Vigna Karacalla

Vigna caracalla, baklagil ailesinden çok yıllık zarif bir bitkidir. Portekizce’den tercüme edilen adı “üzüm salyangozu” anlamına gelir. Sarmaşık, salyangoz kabuğu gibi dönen tuhaf çiçeklerine böyle sıra dışı bir karşılaştırma borçludur..

Doğada, Amerika kıtasının tropikal enlemlerinde alışılmadık bir bitki bulunur. Sıcak iklimlerde, börülce çok yıllık olarak yetiştirilir. Ilıman enlemlerde, termofilik liana kış uykusuna yatmaz ve çoğunlukla ortak fasulye gibi yıllık olarak yetiştirilir. Çalıyı ancak ılık bir kış sağlayarak gelecek yıl için kurtarabilirsiniz..

Bitkinin tanımı ve özellikleri

Caracalla börülcesinin tanımı ve özellikleri

Liana hızlı bir büyüme oranına sahiptir. Börülcenin tırmanan sürgünlerinin uzunluğu 7 metreyi bulabilmektedir. Yaz boyunca, kendileri için amaçlanan desteği tamamen örebilirler: bir ağ, bir çit veya bir çardak. İnatçı dalları olan gövdeler jartiyer gerektirmez.

Börülcenin büyümesi sırasında bile caracalla çok dekoratif görünüyor. Derin yeşil yaprakları sivri uçludur ve üç parçadan oluşur. Ancak bitki tam olarak çiçeklenme döneminde eğlencenin zirvesine ulaşır. Narin çiçekleri bir tirbuşonda bükülür. Renkler mor, pembe ve sarımsı krem ​​arasında değişmektedir. Çiçekler hassas bir aroma yayar. Bir fırça üzerinde hem çiçek açan çiçekler hem de tomurcuklar aynı anda tutulabilir. Yaz ortasından soğuk havaların başlangıcına kadar onlara hayran olabilirsiniz..

Vigna caracalla ayrıca bir ev bitkisi olarak da yetiştirilebilir. Ancak sınırlı alan, sistematik sıkıştırma veya düzeltme gerektirecektir. Bu tür prosedürler hızlı çiçeklenmeyi teşvik edecektir. İyi bir güçlü desteğe dikkat etmek gerekli olacaktır. Rolleri kordonlar veya ağlar tarafından oynanabilir. Börülce bir tencerede yetişiyorsa, narin saplara zarar vermemek için hareket ettirmemelisiniz..

caracalla börülce çiçeğinin bakımı

caracalla börülce çiçeğinin bakımı

Aydınlatma

Vigna caracalla ışığı sever, eksikliği sürgünlerin uzamasına ve zayıf çiçeklenmeye yol açar.

içerik sıcaklığı

Liana soğuk cereyanları sevmez, ancak soğuğa karşı orta derecede dayanıklıdır: +3 dereceye kadar sıcaklık düşüşlerine dayanabilir. Kısa süreli donlar saplarını tahrip edebilir, ancak sıcak havaların geri dönüşünden sonra, korunmuş köklerden taze sürgünler büyümeye başlayabilir..

Börülce evde yeni kışlamışsa, ancak don tehlikesi tamamen geçtiğinde sokağa iade edilebilir. Bu genellikle Mayıs veya Haziran aylarında yapılır. Bitkiye nakil ile zarar vermemek için büyük bir kapta saklamak daha kolaydır. Yaz dönemi için açık toprağa kazılabilir..

Sulama modu

Yaz aylarında, börülce bol sulama gerektirir, ancak toprağı fazla nemlendirmeye değmez, kısa süreli kuraklık bitkiye zarar vermez. Kışın, saksıdaki çiçek zar zor büyür ve sadece hafifçe sulanır..

Gübreler

Vigna Karacalla

Aktif büyüme veya çiçeklenme aşamalarında, asma 2-3 haftada bir beslenebilir. Yoğunluk, börülcenin dışarıda mı yoksa evde mi büyüdüğüne bağlıdır. Bunun için hem organik hem de mineral katkılar kullanabilirsiniz. Ancak azotlu gübreler sadece büyüme mevsiminin en başında kullanılmalıdır, aksi takdirde çiçeklenmeye zarar verebilirsiniz..

Gerekli toprak

Evde börülce yetiştirirken, yeterli miktarda saksıya dikkat etmeniz gerekir: Bu, bir yere ihtiyaç duyacak büyük bir bitkidir. Kabın dibinde bir delik olmalıdır. Dikim için toprak hafif, besleyici olmalı ve iyi drenaj içermelidir. Piyasada bulunan evrensel karışımları kullanabilirsiniz..

Börülce dikkatlice ekilmelidir, toprak yumrularını yok etmemek daha iyidir.

uyku dönemi

Kışın, börülce büyümeyi durdurur ve görsel çekiciliğini kaybeder. Bu süreyi, +12 dereceden yüksek olmayan bir sıcaklıkta serin bir yerde saklanan, 20 cm’ye kadar kesilmiş sürgünlerle rizomlar şeklinde geçirebilir. Sonbaharda köklenen çelikler de depolama için uygundur. Bahçıvanın asıl görevi, onları ilkbahara kadar tutmaktır..

Yetiştiriciliği börülce caracalla

Börülce caracalla yetiştiriciliği

Caracalla börülcesini yetiştirmenin üç yolu vardır: tohumlar, kesimler veya katmanlama..

Tohumlar bir gün boyunca ılık suda önceden ıslatılır. Dikim sırasında, her biri 2 cm derinleştirilir, ardından kap ılık ve aydınlık bir yere yerleştirilir. Bir çift gerçek yaprağın görünümü ile filizler ayrı kaplara dalar..

Bitkiden kesimler, soğuk havaların başlamasından önce sonbaharda kesilir. Her biri ayrı bir küçük tencereye ekilir. Kural olarak, birkaç hafta içinde kök salırlar, ancak kışın baharın gelişiyle canlanarak neredeyse hiç büyümezler. Bu yöntem, bahçe börülcesi yetiştirmek için iyi çalışır..

Sürgünler yaz aylarında kök salmaktadır. Böyle bir çekimi bir alt tabakaya sahip bir tencereye sabitledikten sonra, kökler oluşana kadar sulanır. Ana çalıdan ayrıldıktan sonra bağımsız bir bitki haline gelir..

Zararlılar ve hastalıklar

Liana bazen pas veya küllemeden etkilenir. Zararlılardan börülce için ana tehlike örümcek akarıdır..