Brachea - evde bakım. Brachea palmiye ekimi, nakli ve çoğaltılması. Açıklama, türleri, fotoğrafları

Brachea (Brahea) – Palm ailesine aittir. Bu ağacın güzelliği, her zaman yeşil olmasıdır. Palma, Danimarkalı astronom Tycho Brahe tarafından keşfedildi, bu nedenle brachea onun adını taşıyor. Bu palmiye türü ABD ve Meksika’da yetişir..

Bitki, tabanda yarım metreye kadar kalınlaşmış bir gövdeye sahiptir. Yapraklar ölüp düştüğünde, brakeanın gövdesinde bir tür yara izi kalır. Fan tipi yapraklar ağaç gövdesinin tepesinden büyür. Yapraklar dikenli ince yaprak sapları üzerinde bulunur ve mavimsi gümüş bir renge sahiptir, bu ağacın ayırt edici özelliği olan oldukça serttirler. Brachea, uzunluğu 1 metreye ulaşan, yere sarkan benzersiz salkımlarla çiçek açar. Brachea solduktan sonra, 2 cm çapa kadar kahverengi bir gölgede yuvarlak tohumlar oluşur..

Brachea en iyi kış bahçelerinde veya seralarda yetiştirilir..

Evde brakea bakımı

Evde brakea bakımı

Konum ve aydınlatma

Brakea kısmi gölgede büyüyebilir, ancak daha parlak bir yer sağlamak daha iyidir. Güneşin doğrudan ışınları, özellikle yüksek güneş aktivitesi ile palmiye ağacına düşmeye başlarsa, onu bu tür etkilerden korumak daha iyidir. Avucun eşit şekilde büyümesi için zaman zaman döndürülmesi gerekir. Yaz aylarında, dışarısı sıcak olduğunda, temiz hava buna müdahale etmez..

Sıcaklık

Aktif büyüme döneminde odadaki sıcaklık + 20-25 derece arasında olmalıdır. Brakea, + 10-15 derecelik bir hava sıcaklığında kış uykusuna yatar ve -4 dereceye kadar sıcaklıktaki düşüşü kolayca tolere edebilir..

hava nemi

Normal gözaltı koşullarını korumak için, avuç içi zaman zaman püskürtülmelidir.

Normal koşulları korumak için, avuç içine zaman zaman yapraklardan gelen tozun yanı sıra püskürtülmelidir..

sulama

Brachea palmiyesi yıl boyunca ılımlı sulamaya ihtiyaç duyar.

Toprak

Palmiye ağaçları için hazır bir alt tabaka alabilir veya bir kısım kum, iki kısım yaprak ve çim toprağı alıp karıştırarak kendiniz hazırlayabilirsiniz..

Üst pansuman ve gübreler

Nisan ayında başlayıp Eylül ayında biten ayda iki kez brakeanın beslenmesi gerekir.

Nisan ayında başlayıp Eylül ayında sona eren ayda iki kez, brachea palmiye ağaçları için özel bir gübre veya dekoratif yaprak döken bitkiler için karmaşık bir gübre ile beslenmelidir..

Aktar

2-3 yıl sonra brakea daha büyük bir saksıya nakledilir. Bitkiye zarar vermemek için aktarma yöntemini kullanarak nakli yapmak gerekir. Kök sistemi hasar görürse, kökler restore edilene kadar bitki büyümeyi durdurur..

Brakea palmiyesinin çoğaltılması

Brakea palmiyesinin çoğaltılması

Brachea’nın çoğaltılması esas olarak tohumlarla gerçekleştirilir. Olgunlaştıktan sonra tohumlar 8-16 hafta boyunca maksimum çimlenmeye sahiptir. Tohumların çimlenmesini aktive etmek için, bir büyüme uyarıcısına batırılmaları ve bir süre (30 dakikaya kadar) orada bırakılmaları, ardından bir mantar ilacı ile ılık suda bırakılmaları ve 12 saat bekletilmeleri gerekir..

Daha sonra tohumlar özel olarak hazırlanmış bir alt tabakaya ekilir. Talaş karışımından yapılır, daha sonra humus ve turba eklenir ve daha sonra basit bir film ile kaplanır. Bundan sonra toprak sıcaklığını + 28-32 derece tutmak gerekir. Dört ay içinde tohumlar filizlenmeye başlayacak. Genç tohum elde etme süreci 3 yıla kadar sürebilir..

Hastalıklar ve zararlılar

Aşağıdaki zararlılar brachea için en büyük tehlikeyi oluşturur: örümcek akarları ve etli böcekler.

Düşük nem ile yapraklar sararabilir ve uçlar kurumaya başlar..

Popüler brachea türleri

Popüler brachea türleri

Brachea silahlı

Bu palmiye ağacının gövdesi, yüzeyinde mantar benzeri bir kabukla kaplıdır ve ayrıca çapı 1,5 metreyi bulan eski kurutulmuş ve kurutulmuş yapraklardan oluşur. İnanca benzer yapraklar tabağın ortasına kadar parçalanmış ve sanki mavimsi gri renkte mumsu bir çiçek açmış gibi kendi kendilerine. Yapraklar, uzunluğu 90 cm’ye ve genişliği 5 cm’ye kadar olan yaprak saplarına yerleştirilir.Brachea “Armata”, taçtan sarkan 4 ila 5 metre uzunluğunda pedinküllerde bulunan grimsi beyaz çiçeklerle çiçek açar..

Brachea Brandegi

1 metre çapında 50 parçaya bölünmüş fan yapraklarının yerleştirildiği tek bir gövdeye sahiptir. Yapraklar üstte yeşil, altta gri ile mavimsi renktedir. Daralmış saplar krem ​​rengi çiçeklerle dolu.

Brachea yenilebilir

Üzerinde eski yaprak izlerinin kaldığı, koyu gri bir gövdeye sahip, yaprak dökmeyen cinsten bir bitki. 90 cm çapındaki açık yeşil yapraklar 60-80 loba bölünmüştür. Yapraklar, 1,5 metre uzunluğa kadar yaprak saplarına yapışma eğilimindedir. Meyveler 2,5 cm çapa kadar büyüklüğe ulaşır, içinde yenilebilir posa bulunur..