Medinilla - evde bakım. Medinilla ekimi, transplantasyon ve üreme. Açıklama, türleri. Fotoğraf

Medinilla gezegende sınırlı sayıda bölgede bulunur: Malay Takımadaları adalarında, Afrika’nın tropikal enlemlerinde, Madagaskar’da. Formunda yaklaşık 400 çeşit çalı vardır..

Medinilla, yaklaşık 2 m yüksekliğe kadar büyüyen, yaprak dökmeyen bir çalıdır. Dallar genellikle çıplaktır, ancak biraz kıllı, yuvarlak, nervürlü olanlar da vardır. Yapraklar bütün, 3-9 damarlı, kalınlaşmış, kıvrımlı veya ters.

Medinilla güzel çiçekleri ile özel ilgi görmektedir. Bitkiden sarkan salkımlarda pembe, beyaz veya pembe-kırmızı tonlarda toplanırlar. Medinilla, çiçek yetiştiricileri arasında hem yaprakların hem de çiçeklerin özel dekoratifliği için değerlidir..

Medinillaya evde bakmak çok zordur, bu nedenle genellikle botanik bahçelerinde, seralarda veya seralarda yetişirken bulunabilir. Tesis, kesin olarak tanımlanmış bir sıcaklık rejiminde ve yüksek hava neminde olmayı sever..

Bitkinin adının kökeninin tarihi çok ilginç. Medinilla adını birçok İspanyol kolonisinden biri olan J. de Medinilla ve Pineda’nın valisinden almıştır. Avrupa’da çiçekli bir bitki ilk kez 1850’de İngiltere’de Bay Veitch’in bahçesinde görüldü..

Evde medinilla bakımı

Evde medinilla bakımı

Konum ve aydınlatma

Büyüyen medinilla parlak aydınlatma gerektirir, ancak yapraklar doğrudan, haşlayıcı güneş ışığından gizlenmelidir. Bitki için yeterli ışık yoksa, çiçek açmaz veya mevcut çiçekleri ve tomurcukları atmaz. Odada gerekli aydınlatma yoksa, özel fitolamplar veya floresan lambalar kullanmanız gerekecektir..

Tesis için ideal yer batı veya doğu pencereleridir. Güneydeki bir oda da işe yarayacaktır, ancak güneş ışınlarını gölgelemek önemlidir..

Sıcaklık

Bitki odasındaki sıcaklık düzenli olarak yüksek seviyede tutulmalıdır. Bu, menşe yerinden (yağmur ormanı) kaynaklanmaktadır. Hava sıcaklığı 20-25 derecenin altına düşmemeli.

Aralık ayından Ocak ayına kadar olan kış aylarında medinilla uykuda olacağından sıcaklık 16 dereceye düşürülebilir. Bitki sıcaklık değişikliklerini ve taslakları tolere etmez. Ayrıca ısıtma cihazlarının yanına yerleştirilemez..

sulama

Medinilla, büyüme ve çiçeklenme sırasında düzenli, orta derecede sulamaya ihtiyaç duyar.

Medinilla, büyüme ve çiçeklenme sırasında düzenli, orta derecede sulamaya ihtiyaç duyar. Toprak tamamen kurumamalıdır. Alt tabakanın üst tabakası kurur kurmaz bitkiyi sulayabilirsiniz. Sonbahar ve kış aylarında bitki dinlenirken sulama azalır. Toprağın yüzeyden 2-3 cm yükseklikte kuruması için zamanı olmalıdır. Ocak ve Şubat aylarında sulama daha da azalır. Oda sıcaklığında veya biraz daha yüksek sıcaklıkta temiz, durgun su ile sulamanız gerekir..

hava nemi

Medinilla nemli ve sıcak tropik ormanlardan gelir, bu nedenle çevredeki havanın nemi %75’in altına düşmemelidir. Bunu yapmak için günde birkaç kez bitkinin yapraklarına çiçeklerle temastan kaçınarak ılık, durgun su püskürtülür..

Bitkili bir tencereyi ıslak kum veya genişletilmiş kil içeren bir palete yerleştirmek faydalı olacaktır. Ek nemlendirme için bitkinin yanına yerleştirilmiş bir su kabı veya özel bir hava nemlendirici kullanabilirsiniz. Kuru havadan medinilla yaprakları küçülür, dekoratif etkilerini kaybeder ve bitkinin kendisi zararlıların ve hastalıkların etkilerine karşı kararsız hale gelir..

Toprak

Tencerenin dibine iyi bir drenaj tabakasının yerleştirilmesi esastır.

Doğal koşullarda medinilla epifitik bir bitkidir ve diğer çalı ve ağaçların gövde ve gövdelerinde bulunur. Saksıya bitki dikmek için çok fazla karışıma ihtiyacınız yok. Ancak, gevşek, verimli, hafif asidik olmalıdır..

Medinilla için en uygun toprak bileşimi, 2: 2: 1: 1: 1 oranında yapraklı toprak, çim toprağı, kum, turba ve humustan oluşur. Özel çiçek dükkanlarında epifitler için hazır karışımlar satılır, bunları kullanabilirsiniz. Tencerenin dibine iyi bir drenaj tabakasının yerleştirilmesi esastır. Bu, nemin durgunlaşmasını önleyecek ve kök sistemi çürümeden zarar görmeyecektir..

Üst pansuman ve gübreler

Medinilla, dekoratif çiçekli bitkiler için gübre ile düzenli beslenmeye ihtiyaç duyar. Her 10 günde bir üst pansuman uygulamanız gerekir. Yaz aylarında, bitki organik gübre ile beslenebilir, ancak 3 defadan fazla olamaz. Sonbaharın başlangıcından ilkbahara kadar olan uyku döneminde medinilla beslenmesine gerek yoktur..

Aktar

Aktif olarak büyüyen genç bir medinilla her yıl nakledilir

Aktif olarak büyüyen genç bir medinilla yıllık olarak nakledilir, ancak yetişkin bir bitkinin 2-3 yılda bir nakledilmesi gerekir. Ekim yapılırken medinilla oluşur ve taç oluşur..

Budama ve hijyen

Geniş bir yaprak alanı, iç mekan tozunu biriktirir, bu nedenle önemli bir prosedür, bunları düzenli olarak nemli yumuşak bir bezle silmektir. Bitki ılık bir yaprak duşunu sever, ancak çiçeklere ve zemine nem bulaşmasını önlemek önemlidir. Medinilla soluklaştıktan sonra kesilir..

medinilla üreme

medinilla üreme

Medinillayı çoğaltmanın en etkili yolu, onu tohum veya kesimlerle yetiştirmektir..

Dikim için tohumlar bir ev bitkisinden satın alınabilir veya elde edilebilir. Tohumlar düz saksılara Şubat-Mart aylarında ekilir. Dikim için substrat, kum ve çim karışımından oluşmalıdır. Saksılar sıcak bir ortamda olmalı, mini sera bile düzenleyebilirsiniz. Ortaya çıkan filizler daldırılır ve daha sonra yetişkin bitkiler olarak saksılara nakledilir..

Medinilla’nın kesimlerle çoğaltılması için Ocak-Mayıs arası dönem uygundur. Bunun için 3 tomurcuklu kesimlere ihtiyacınız var. Bir alt tabakaya ekilir, üstüne bir kavanoz veya film ile kaplanır ve yüksek bir sıcaklıkta tutulur – yaklaşık 25-30 derece. Çeliklerin kökleri 5 hafta içinde ortaya çıkar. Ayrıca, sürgünler önceden hazırlanmış bir alt tabakaya yetişkin bir bitki olarak ekilir..

Büyüyen zorluklar

Bitkinin yapraklarında veya çiçeklerinde görülen dış kusurlar, uygunsuz bakımı gösterebilir..

  • Kıvrılan veya küçülen yapraklar, düşük hava nemini gösterir..
  • Yaprak dökülmesi – bitkinin sık sık yer değiştirmesinde bir sorun.
  • Medinilla uzun süre çiçeklenmesinden memnun değilse, bu yetersiz aydınlatma, düşük nem veya düşük sıcaklık anlamına gelebilir..
  • Yapraklarda ve gövdelerde kahverengi lekeler belirirse, burada bitkinin mantar hastalığı Botrytis tarafından yenilgisi hakkında güvenle konuşabiliriz. Bitkinin daha önce etkilenmiş kısımlarını kaldırarak mantar ilaçları yardımıyla savaşabilirsiniz..

Popüler medinilla türleri

Popüler medinilla türleri

Doğada yaklaşık 400 medinilla türü vardır, ancak aşağıdakiler en popüler olanlarıdır..

Medinilla damarı – aslen Malezya’dan. Bu çalı yarı epifitik bir yaşam tarzına yol açar, sürgünler yuvarlaktır, yoğun bir şekilde yüne benzeyen tüylerle kaplıdır. Yapraklar dikdörtgen, elips şeklindedir. Yaprakların eni 5-9 cm, boyu 9-20 cm arasındadır.Yaprakların üzerinde 7 damar vardır, kenarları sivridir. Küçük çiçekli bej çiçek salkımına toplanan küçük çiçeklerle medinilla damarlı çiçekleri.

Medinilla muhteşem (güzel) – sadece Filipin Adaları’nın yağmur ormanlarında veya Java adasında bulunur. Deniz seviyesinden 0,5 km’nin üzerinde oluşmaz. Medinilla splendid, kalın, yünlü dalları olan yaklaşık 1,5 m boyunda bir çalıdır. Büyük yapraklar, dikdörtgen oval. Genişlik yaklaşık 15 cm’ye ulaşabilir, uzunluk yaklaşık 35 cm’dir Yaprakların rengi koyu yeşil, görünüşte köseledir. Medinilla splendid’in çiçeklenmesi, 30 cm uzunluğa ulaşan çok çiçekli fırçaların asılmasıyla temsil edilir. Fırçalar pembe-kırmızıdır. Medinilla splendid, yüksek dekoratif nitelikleri nedeniyle takdir edilmektedir. Hem yapraklar hem de çiçek salkımları güzel kabul edilir. Bu, evde veya sera koşullarında saksıda yetiştirilebilen birkaç türden biridir..

medinilla cuming – Filipin Adaları’nın nemli tropikal enlemlerinde yetişir. Çalı epifitik bir yaşam tarzına öncülük eder, büyük, 20 cm genişliğe ve yaklaşık 30 cm uzunluğa sahip dikdörtgen eliptik yapraklara sahiptir. Yapraklarda damar 7. Çiçekler büyük, yaklaşık 5 cm çapında, kümeler halinde kümelenmiş, dik, pembe renklidir. Medinilla Cuming’in çiçeklenme dönemi Mart’tan Mayıs’a kadardır..

Medinilla – evde çiçek nasıl yetiştirilir (video)