de yeşillik kaybetmeden sadece büyümeyi yavaşlatabilir. Bu tür bitkiler arasında turunçgiller ve bazı palmiyelerin yanı sıra mersin, ebegümeci ve fuşya bulunur. Ancak bu mahsullerin çoğu, normal gelişim için serin (yaklaşık 14-18 derece) doğal kışlama taklidi gerektirir. Sadece bu gibi durumlarda üzerlerinde çiçek tomurcukları oluşabilir. Tomurcuk oluşumu sürecini etkinleştirmek için, bu türlerin sulanması daha az yapılır ve ilkbahara kadar besleme iptal edilir..

Kaktüsler için uyku dönemi

Bazı bitkiler için zamanında dinlenmek son derece önemlidir. Aksi takdirde, hızlı bir şekilde enerji harcarlar ve ömürleri gözle görülür şekilde kısalır. Çoğu zaman, bu türlerin içinde besin depolayabilecekleri kalın rizomları veya yumruları vardır. Uygun bir dönemin başlamasıyla, hava kısmını hızla büyütürler, çiçek açar ve tohumlar oluştururlar ve daha sonra sapları ve yaprakları tamamen ölür – onlardan gelen tüm yiyecekler köklere veya yumrulara geri döner. Bazı orkide türleri, caladiumlar, yumrulu begonyalar, achimenes ve gloxinia ve ayrıca siklamenler böyle davranır. Neredeyse tüm yumru kökleri veya ampul sahipleri de derin dinlenmeye daldırılır – örneğin, nergis zambağı ailesinin temsilcileri. Yapraklar kuruduktan sonra, yeraltı kısımları belirli koşullarda saklanmalıdır. Gelecekteki çiçeklenme için tomurcuk oluşturabilmelerinin tek yolu budur..

Bazı bitkiler kurak yerlerde yaşamaya adapte olmuşlardır ve uyku dönemi de dahil olmak üzere uzun süre susuz yaşayabilirler. Kaktüsler ve sukkulentlerde bu dönemin süresini tahmin etmek neredeyse imkansızdır ama buna hazırlık yapabilirsiniz. Aloe, kolanchoe, echeveria, yabani gül, aeonium, stapelia ve diğer sulu meyveler gibi bitkiler için, sonbahar aylarından birinde yapay tropik yağmur düzenleyebilirsiniz (seçiminize göre). Ay boyunca, bu türün iç mekan bitkilerinin bol ve günlük olarak sulanması gerekir. Nem, yapraklarında ve gövdelerinde büyük miktarlarda birikecektir. Bu doğal yağış taklidi, çiçeklerin uyku döneminden kurtulmasına ve sona erdikten sonra daha iyi büyümelerine yardımcı olacaktır. Tam bir ay sonra sulama durdurulur ve çiçekler ışıksız ve serin bir odaya aktarılır. Bu bakım rejimi ilkbahara kadar devam eder ve ardından iç mekan bitkileri güneş ışığına döndürülür ve her zamanki gibi sulamaya başlar..

Dinlenme sırasında bitki bakımı

Dinlenme sırasında bitki bakımı

Uygun bakım, çiçeğin uyku dönemine hazırlanmasına yardımcı olacaktır. Kış aylarında dinlenen türler için sonbaharda sulama ve pansuman miktarı giderek azalır. Gerekirse saksıyı daha serin bir köşeye taşıyın. Kışın, sulama sadece gerektiğinde yapılır, bitkiyi gübrelemeden veya ilaçlamadan terk eder. Ancak bitkinin zorunlu dinlenmeye ihtiyacı yoksa ve ılık bir odada ışıkta kışa kalırsa, bakım rejimi aynı kalabilir..

Bitki derin uyku moduna girerse, ilkbahara kadar sulanması gerekmeyecektir. Ampullü veya yumrulu saksılar, orta derecede nemli, karanlık ve serin bir yerde saklanır. Kuru hava ile birlikte yüksek sıcaklıklar küçük ampulleri kurutabilir.

Yaprak döken bitkiler, sonbahar ve kış aylarında büyümeye devam etseler bile, uyku dönemine de ihtiyaç duyarlar. Sulamayı ve aydınlatmayı azaltarak, sürgünleri ve yaprakları budayarak onlara bu konuda yardımcı olmanız önerilir. Bu dönemde iç mekan dekoratif yaprak döken bitkiler daha karanlık bir yerde ve daha serin bir odada olmalıdır. Sonbahar soğuk havalarının gelmesiyle birlikte uyku döneminin başladığına dair işaretler olmasa bile, iç mekan bitkilerini tutma şekli değiştirilmelidir..

Her türün kendine has özellikleri olan bir uyku dönemi vardır. Bu nedenle, aniden yaprakları bırakıp çiçeklenmeyi bıraktıysa, iç mekan çiçeğinden kurtulmamalısınız. Belki de biraz dinlenmeye karar vermiştir..

Bir bitki uyku döneminden nasıl çıkarılır

Bir bitki uyku döneminden nasıl çıkarılır

Birkaç hafta veya ay dinlendikten sonra, gündüz saatleri arttıkça bitkiler genellikle kendi kendilerine büyümeye başlarlar. Çalılarda genç sürgünler belirir ve tencerelerde kalan yumrular veya soğanlar filizlenir. Bundan sonra bitkiler orijinal yerlerine döndürülür – ışık ve ısı olmadan kuruyabilirler. Gerekirse, aynı zamanda taze besin toprağına nakli yapabilirsiniz..

Sıcaklık, aydınlatma ve nemdeki artış, baharın gelmesiyle birlikte uyuyan bir bitkinin gelişimini teşvik etmeye yardımcı olacaktır: sulama hacmi kademeli olarak artar ve çalılar sıcak ve aydınlık bir yere yerleştirilir. Bazen ılık suyla sulamak veya ılık bir duş altında banyo yapmak çiçeğin uyanmasına yardımcı olur. Genellikle orkidelere veya bazı palmiye ağaçlarına yakışır..

Mayıs’ta Ev Bitkileri ✔️ Ev Bitkileri Bakımı &# 127802; Hitsad TV’den İpuçlarıMayıs Ayında Ev Bitkileri ✔️ Ev Bitkileri Bakımı �� Hitsad TV'den İpuçları

Dinlenme süresini kontrol etmek mümkün mü

Bazen çiçek saklama koşulları, belirli bir mevsim için çiçeklenme dönemlerine – örneğin kış tatillerine – denk gelecek şekilde özel olarak ayarlanır. Bu teknik özellikle iç mekan bitkileri satan şirketler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Noel için çiçek açan çalılar, ilkbahar veya yaz aylarında olduğundan çok daha kolay satın alınır, bu nedenle, büyüme döngüsünün sonunda ortaya çıkan Atatürk çiçeği veya açelya çiçeklerinin oluşumu bu döneme denk gelmeye çalışır..

Çalıların Aralık ayı sonunda veya seçilen başka bir tarihte uyanabilmesi için, uyku döneminin uygun zamanda gelmesi gerekir. Bakım, dinlenme süresini de etkileyebilir: sulama rejimi, sıcaklık ve aydınlatma.

Birçok soğanlı bitki de kışın çiçek açma yeteneğine sahiptir. Bir örnek hippeastrumdur. Yaz sonunda, bu türlerin sulanması azalır ve çiçekli odadaki sıcaklık düşer. Kışın, sulamaya devam ederek ve arka aydınlatmayı kullanarak, ampuller uyku durumundan normalden daha erken çıkarılır, bu da pedinkül oluşumunu hızlandırmayı mümkün kılar..