Kışın orkide tutmak: 15 faydalı ipucu

Sıcağı seven ve soğuğu seven orkideler vardır, ancak hepsinin ortak bir yanı vardır – uygun kış bakımı ihtiyacı. Aşağıda 15 faydalı ipucu hakkında bilgi bulabilirsiniz:

 1. Mevsim ne olursa olsun, temiz havaya ihtiyaçları var, ancak taslakları sevmiyorlar..
 2. Genellikle kendini harika hissettiği pencere pervazına yerleştirilir. Sıcağı seven orkideler için köpük yastık gereksiz olmayacaktır..
 3. Bu ışık seven bitkiler her zaman çok fazla ışığa sahip olmayı severler ve bu nedenle kışın floresan lambaların yardımıyla ek aydınlatma düzenlemeleri gerekir. Uygulamanın gösterdiği gibi, bu onun normal şekilde gelişmesini ve hatta kışın çiçek açmasını mümkün kılar..
 4. Şiddetli donlarda, orkidelerin pencere pervazından çıkarılması veya bir parça köpükten yapılmış koruyucu bir çit takılması tavsiye edilir..
 5. “Cattleyas” kışın gelişmez ve bu nedenle nemlendirilmeleri gerekmez, ancak hava nemi optimal olmalıdır.
 6. İstisnasız tüm orkidelerin kışın ilaçlanması kesinlikle yasaktır, aksi takdirde ölebilirler. Böyle bir ihtiyaç varsa (kimyasal işlemden sonra) su sıcak olmalı ve bu işlem sırasında sıvının bitkilerin koltuklarında kalmaması için kontrol edilmesi gerekir..
 7. Kışın, gerekli sıcaklık rejimi korunur – 18-24 derece. Birçok çiçek yetiştiricisi, bu amaçlar için bitkilerini kapladıkları çeşitli şeffaf ambalajlar kullanır..
 8. Orkideleri kışın sulamak gerekli değildir, ancak “yıkanmaları” gerekir. Bunu yapmak için duşa aktarılır ve ılık su ile dökülür. Bundan sonra orkideler gece duşta bırakılabilir ve sabahları birkaç saatliğine odaya transfer edilebilirler. Daha sonra kalıcı yerlerine yerleştirilebilirler. “Değerli” olanlar hariç, neredeyse tüm orkide türleri “banyo yapmak” gibi..
 9. Onlara bakma yaklaşımı şu şekilde olmalıdır: “Odadaki sıcaklık ne kadar düşükse, sulamaya o kadar az ihtiyaç duyarlar.”.
 10. Kışın, besleme konsantrasyonu dört kat azalır. Ancak orkidelerin kış için beslenmeden bırakılması önerilmez..
 11. Bu süre zarfında nakil sadece bitki hastalığı durumunda mümkündür, bitki sağlıklıysa, ona dokunmamak daha iyidir..
 12. Bu süre için, ısıtma sistemi odadaki nemi %50 oranında azalttığından, bir nemlendirici üzerinde stok yapmak daha iyidir. Bundan çok muzdaripler: yapraklar sararabilir ve düşebilir, genç yapraklar tüplere dönüşür ve kök sistemi tamamen büyümeyi durdurur..
 13. Bu durumda nemlendirme sorununu daha ucuz ve hesaplı bir şekilde çözebilirsiniz. Bunu yapmak için şeffaf paletler satın almanız gerekir, paletlerin altına büyük çakıllar dökülür ve su dökülür. Üstüne bir kafes takılır ve kafesin üzerine saksılar yerleştirilir.
 14. Havanın artan kuruluğu ile orkide bir haşere – bir örümcek akarı tarafından zarar görebilir. Sonuç olarak, zarar görmüş bitkilerin akar önleyici ilaçlarla tedavi edilmesi gerekecektir. İnsan sağlığı için tehlikeli oldukları unutulmamalıdır..

Orkide türleri

Kışın evde orkide bakımı nasıl yapılır

İç mekan yetiştiriciliği için yedi ana hibrit orkide türü vardır:

 • Phalaenopsis orkide. Özel bakım gerektirmez, bakımı kolaydır ve herhangi bir yöndeki pencere kenarlarında gelişme ve çiçek açma yeteneğine sahiptir: kuzey, batı, güney veya doğu. Bu bitkinin çok çeşitli tonları vardır ve halk arasında “kelebek orkidesi” olarak adlandırılır..
 • Orkide Wanda. Birçok amatör bahçıvanın bakış açısından, bu orkide, orkidelerin kraliçesidir. Her şeyden önce, görünüşü şaşırtacak – neredeyse çıplak bir kök sistemi ile büyüyor..
 • Cattleya’nın orkidesi. Çok çeşitli tonlara sahip büyük kokulu çiçeklere sahip çok muhteşem bir bitki: beyazdan parlak kırmızıya ve hatta mor. Bu bitkinin bakımının inceliklerini bilmeden büyümesi ve bakımı zor olan çok karamsar bir çiçek.
 • Cymbidium Orkide. Hem uzun hem de minyatür olabilir. Bu orkidenin çiçekleri taze görünümlerini uzun süre korur, bu nedenle genellikle buket yapımında kullanılırlar. Ne yazık ki, iç mekan koşullarında pratik olarak çiçek açmaz..
 • Dendrobium Orkide. Pencere kenarında iyi hissettiren eşit derecede egzotik bir bitki. Dendrobium Nobile ve Dendrobium Phalaenopsis satıştan satın alınabilir. Benzerdirler, ancak bakımlarının özelliklerinde farklılık gösterirler..
 • Cumbria Orkide. Cumbria, belirli bir orkide türünün ticari markasıdır. Bir oncidium grubunun birçok türü bu melezin elde edilmesinde yer aldığından, kendi adı yoktur. Bu tür orkide, esas olarak iç mekanda üremek için yetiştirildi..
 • Orkide Pafioledilum. Bu tür aynı zamanda “Leydi’nin terliği” olarak da adlandırılır. Bakım gerektirmez ve herhangi bir yöne yönlendirilmiş pencere kenarlarında büyüyebilir. Çok tuhaf, göze hoş gelen bir çiçek.