kalla bitkisi

Calla bitkisi (Calla), Aroid ailesinden çok yıllık otsu bir bitkidir. Çiçeğe ayrıca zantedeschia, calla veya arum denir. Bu güzel bitkinin anavatanı, calla’nın bataklıklar arasında büyüdüğü Güney Afrika’dır. Uzun yaprak saplı büyük yapraklar bir buçuk metreye ulaşır, kulak şeklindeki çiçeklenme beyaz bir battaniyeyle çerçevelenir. Hava sıcak ve kuru olduğunda, çiçekler hafif meyveli bir aroma yayar..

Callas, uzun çiçeklenme ve iddiasız mizaçtan zevk alan gelinlerin çiçekleri ve rafine bir inceliktir. Herkes calla’nın sadece evde, kapalı bir çiçek gibi değil, aynı zamanda kişisel bir arsada da bahçelerde yetiştirilebileceğini bilmiyor. Tabii ki, açık alanda daha fazla dikkat gerektiriyor, ancak bu kadar nadir bir güzellik için onun için affedilebilir..

Calla, bir aile cazibesi ve evlilik mutluluğunun bir sembolü olarak kabul edilir. Alışılmış beyaz calla, geniş, kalabalık bir taç yaprağı ve ortada dışarı bakan büyük bir koçandan oluşan olağandışı tomurcuk şekli için ödüllendirilir. Çiçeğin egzotik görünümü kimseyi kayıtsız bırakmaz, pek çoğu pencerelerinde bir kültür başlatmaya karar verir..

Bitkinin kökeninin tarihi, gizemli efsaneler ve batıl inançlarla doludur. Örneğin, Avrupalıların cenazelere calla lilyum getirme geleneği vardır, bu nedenle genellikle arkalarından ölüm çiçekleri olarak adlandırılırlar. Ancak, eski bir inanca inanmak ya da inanmamak herkesin işidir. Çoğu bahçıvan için iddiasız, uzun çiçekli ve çok renkli calla zambakları sadece zevk ve hayranlık uyandırır..

Calla lilyum açıklaması

Calla lilyum açıklaması

Bitkinin temeli, çıplak çiçek sapları ve büyük bazal yaprak plakalarından oluşur. Yapraklar şekil olarak değişebilir. Dış yapıdaki tutarsızlık, türlerin aidiyetine bağlıdır. Büyüme mevsiminin zirvesinde, ok şeklindeki plakalar parlak doğal tonlarda boyanır: zümrüt, malakit, hardal veya koyu yeşil. Birçok melez çeşidin yaprakları beyaz lekeler içerir. Yetişkin çalıların yüksekliği yaklaşık 1-2,5 m’dir..

Calla zambakları yılın hemen hemen her zamanında çiçek açar ve her yerde bulunur. Kaliksin doğduğu taç yaprağı sadece bir tanesidir. Çapı 20 cm’ye kadar olan bir tüpe bükülmüş çok renkli veya kar beyazı bir yatak örtüsüne benziyor, boru şeklindeki yatak örtüsüne, ortada küçük çiçeklerle açan sarı bir kulak eşlik ediyor. Çiçeklenme sırasında, calla lilyum etrafa ince bir vanilya aroması yayar..

KALLA evde. KALLA’nın kökeni efsanesi. Dikim ve ayrılma.KALLA evde. KALLA'nın kökeni efsanesi. Dikim ve ayrılma.

Ev yapımı calla lilyum yetiştirmek için kısa kurallar

Tablo, evde calla zambaklarının bakımı için kısa kuralları göstermektedir..

Aydınlatma seviyesi Bitki iyi aydınlatılmış yerleri ve hatta kısmi gölgeyi tercih ediyor..
içerik sıcaklığı Oda sıcaklığı normal bitki büyümesi için idealdir. Kışın, dinlenme sırasında – 14-18 derece içinde.
Sulama modu Bitki nemi sever ve özellikle çiçeklenme döneminde bol sulamaya ihtiyaç duyar..
hava nemi Optimum çiçek gelişimi için yüksek nem uygundur.
Toprak En uygun toprak, turba, bahçe toprağı, kum ve humus (veya çürümüş gübre) karışımıdır..
Üst giyim Büyüme mevsimi boyunca, toprak azotlu gübrelerle zenginleştirilir. Tomurcuk oluşumu sırasında fosfor-potasyum bileşikleri ile gübreleme başlatılır..
Aktar Yıllık bitki soğanı nakli gereklidir.
Budama Yaprakların son kurumasını bekledikten sonra bitkiler oklarla birlikte kökünden kesilir..
Çiçek açmak İç mekan koşullarında yılda iki kez çiçek açar, çiçeklerin ortaya çıkma zamanı Mayıs ve Ekim’dir..
uyku dönemi Çiçeğin, sonbaharın sonlarında başlayan belirgin bir uyku dönemi vardır..
üreme Yumrular, tohumlar, sürgünler.
zararlılar Yaprak bitleri, örümcek akarları.
Hastalıklar Gri ve bakteriyel çürüklük, geç yanıklık, antrakoz.

Evde zambak bakımı

Evde zambak bakımı

Basit bakım yönergelerini izlerseniz, evde zambak yetiştirmek çok kolaydır. Deneyimsiz bir yetiştirici bile bir tencerede büyüyen calla zambaklarıyla başa çıkabilir, ancak gözaltı koşullarını açıkça ayırt etmek önemlidir..

Aktif büyüme mevsimine giren ev zambaklarının bakımı ve uyku döneminde onlara bakmak önemli ölçüde farklıdır. Çiçeğin çürümesini ve ölmesini önlemek ve tomurcukların tazeliğini daha uzun süre korumak için yumrulu bitkilerin yetiştirilmesi için genel kurallara uymak gerekir..

Aydınlatma

Calla zambakları iyi aydınlatılmış yerleri ve hatta kısmi gölgeyi tercih eder, bu nedenle yetiştiricinin bu konuda endişelenmesine gerek yoktur. Dairelerde, tencereyi batıya veya doğuya bakan pencere pervazlarına yerleştirmek daha tavsiye edilir. Güney tarafında, pencere şeffaf bir perde ile gölgelenir veya güneşten korumak için tencere bordür taşına taşınır. Ancak hesaplama, gündüz saatlerinin çok daha kısa olduğu kuzey tarafını hesaba katmaz. Yaz aylarında, bitki kavurucu güneşten korurken dışarı alınabilir..

Sıcaklık

kapalı calla

Kapalı calla zambakları için optimum sıcaklık 20-25 derecedir. Termometre 8 dereceye düşerse, çiçeğin ölmesi olası değildir, ancak çiçeklenme bozulacaktır. Alacalı çeşitler yetiştirirken, farklı bir sıcaklık rejimi gözlenir:

 • 18-20 derece, aktif olarak büyüyen yeşillik ve serbest oklar için uygun bir sıcaklıktır;
 • 25-27 derece – tomurcukların oluşumu ve açılması için sıcaklık.

Solmuş bitkiler bir hafta boyunca sıcak tutulur. Bundan sonra, çiçek kışlama için hazırlanabilir. Tüm çeşitlerin calla zambakları taslaklardan korkar, bu nedenle saksıları kapalı pencerelerde tutmak daha iyidir..

sulama

İlkbahar ve yaz aylarında, çalılar yeşillik ve tomurcuk oluşturduğunda, bitkinin etrafındaki toprak bol miktarda nemlenir. Bir sonraki sulama, iyi kurutulmuş bir toprak tabakasının üstünde gerçekleştirilir. Köksap çeşitleri, alttan – paletin içinden veya geleneksel şekilde – toprağı yukarıdan köke kadar nemlendirerek sulanır. Yumrulardan yetiştirilen çeşitler neme iyi tepki vermez. Palet üzerinden sulama ile sağlanır..

Girilen suyun hacmi toprağın durumuna göre belirlenir. Üst tabaka kuru ise, yetişkin çalı başına yaklaşık 0,5 litre su tüketilir. Güneşli havalarda haftada en az 2 kez su.

Sulama suyu en az bir gün korunur ve musluktan alınan su süzülür. Su ne kadar yumuşaksa o kadar iyidir. Zantedeschia nemli bir odada büyümeyi tercih ediyor. Kuru iklimlerde bitkiler uyuşuk ve donuk görünür. Beyaz calla zambakları özellikle neme ihtiyaç duyar.

Nem seviyesi

Calla zambakları için nem koşulları

Calla zambakları için kabul edilebilir nem koşulları oluşturmak için çeşitli yöntemler kullanılır:

 • tencerenin yanına su içeren bir kap yerleştirilmiştir;
 • saksı, ıslak çakılların döküldüğü bir tepsiye yerleştirilir;
 • havanın etrafına püskürtün;
 • veya özel bir hava nemlendirici satın alabilirsiniz..

Geniş yapraklar mükemmel bir toz toplayıcı olduğundan, bitki düzenli olarak nemli bir süngerle tozdan silinir. Düz beyaz tomurcuklu çeşitler bir sprey şişesinden püskürtülür.

Kapasite seçimi

Ev yapımı calla zambakları duvar çapı 20 cm’ye kadar olan saksılara ekilir.Çocuklar için 10 cm genişliğinde kompakt saksılar uygundur.Etiyopya türleri için kabın yüksekliği en az 60 cm olmalıdır, böylece köksap için boş alana sahip olur. büyüme.

Toprak

Özel bir mağazadan ev yapımı zambak satın alabilir veya kendiniz yapabilirsiniz. Bir tencerede zambak yetiştirmek için en uygun toprak, turba, bahçe toprağı, kum ve humus (veya çürümüş gübre) karışımıdır. Listelenen bileşenler eşit miktarlarda alınır.

Üst giyim

zambak

Uygulamanın yoğunluğu ve pansumanın türü, calla’nın bulunduğu evreye bağlıdır. Örneğin, büyüme mevsimi boyunca toprak, yaprak döken kütlenin büyümesini artıran azotlu gübrelerle zenginleştirilir. Tomurcuk oluşumu sırasında fosfor-potasyum bileşikleri ile gübreleme başlatılır. Onlar sayesinde çiçeklenme süresi artar..

Tamamlayıcı gıdalar ekimden yaklaşık 20-25 gün sonra kademeli olarak verilir. Azot karışımları iki haftada bir beslenir. Potasyum-fosfor granülleri ayda üç kez eklenir.

Etiyopya kalla zambakları, orkide yetiştiricilerinde satılan besin karışımlarını tercih eder. Soğanlı calla zambakları, büyüme mevsiminin başlangıcından itibaren yalnızca ilk üç aylık dönemde tamamlayıcı gıdalarla sağlanır..

Aktar

Nakil ve bakım, calla bitkileri.Transplantasyon ve bakım, calla bitkileri.

Soğanlı ve rizom kalla zambaklarının nakli önemli ölçüde farklıdır. Etiyopya türleri belirli bir şekilde nakledilir. Çalılar genellikle Temmuz ayında ekilir. Yeni saksıda kökler eski saksıdaki ile aynı hizaya yerleştirilir. Ayrıca, bir kapta sadece bir çalı kök salmaktadır. Köksap toprakla kaplanır, böylece kökler çift katmanla kaplanır. Nakil sulama.

Yumrulu calla zambakları farklı bir şekilde yeni bir yere aktarılır. Dikim materyali birkaç gün güneş altında kurutulur. Bir saksıya 2-3 ampul dikilmesine izin verilir. Substrat ampulleri 1 cm örtmelidir, ekilen çiçekler dikim anından itibaren 2. veya 3. hafta sulanır. Nakil en iyi Mart ayında yapılır..

uyku dönemi

Yerli calla zambaklarının dinlenme süresi

Yurtiçi calla’nın belirgin bir dinlenme süresi vardır. Bu nedenle, bakım tutumu temelde tam tersi olmalıdır, böylece bitki olması gerektiği gibi dinlenir ve güçlenir. Bu süreyi üst pansuman veya bol sulama ile bozarsanız, tomurcukların daha da gelişmesini ve çalıların çiçeklenme süresini bozabilirsiniz..

Çok renkli calla zambaklarında (veya Mix), uyku hali sonbaharın sonlarında meydana gelir. Sadece ilkbaharda kış uykusundan uyanırlar. Bir çiçeğin tatile hazırlandığını anlamak oldukça basittir:

 • yaprakları renkten düz yeşile renk değiştirir;
 • yaprak bıçakları sarkıyor;
 • bitki dekoratif değerini kaybeder.

Yaprakların son kurumasını bekledikten sonra, zambaklar oklarla birlikte kökünden kesilir. Yerden çıkarılan yumrular alt tabakadan silkelenir ve talaşlı kağıt torbalara yerleştirilir. Böylece yumrular ilkbahara kadar başarıyla saklanır. Oda sıcaklığının 5 dereceye sabitlenmesi önemlidir. Gelecekteki dikim materyalini sulamaya ve gübrelemeye gerek yoktur..

Yaprakların sararmasının görüldüğü yaz aylarında rizom çeşitleri uykudadır. Saksılar dışarıya, güneşten ve yağmurdan uzağa taşınır. Yaz aylarında, zambaklar ağaçların hemen altına dikilebilir. Temiz hava onlara sadece iyi gelecektir. Ancak sonbahar soğuklarının gelmesiyle birlikte tekrar saksıya nakledilirler..

Kışlama için, zambaklar, sıcaklık göstergelerinin 14-18 derece aralığında tutulduğu ısıtmalı odalarda yeniden düzenlenir. Ampulün kışın hayatta kalması ve yazın bolca çiçek açması için malzeme özenle saklanır ve nem ve küften korunur..

Çiçek açmak

Bir tencerede calla lilyum

İç mekan koşullarında, calla çiçekleri yılda iki kez çiçek açar, çiçeklerin ortaya çıkma zamanı Mayıs ve Ekim’dir. Çiçekler kesim için uygundur. Çiçeklenme döneminde bitkinin iyi sulamaya ihtiyacı vardır. Çiçek açtıktan sonra calla zambakları haftada bir sulanmalıdır. Bazı çiçek yetiştiricileri aşağıdaki teknolojiyi kullanır: Ağustos ayının başından itibaren sulama durdurulur ve bir buçuk ay sonra devam edilir..

Calla zambaklarının evde başarılı bir şekilde çiçeklenmesi aşağıdaki koşullara bağlıdır:

 • Büyüme mevsimi boyunca uygun bakım.
 • Sonbahar-kış döneminde bitkinin geri kalanı.
 • Tomurcukların olgunlaşması ve açılması sırasında mineral gübrelerle gübreleme.
 • Zamanında nakli.
 • Gün ışığı saatlerinin uzunluğu (zayıf aydınlatma sarı yapraklara yol açar).

Evde zambak yetiştirme yöntemleri

Evde zambak yetiştirme yöntemleri

Bir tencerede bulunan calla zambakları, yumrular, yavrular ve tohumlar kullanılarak çoğaltılır. İlk iki yöntem en çok çiçek yetiştiricileri tarafından kullanılır..

yumru yayılımı

Bu yeraltı organları renkli çeşitlerde bulunur. Başlangıç ​​olarak, yavru ampuller ortak kök sisteminden ayrılır. Çocuklar 0,5 cm’den fazla olmayan bir kalınlık seçerler.Özel çaba göstermeniz gerekmeyecek, ampuller kolayca sıçrayacaktır. Enfeksiyonu provoke etmemek için dilimler ezilmiş kömürle serpilir..

Yıl boyunca çok sayıda çocuk biriktiğinden yumru yetiştirme yöntemi en uygunudur..

Küçük genç ampuller, turba kumlu bir alt tabakada yetiştirilir. Yumrular sıcak bir odada kutularda veya kaplarda tutulur. 1.5 ila 2 cm çapındaki çocuklar ön hazırlık yapılmadan toprağa ekilebilir..

Calla lilyum yumru bölünmesinin çoğaltılmasıCalla lilyum yumru bölünmesinin çoğaltılması

Tohumlardan büyüyen

Tohum çoğaltma yöntemi zahmetlidir ve yüzde yüz çimlenme sağlamaz. Bu yöntem, ticari amaçlar için calla lilyum yetiştiren yetiştiriciler arasında popülerdir..

Tohum yayılım prosedürünü düşünün:

 1. Ekimden önce malzeme özel bir büyüme uyarıcısında 6 saat bekletilir..
 2. Islatılmış tohumlar nemli bir bez üzerine dökülür ve yumurtadan çıkıncaya kadar pencere kenarında saklanır. Peçeteyi suyla tekrar ıslatmayı unutmayın.
 3. Filizli tohumlar, turba ve kum karışımında 1 cm’den fazla olmayan bir derinliğe ekilir.Burada güçlenene kadar kalacaklar..
 4. Ekinlerin çürümesini önlemek için bir paletle sulanırlar..

Sürgünler kullanarak üreme

Sürgün yayılımı beyaz calla lilyum için uygundur. Bu çiçeklerin köksapı birçok küçük yavru içerir. Bazılarının kendi filizlerini almak için zamanları var. Yavrular, temiz bir keskin bıçakla dikkatlice kesilir ve kesim alanı dezenfekte edilir. Oldukça bağımsızlar, yeni bir yere hızla uyum sağlıyorlar ve bakım konusunda iddiasızlar..

Büyüme noktası ve köklerin korunduğu yavrular ana çalıdan ayrılır. Bir yavruyu bile kesmek için çiçek tüm çocuklardan tamamen kurtulur, aksi takdirde bitki çiçek alır.

Hastalıklar ve zararlılar

Yerli calla zambaklarının hastalıkları ve zararlıları

Yerli calla zambaklarının yaygın hastalıkları arasında:

 • Gri çürük – yapraklar ve çiçekler üzerinde, nemin etkisi altında kahverengiye dönüşen ve gri tüylü yabani otlarla büyümüş sarımsı, ağrılı lekeler.
 • Bakteriyel çürük – ilk önce çiçeğin toprak organlarının çürümesi meydana geldiğinde ve daha sonra enfeksiyon köksapa geçtiğinde.
 • Geç yanıklık – yaprakların ve pediküllerin keskin sararması şeklinde kendini gösterir. Renk değiştiren çalı kısa sürede kurur.
 • Antrakoz, yaprakların yüzeyinde kahverengi çizgilerin ortaya çıkmasıyla ilişkili başka bir hastalıktır. Zamanla odaklar büyür ve plakalar çatlar ve ölür..

Bakteriyel çürümeden etkilenen çalılar tedaviye neredeyse dirençlidir. Çiçekler site dışında kazılır ve yok edilir. Gri çürüklük, geç yanıklık ve antrakoz ile enfeksiyonu erken bir aşamada durdurmak mümkündür..

Böceklerden kalla zambakları yaprak bitlerini ve örümcek akarlarını çeker. Yaprak bitleri, yapraklardaki yapışkan lekelerden kolayca fark edilir. Örümcek akarı, zemin kısımlarında zar zor farkedilen bir örümcek ağı bırakır. Bitkiyi böceklerden kurtarmak için, yaprak ve pedinküllerin işlendiği böcek öldürücü müstahzarlar kullanılır..

zambaklar neden çiçek açmaz

zambaklar neden çiçek açmaz?Neden calla lilyum çiçek açmaz?

Aktif büyüme sırasında evde zambak yetiştirirken yapılan hatalar, çalıların zayıf çiçek açmasına ve tomurcukların çekici görünmemesine neden olur..

Çiçeklenme calla zambaklarından çok fazla enerji alır. Besin tedarikini yenilemek için çalılar azot ve fosfor-potasyumlu gübrelerle gübrelenir. Tamamlayıcı beslenme düzenli olmalıdır..

Yavrular kesilirse beyaz zambaklar çiçek açmaz. Renkli çeşitler daha az kaprislidir, ancak çocukların birikmesi tomurcukların olmamasına neden olabilir. Ayrıca zorunlu yıllık nakli hakkında da unutmayın. Besin içermeyen toprak tomurcuklanma sürecini engeller.

Yeterli aydınlatma, bol çiçeklenme garantisi olarak kabul edilir. Tabii ki, kısmi gölgede bitki ölmeyecek, ancak bereketli bir şekilde çiçek açmayacak..

Bir tencerede büyüyen calla zambakları hakkında sık sorulan sorular

 • Yumrular, zayıf gölgeli alanlarda kışı geçirebilir mi? Ampullerin depolanması sırasındaki aydınlatma seviyesi, ekim malzemesinin çimlenmesini veya güvenliğini hiçbir şekilde etkilemez. Bazı yetiştiriciler yumruları kağıda sarar ve buzdolabının veya mahzenin sebze bölmesinde saklar..
 • Yaz aylarında saksıyı dışarı çıkarırsanız, iç mekan zambakları donar mı? Temiz hava köksap çeşitlerine zarar vermez ve yumrulu türler bahçeye güvenle ekilebilir..
 • Calla zambakları neden yaprak saplarını kırar? Bazen yaprak sapları ağır yapraklara dayanamaz ve kırılır. Bu, bitki yeterli ışığa sahip olmadığında ve gerildiğinde veya yetersiz sulama olduğunda da olabilir. Hasarı azaltmak için, burcun etrafına bir çerçeve takılır veya gövde bağlanır..

Fotoğraf ve isimlerle zambak çeşitleri ve çeşitleri

Birkaç çeşit zambak vardır: Etiyopya, Elliot ve Remann. Türler arası melezler de ortak paydaya girer. Ancak eski botanik literatüründe yakın zamana kadar sadece 2 tür tanımlanmıştır: Etiyopya ve bataklık. Son zamanlarda, bilim adamları tüm çiçekli calla zambaklarını tek bir cinste birleştirmeye karar verdiler. Bahsedilen çiçek isimleri birçok ülkede özel olarak yetiştirilmekte ve daha sonra kesilmiş buketler için ihraç edilmektedir. Çiçek endüstrisinde terminolojiyi basitleştirmek için calla lilyumları tek bir isim altında birleştirilmiştir..

Calla Etiyopyalı (Calla aethiopica)

Calla Etiyopya

Kök sistemi türünde farklılık gösteren eşit derecede iyi bilinen bir çeşittir. Ailenin geri kalanının ana yeraltı organı olarak ampulleri (yumrular) varsa, Etiyopya calla köksaptan büyür. Kök, çok sayıda yavruyu çevreler. Bu oldukça büyük tür, bir metre yüksekliğe ulaşır. Serin bir iklimde, uzun süre dinleniyor.

Kültür nemi sever, genellikle bir kalbe benzeyen ok şeklindeki yapraklarla süslenir. Yaprağın dokusu yoğun ve etlidir. En büyük plakalar 0,5 m uzunluğa ve 0,25 m genişliğe kadardır.Bu tür, parlak yeşil bir renk ile karakterize edilir. Bazı çeşitlerde, yapraklar tek renkli değil, beyaz beneklidir..

Beyaz huni şeklindeki çiçekler dik, düz bir sapın üzerine oturur. Yapraklar uçlarda genişler ve sarımsı koçanı içeride saklar..

Etiyopya türlerinin ortak çeşitleri şunları içerir:

 • Yeşil Tanrıça – egzotik iki tonlu peçeli bir çiçek. Tomurcuğun ana tonu beyazdır, ancak gövdeye yaklaştıkça açık yeşil olur..
 • Childsiana – bakım talimatlarına uyulması şartıyla uzun süreli çiçeklenme ile karakterize kısa bir çalı.

Etiyopya calla zambakları yılda iki kez çiçek açarken görülebilir. Bitki ilk kez Mayıs ayında tomurcuklarını açar. Haziran ayının ortasına kadar oklarda kalırlar. Yeniden çiçeklenme Eylül ayında gerçekleşir ve Ekim ayındaki ilk soğuk havaya kadar sürer..

Calla elliottiana

Calla Elliott

Türlerin temsilcileri, geniş kordat veya oval yapraklı büyük yumrulu calla zambaklarını içerir. Plakaların yüzeyi, koyu yeşil yeşilliklerin arka planına dikkat çeken küçük beyaz lekelerle kaplıdır..

Mısır koçanı gibi taç yaprağının iç kısmı limon renginde, dış kısmı yeşildir. Toplu hibridizasyon sonucunda birçok farklı renkli Elliot çeşidi satışa sunulmuştur:

 • Vermeer – tırtıklı dalgalı yapraklar ve sıra dışı bir huni ile süslenmiş bir çiçek. Beyaz yatak örtüsünün içinde mor bir nokta açıkça görülüyor..
 • Kara gözlü güzellik – koyu mor bir merkeze sahip krem ​​​​çiçeklerde farklılık gösterir.
 • Sarı köşe – bahçe arazilerinin geleneksel sakini.

Calla rehmannii

Calla Remann

Cüce soğanlı çiçeklere Remanna denir. Sapları zar zor yarım metreye ulaşır. Bu tür, alacalı pembe, leylak, mor ve hatta siyah melez çeşitleri oluşturmak için kullanılmıştır..

Aşağıdaki çeşitler özellikle ilgi çekicidir:

 • Akşam – ekili koyu mor çiçekler.
 • Hint yazı – garnet gölgeli hunilere sahiptir.
 • Bukalemun – şeftali-altın melezi.

Calla Karışımı

Calla Karışımı

Çiçekçilik ile ilgili modern ansiklopedilerin sayfalarında, rengarenk renkli çiçeklerle, kulüplerde veya dağ slaytlarında oturan calla lilyum Mix – masif çalılar gibi çeşitler vardır. Ancak “Mix” ismi sadece aynı saksıda yetiştirilen farklı çeşitlerin karışımını ifade eder. Bu tür deneyler için sadece yumrular şeklinde yeraltı organları olan Remann veya Elliot melezleri uygundur. Köksap bitkileri kimseyle bir arada yaşamayı ve bir saksıyı paylaşmayı sevmez.