kırkayak broşürü

Scolopendrium broşürü (Asplenium scolopendrium), geniş bir çok yıllık eğrelti otları grubuna aittir. Botanik sınıflandırıcıda, Kostenets ailesi ile ilgili olduğu kabul edilir. Popüler deyişte, “geyik dili” adını sıklıkla duyabilirsiniz. Bitki, esas olarak dağlık bölgelerde yaşadığı Avrasya ülkelerinden geliyor. Eğreltiotu kireçtaşlarına tırmanır veya dar kayalık geçitlerde saklanır.

Broşür açıklaması

Kalın bir pul tabakası ile kaplanmış kısaltılmış, hatta köksap, bir araya toplanan yoğun yaprak sapı yapraklarının gelişiminin temelini oluşturur. Kösele wai’nin uzunluğu, olgun örneklerde yaklaşık 60 cm’dir. Yüzeyde dışbükey bir damar açıkça görülebilir. Yapraklar kemer şeklindedir. Plakaların genişliği, çeşidin cinsine bağlı olarak 3-7 cm’ye ulaşır. Sayfanın alt kısmı bir kalp gibi görünüyor. Plakaların tutulduğu yaprak sapları, yeşilimsi bir renk tonu ile küçük kahverengi tüylerle büyümüştür. Ters tarafta, dikdörtgen sporlar gruplandırılmıştır. Ana damara dik yönde çiftler halinde otururlar. Sori önemli bir üreme organı olarak kabul edilir.

Pürüzsüz yapraklara ek olarak, dalgalı veya bölünmüş yapraklı eğrelti otları vardır. Çiçek yetiştiricileri, arazilerinde kırkayak yaprağının çeşitli çeşitlerini ve melezlerini yetiştirir. Bazılarını listeleyelim ve temel özelliklere dikkat edelim:

  • “Crispa” – çalılara “kıvırcıklık” veren ve hacmi görsel olarak artıran katlanmış kenarlı yapraklar;
  • “Undulata” – dalgalı kenarlı yapraklarla süslenmiş ve plakalar ana damarın uzunluğu boyunca oluklu gibi görünüyor;
  • “Marginatum” – dar, kıvırcık kenarlı vayami bıçaklarına bölünmüş;
  • “Lacerata” – uçları tüm çevre boyunca oluklu olmayan geniş yapraklı diğer çeşitlerin arka planında öne çıkıyor;
  • “Cristatum” – yaprakların üst kısmı taraktır ve yüzeyin geri kalanı sağlam ve pürüzsüzdür;
  • “Ramosum” – bu tür diğerlerinden daha fazla talep görüyor, çünkü yayılan yaprakları çatallı;
  • “Ramo Cristatum” – bitki kıvırcık, gür yapraklar ile karakterizedir.

Evde bir skolopendra broşürünün bakımı

Evde bir skolopendra broşürünün bakımı

Broşür, bitkiye uygun bakımın sağlanması ve uygun bir mikro iklim yaratılması şartıyla evde ekime uyarlanmıştır..

Konum ve aydınlatma

Doğrudan ışınlar eğreltiotu için zararlıdır. Evde, çalılar pencereden daha uzağa yerleştirilir ve karanlık bir köşe seçilir. Saksıyı güneşten korumak mümkün değilse bitkinin kuzey cephesindeki pencere pervazına saklayabilirsiniz..

Sıcaklık

Vejetatif işlemlerin donma döneminde, broşürlü saksılar serin bir odaya aktarılır ve yoğun yeşillik büyümesi başladığında tekrar sıcaklığa döndürülür. Yaz aylarında çiçek yetiştiricilerinin 20-25°C sıcaklık rejimine uymaları tavsiye edilir. Kışın termometre 120C’nin altına düşmemelidir..

sulama

Broşür kırkayak yetiştiriciliği

Ren geyiği dili yıl boyunca sık sık sulanmalıdır. Substratın kuruması kültürün gelişimini olumsuz etkiler. Nemli, ancak ıslak olmayan yapı – toprak karışımının en uygun durumu. Fazla su kök çürümesine ve fidenin ölümüne yol açar. Sulama yetersizliği birçok yaprakçık hastalığına neden olur..

Sulama suyu, kök sisteminin yanındaki toprakta ayıklanan klor safsızlıkları kalmayana kadar 24 saat boyunca korunur. Eğrelti otu kireçtaşı üzerinde büyümeyi tercih ettiğinden, normal sertlikte bir sıvı alırlar..

hava nemi

Çoğu şehir dairesi, düşük hava nemi ile karakterize edilir ve broşürün sürekli bir nem kaynağına ihtiyacı vardır. Püskürtme yapılmadığında yapraklar solar ve turgor basıncını kaybeder. Otları ılık bir duş altında durulamak faydalıdır. Nemi arttırmak için, biraz su dökülen yaprak saksının yanına genişletilmiş kil veya çakıllı paletler yerleştirilir. Elinizde genişletilmiş kil yoksa, yere kovalar veya kavanozlar soğuk su koyabilirsiniz, o zaman bitki alacağı kadar nemi emecektir..

Aşırı kurumuş hava, özellikle gelişimin erken aşamalarında genç sürgünlere zarar verir. Sürgünler gerekli miktarda nem almazsa, daha sonra solma ve ölme onları bekler..

toprak bileşimi

Broşürün dikimi kireçli toprakta gerçekleştirilir.

Broşür, yüksek miktarda besin içeren kireç tipi bir toprağa ekilir. Alt tabakanın nefes alabilir olması önemlidir. Tarama bir mağazadan satın alınır veya elle monte edilir. 1 kısım kıyılmış çam kabuğu, 2 kısım yapraklı toprak ve 1 kısım kum alın. Sıvıyı boşaltmak için kabın tabanı drenaj malzemesi ile kaplanmıştır..

Üst giyim

Fern, eğrelti otu çalılarının altına çok dikkatli bir şekilde uygulanır. Prosedür, yaprak kütlesinin aktif büyümesi sırasında ilkbahar veya yaz aylarında gerçekleştirilir. Eğrelti otu bitkileri için fideleri 3-4 haftada bir karmaşık karışımlarla gübrelemek yeterlidir. Üretici tarafından talimatlarda belirtilen miktarın sadece yarısının eklenmesi önerilir..

Aktar

Genç yaşta, yaprak çalıları, köklerin büyümesini engellememek için her yıl Mart veya Nisan aylarında ekilir. Yeni saksı öncekinden bir beden büyük seçilir. Çalı 3-4 yaşına geldiğinde, büyüme mevsimi zaten daha yavaştır ve kökler o kadar yoğun büyümez. Bu nedenle, bitkinin sadece 2-3 yılda bir nakledilmesine izin verilir. Apikal tomurcuklar toprakla örtülmemelidir..

Broşür yayma yöntemleri

Broşür yayma yöntemleri

Skolopendrovy broşürünün kültürel türleri, oda koşullarında bölünerek yayılır. Nakil sırasında, çalılar birkaç sağlıklı bölüme ayrılır. Bir broşürü çoğaltmanın başka bir yolu da sonbaharda olgun sporları ekmektir. Ancak, ikinci yöntem zahmetlidir ve her zaman sonuç getirmez..

Hastalıklar ve zararlılar

Broşür, bir dizi tehlikeli hastalığa ve böceğe direnir. Diğer dekoratif yaprak döken bitkilerden farklı olarak, kök sistemi tamamen ölmemişse, solmuş yaprakları geri yükleyebilir ve taze yeşillikler yetiştirebilir. Yerde saklanan uyuyan tomurcuklardan genç büyümenin ortaya çıkması biraz zaman alacaktır. Bu, uzun süreli kuraklık, köksapın dehidrasyonu, odadaki hava sıcaklığının kritik bir seviyenin altına düşürülmesi veya yapraklarda yanıklara neden olarak önlenebilir..

Yaprağın çalıları görsel çekiciliğini yitirmişse, bitkinin yeni yaprak elde etmesi için zemin kısmı tamamen kesilir. Bununla birlikte, sulama rejiminden saparken meydana gelen köklerin ölümü ve çürümesi durumunda, eğrelti otunu kurtarma şansı neredeyse yoktur..

Asplenium veya Kırkayak broşürü.Asplenium veya Kırkayak broşürü.