Hamerops - evde bakım. Palmiye ağacı hameroplarının yetiştirilmesi, nakledilmesi ve çoğaltılması

Hamerops bitkisi Palm ailesine aittir ve çeşitli türleri Batı Akdeniz’de bulunabilir. Hamerops kumlu ve kayalık ovalarda gelişir. Bu bitki genellikle Avrupa palmiye ağacı olarak anılır, çünkü gür bukalemunlar güney İspanya, Fransa ve İtalya’daki hemen hemen her parkı süslüyor. Bu ülkelerin ılıman iklimi, hameropların açık alanda herhangi bir zorluk çekmeden kışı geçirmesine izin verir..

Hameropların çoğu çalılar, daha az sıklıkla ağaçlardır. Ortalama olarak, bir Akdeniz bitkisi 3 metre yüksekliğe kadar büyür. Gövdesi sert kahverengimsi liflerle kaplıdır. Düşük gövdeli sinüslerinin hameroplarının aktif büyüme dönemlerinde genç dallar ortaya çıkar..

Hamerops, 25 cm’yi geçmeyen kısa çiçek salkımları ile karakterizedir..

Popüler türler

Popüler türler

Hamerops çömelme – en sık çalı şeklinde büyüyen ve nispeten küçük boyutta kalan klasik yelpaze yapraklı palmiye ağacı. Uzun yıllar sonra, bodur bir hamerop, kırmızımsı kahverengi bir lifle kaplı alçak bir gövde geliştirebilir. Yapraklar yelpaze şeklindedir, yuvarlak bir şekle sahiptir, bölümleri oldukça serttir. Çiçekler biseksüel, minyatür, sarıdır. Keskin dikenler genellikle bitkinin sürgünlerinde bulunur. Bodur bukalemunların bazal tomurcuklarından çok sayıda yanal sürgün belirir. Meyve, turuncu, kırmızı veya sarı renkli dikdörtgen bir meyvedir..

Ev hamerops bakımı

Ev hamerops bakımı

Konum ve aydınlatma

Aydınlatma, doğru palmiye bitkisinin korunmasında önemli bir rol oynar. Hameropların binanın güney tarafından büyütülmesi ve iç mekanlarda tutulduğunda avuç içine yeterli temiz hava sağlanması tavsiye edilir. Soğuk mevsimde, hameroplar biraz gölgede bile rahat hisseder. Yaz aylarında, hameroplar açık havaya çıkarılmalıdır. Satın alınan genç bir bitkinin doğrudan ışınlara kademeli olarak alışması gerektiğini bilmelisiniz, aksi takdirde narin ve ince yapraklar güneş yanığı ile karşı karşıya kalabilir..

Sıcaklık

Hameropların kış bakımı sırasında odadaki hava sıcaklığı 16 ° C’yi geçmemelidir. Palmiye ağaçlarını kışlamak için optimum sıcaklık 6-8 ° C’dir. İlkbahar-yaz döneminde, bitki 23-26 ° C’de rahat hisseder.

sulama

İlkbahar ve yaz aylarında palmiye ağacı bol toprak nemi gerektirir.

İlkbahar ve yaz aylarında palmiye ağacı bol toprak nemi gerektirir. Sulama sıklığı, bitkinin üst toprağının durumuna bağlıdır. Alt tabaka kurursa, sorunu yumuşak, durgun su ile giderin. Sonbaharda, toprak nemi en aza indirilir ve kış mevsiminde bir palmiye bitkisinin sulanması, orta derecede püskürtme ile değiştirilir..

hava nemi

Sıcak mevsimde, bitkinin su ile düzenli olarak püskürtülmesi gerekir. Sonbahar ve kış aylarında palmiye bitkisini püskürtmenize gerek yoktur. Bu süre zarfında hameropların yapraklarında toz birikmemesini sağlamak yeterlidir..

Toprak

Büyüyen hameroplar için en uygun toprak karışımı, eşit oranlarda humus toprağı, kum, sod ve komposttur. Yetişkin bir bitki, minimum miktarda kumla ve daha fazla killi çim toprağı ilave edilerek toprağa ekilmelidir..

Üst pansuman ve gübreler

Mayıs ayından yaz sonuna kadar olan dönemde özel gübrelerle haftalık gübreleme yapılır.

Palmiye bitkisinin Mart ayından itibaren açık havada olması durumunda, Mayıs ayından yaz sonuna kadar özel gübrelerle haftalık gübreleme yapılır. Hameroplar iç mekanlarda yetişiyorsa, palmiye ağacı yeni yerine adapte olduktan birkaç hafta sonra toprak döllenir. Tüm kış dönemi için, hameropların toprağına 3 kez gübre uygulamak yeterlidir, ancak önemli bir koşulun karşılanması durumunda böyle bir yem moduna izin verilir – palmiye ağacı iyi aydınlatılmış bir odada olmalıdır..

Bitki nakli

Yetişkin bir bitki 4-5 yılda bir tekrarlanabilir. Bitkinin uygun şekilde büyümesi ve gelişmesi için üst toprağın yıllık olarak yenilenmesi tavsiye edilir. Bunu yapmak için, toprağın eski üst kısmını kullanışlı bir aletle çıkarmanız ve ardından eksik miktarı taze toprak karışımıyla doldurmanız gerekir. Yetişkin hameroplar ilkbahar veya yaz aylarında tekrar dikilmelidir. İlkbaharda genç bir palmiye ağacının 2-3 yılda bir defadan fazla nakledilmesine izin verilir..

Hameropların çoğaltılması

Hameropların çoğaltılması

Genellikle, bukalemunlar, 1-2 cm derinliğe kadar toprağa yerleştirilen tohumlarla çoğaltılır, ardından tohumlu bir kap hafifçe nemlendirilmiş yosunla kaplanır ve 25-30 ° C sıcaklıkta tutulur. Tohumlar ekildikten yaklaşık 2-3 ay sonra güçlü sürgünler ortaya çıkar. Hamerops, bol miktarda yanal süreç oluşumu ile karakterize edilir, ancak üreme için uygun değildir. Yetişkin bir çalıyı naklederken, bitkinin kök sistemine zarar vermeden yeni yavrulardan dikkatlice kurtulmalısınız..

Hameropları büyütürken olası sorunlar ve nedenleri

  • Yapraklar kurur – hava çok kuru.
  • Yapraklarda kahverengi lekeler – sert suyla sulama, toprağın su basması, hava sıcaklığında keskin bir düşüş.
  • Kahverengi yapraklar – toprağın güçlü su basması, avuç içi çürümesine yol açar.
  • Yaprakların kahverengi uçları – bitkinin dikkatsiz kullanımı, kuru hava, yetersiz toprak nemi nedeniyle kırışıklıklar.
  • Yapraklar sararır – toprakta nem eksikliği.

Hamerop yetiştirirken yaygın bir sorun parazitlerin ortaya çıkmasıdır. Hameropların sağlığına büyük zarar, yaprakların alt tarafında saklanan pul böceklerden kaynaklanır. Palmiye ağacı da örümcek akarlarının görünümünden muzdarip olabilir..

Avuç içi bakımının özellikleri (video)

palmiye ağaçları için bakımın özellikleri. ODA PARÇALARININ ÖZELLİKLERİ.palmiye ağaçları için bakımın özellikleri. ODA PARÇALARININ ÖZELLİKLERİ.