Tohumlardan ebegümeci nasıl yetiştirilir

Ebegümeci veya Çin gülü, en popüler çiçekli iç mekan bitkilerinden biridir. Eski zamanlardan beri, bu çiçek ailede lüks ve refahın bir işareti olarak kabul edildi, bu nedenle daha önce sadece zengin, varlıklı evlerde dekoratif bir dekorasyon olarak bulunabilirdi..

Afrika, nemli tropik iklimin gelişimini olumlu yönde etkilediği ebegümenin doğum yeri olarak kabul edilir. Bugün bu iddiasız ve güzel çiçek bölgemizde çok popüler. Hibiskus özel bir bakım gerektirmez. Ebegümeci yetiştirirken en önemli şey, dikim için doğru yeri ve kabı seçmek ve sulama rejimini gözlemlemektir. Aksi takdirde toprak kurursa ebegümenin çiçekleri ve yaprakları dökülebilir. Sadece birkaç gün içinde, bitki basitçe ölecek. Ancak aşırı nem de çiçek gelişimini olumsuz etkiler. Yapraklar çabuk kurur, kıvrılır ve düşer.

Hibiscus yıl boyunca çekiciliğini korur. Bitki, çalıyı tamamen çerçeveleyen parlak yeşil yapraklara sahiptir. Bir apartman dairesinde böyle bir çiçeğin bulunması, tüm hane halkının refahı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Kışın, bu yaprak dökmeyen ağaç odayı süslüyor ve sahiplerini memnun ediyor. Erken ilkbaharın başlamasıyla Çin gülü çiçeklenme dönemine başlar. Tomurcukları vardır, yapraklar büyümede belirgin şekilde hızlanır. Saksıya bir çiçeğe dokunmamalı ve başka bir yere yeniden düzenlememelisiniz, aksi takdirde tomurcukları düşürerek onu kışkırtabilirsiniz. Bir sonraki çiçeklenme sadece gelecek yıl bekleniyor. Bitkinin güçlenmesi ve gençleşmesi gerekiyor. Tomurcuk oluşumu sürecini bozmak istemiyorsanız, bu dönemde nakli yasaktır. Tabii ki, nakledilen ağaç büyüyecek, yeni yapraklar başlayacak, ancak çiçekleri unutabilirsiniz..

Evde tohumlardan ebegümeci yetiştirme

Evde tohumlardan ebegümeci yetiştirme

Yine de evde ebegümeci yetiştirmeye karar verirseniz, onu elde etmek için çok çalışmalısınız. Tanıdıklar için çok az umut var, çünkü her biri yetişkin bir bitkiye katılmaya hazır değil ve sırayla diğer koşullarda kök salmayabilir. Bir sürgünden ebegümeci yetiştirmek nadiren mümkündür. Bitki ayrıca iyi kök salmaz ve seçicidir. Deneyimli çiçekçiler bile tam teşekküllü sağlıklı bir çiçek yetiştiremezler, genellikle filizler donar ve ölür. Ebegümeci tohumlarının yetiştirilmesi, sadece paradan tasarruf etmeyi değil, aynı zamanda üreme için zamandan da tasarruf etmeyi mümkün kılan en güvenilir yol olarak kabul edilir..

Başlangıçta, beğeninize göre çeşitli ebegümeci seçin, çünkü bu çiçeğin tomurcukların rengine ve vejetatif kısımların yapısına göre farklı varyasyonları vardır. Birbirinden güzel yemyeşil çiçekleri olan ebegümeci çeşidi harika görünüyor. O kadar büyükler ki yetişkin bir avuç içini kaplayabilirler. Bazı türler küçük ama sık çiçekleri süslüyor. Çiçeklenme döneminde, bu tür ebegümeci, farklı renklere sahip olabilen küçük çiçeklerden oluşan sağlam bir tomurcuğu andırır. Hibiscus çeşitleri genellikle belirgin kırmızı tomurcukları olan çalılar şeklinde bulunur. Bu çiçek türüyle ilgili popüler bir inanç bile var..

toprak hazırlığı

Belirli bir çeşidi seçtikten sonraki adım, toprağı ekime hazırlamaktır. Genellikle çiçek yetiştiricileri satın alınan toprak karışımını kullanır veya kendileri hazırlar. Bunu yapmak için aynı miktarda yaprak ve bahçe toprağını karıştırmanız, humus eklemeniz gerekir. Bazen karışım turba ile değiştirilir. Bununla birlikte, turba yanlış oranlarda karıştırılırsa bitki köklerini olumsuz etkileyebilir. Hazırlanan toprak karışımı dikkatlice elenir ve dikim için bir kaba konur..

Tohum ekmek

Tohum ekmek

Düzleştirilmiş toprak yüzeyinde bir çubukla dar oluklar yapılır. Minik ebegümeci tohumları dikkatlice içlerine dökülür. Bundan sonra, oluklar hafifçe üstüne toprak serpilir. Ekilen tohumların bulunduğu kaplar kuru ve sıcak bir odada saklanır. Hibiscus kış sonunda ekilir, böylece ısıtma radyatörlerinin yanına kaplar yerleştirilebilir..

Hibiskus fidesi bakımı

İlk başta, pillerin yakınındaki hava sürekli kuruduğundan, mahsullerin bol ve düzenli sulamaya ihtiyacı vardır. Dikim kutularındaki toprağın gerekli nemi uzun süre muhafaza etmesi için torbalara konur. Genç sürgünler ortaya çıktığında, kaplar hemen onlardan çıkarılır ve aydınlık bir yere aktarılır. Filizler biraz büyür büyümez ayrı düşük saksılara ekilir. Zamanla, kök sisteminin tamamen gelişmesini sağlamak için bitkinin daha geniş kaplara nakledilmesi gerekir, bu da sadece hacim olarak artacaktır. Her nakilden sonra, çalının sürekli sulanması gerekir. Birçok süs ev çiçeğinde olduğu gibi, nakledilen bir ebegümecinin ilk tomurcukları, bitkinin daha güçlü büyümesine ve güç kazanmasına izin vermek için budanmalıdır..

Tohum yetiştiren ebegümeci, bu çiçeği yetiştirmenin en kolay yoludur. Yeni sürgünlerin adaptasyonu çok daha hızlı ve daha güvenilir.

Tohumlardan ebegümeci – evde büyüyen (video)

&# 127796; Evde büyüyen tohumdan ebegümeci &# 127793;��Evde büyüyen tohumlardan ebegümeci ��