Spor ayakkabılarını çamaşır makinesinde yıkamak, doğru şekilde nasıl yıkanır

Aktif bir yaşam tarzına öncülük eden insanlar, spor ayakkabılarını ana ayakkabısı olarak görürler. Doğal olarak hiçbir şey sonsuza kadar sürmez ve ayakkabı giymek kaçınılmaz aşınma ve yıpranmaya yol açar. Ancak uygun bakım, herhangi bir ayakkabının ömrünü uzun süre uzatabilir ve spor ayakkabılar istisna değildir. “Uygun bakım” kavramı aynı zamanda uygun yıkamayı da içerir, çünkü kirlilik ayakkabıların birincil düşmanıdır ve bu sadece görünümü etkilemez. Bu makale, favori spor ayakkabılarınızı kirden nasıl düzgün bir şekilde temizleyeceğinizi ve çamaşır makinesinde kendi ellerinizle en iyi nasıl yıkayacağınızı tartışacaktır..

Bir çamaşır makinesinde spor ayakkabılar nasıl düzgün şekilde yıkanır

Spor ayakkabılarını yıkamak mümkün mü?

Diğer ayakkabılar gibi spor ayakkabıların da sürekli günlük bakıma ihtiyacı olduğunu söylemeye gerek yok. Nispeten küçük toz veya kuru kir temizliğinden bahsediyoruz. Ve er ya da geç büyük yıkama için an gelecek.

Spor ayakkabılarınızı yıkamanın en yaygın yolu bir fırça ve bir kase su ve pudra ile yıkamaktır. Bu uzun ve zor bir süreçtir ve her zaman etkili değildir. Kurutma süresinin onlarca yıl sürmemesi için yeterli miktarda nemi sıkmak genellikle imkansız olduğundan. Çamaşır makinesi, en yaygın ev aletleri türlerinden biri olarak kabul edilir. Ve doğal olarak, kendi emeği yerine mekanik emeği kullanma fikri olgunlaşıyor. Peki spor ayakkabılarınız otomatik bir makinede yıkamaya nasıl tepki verecek? Tamburda yıkamadan kurtulabilecekler mi yoksa en sevdikleri ayakkabılarındaki kiri temizlemeye çalıştıktan sonra, yeni bir çift için cüzdanlarındaki parayı temizlemeleri gerekecek.?

İlk olarak, spor ayakkabıların ne olduğunu bulmak uygun mu? Otomatik yıkamaya karar verme riskini nasıl alırsınız? Günümüzde spor ayakkabılar aşağıdaki malzemelerden yapılmıştır:

 • Tekstil;
 • Deri;
 • Süet deri;

Doğal olarak, her malzemenin yalnızca kendine özgü nitelikleri vardır, ancak genel hükümler vardır. Çoğu zaman, spor ayakkabılar kauçuk veya polipropilen tabanlı ayakkabılar, deri (deri), süet veya kumaş “üst” ve spor ayakkabının içine yerleştirilmiş ve astar rolü oynayan ek bir dokuma katmandır..

Spor ayakkabılarınızı otomatik bir makinenin tamburunda yıkamaya maruz bırakırsanız, ayakkabının şeklini kaybetmesi, deforme olması ve yapışmaması riski vardır. Bu sıkıntıları aşmak zorunludur..

Birçok spor ayakkabı ve çamaşır makinesi üreticisi, ilkini ikincide yıkamaya şiddetle karşı çıkıyor. Ve bilinçli olarak bu bilgiyi ürünlerinin en göze çarpan yerine yerleştirirler. Ancak bir Slav, birkaç üç yasağı veya kuralı görmezden gelmezse, Slav olmayacaktır. Burada dedikleri gibi, Rus ruhu … Ve spor ayakkabıların otomatik bir makinede yıkanabileceğine dair ampirik olarak elde edilen güvenilir bilgiler var, ancak bu durumda yine de bazı kurallara uyulması gerekiyor..

Kanıtlanmış kaliteli ürünler olmayan modeller için yıkama sonucunun tahmin edilmesinin zor olduğunu unutmayın. Çin adlı bir üretici, doğal olarak doğrulanmamış bir üreticiye atıfta bulunur. Her ne kadar … bu konuda radikal olmaya değmez.

Yıkama için ayakkabıların ön hazırlığı

Yıkama için ayakkabıların ön hazırlığı

Otomatik makinede yıkama işlemine başlamadan önce spor ayakkabılarınız uygun şekilde hazırlanmalıdır..

 • Yıkamadan önce inatçı kirler çıkarılmalıdır. Yani kurumuş çamur topakları, koruyuculara sıkışmış çakıllar ve aynı yerde sıkışmış dal ve yapraklar herhangi bir uzun nesne kullanılarak alınmalıdır. Bir örgü iğnesi, bir kibrit, bir kürdan bu konuda kendilerini mükemmel bir şekilde gösterecektir. Sonunda. Yukarıdaki işlemler, spor ayakkabılarını musluktan akan su altında durular..
 • Ayakkabılarınızı birkaç saat su ve toz solüsyonunda bekletebilirsiniz. Bu arada, bu işlem sadece ayakkabıların daha iyi yıkanmasına değil, aynı zamanda suya dayanıklılıklarının kontrol edilmesine de yardımcı olacaktır. Ayakkabılar şeklini kaybetmez ve dikiş yerlerinde ısınma olmazsa, daha agresif bir yıkama deneyebilirsiniz..
 • Bağcıkları ve tabanlıkları çıkarın. Ayrı yıkanmaları gerekir. İç taban ayakkabının kendisi ile tek parça ise bırakabilirsiniz..
 • Spor ayakkabınıza iyi bakın, önemli bir hasar varsa, köpük kauçuk görünüyorsa, bir dikiş kopmuşsa, çamaşır makinesinin tamburundaki dönüş sadece boşlukları artıracaktır, bu nedenle yıkamaktan kaçınmak daha iyidir. Üst kısımdaki reflektörler ve diğer çıkartmalar da kolayca çıkabilir, bu yüzden hazırlıklı olun. İyi haber şu ki, süper yapıştırıcı ile kolayca yerine yerleştirilebilirler..
 • Spor ayakkabı yıkamak için özel bir çanta kullanılması tavsiye edilir. Ancak evde yoksa, kolayca ve kayıp olmadan sıradan bir kumaşla değiştirilebilir veya genel olarak eski bir yastık kılıfı kullanılabilir. Evde teknik bir amacı olan daktilo tamburuna paçavralar koymak da faydalı olacaktır, örneğin, ayakkabıların yüzeyindeki hafif kirleri temizlemek için toz veya paçavra silmek için. Tamburdaki ek ağırlık, spor ayakkabıların yüzeyindeki kiri daha iyi temizlemeye yardımcı olur ve spor ayakkabıların kendisi tambura daha az vurur..
 • Yıkama sırasında spor ayakkabılardan ayrılan ve gidere çekilen küçük parçalar (reflektörler, küçük dekoratif detaylar) çamaşır makinesinin kendisine zarar verebilir..
 • Doğal deri ve süet spor ayakkabılarınızı otomatik makinede yıkamayın. Hakiki deri, su ve deterjanın üzerinizdeki bu kadar kaba ve bol etkisini sizi affetmeyecektir. Sonuç olarak, en sevdiğiniz ayakkabılara uzaktan bile benzeyen hiçbir şey alamama riskiniz vardır..

Bir makinede yıkama işlemi için kurallar – otomatik

Bazı üreticiler, ürünlerini bir ayakkabı yıkama işleviyle donatır. Makineniz bunlardan biriyse, sorun değil, değilse de üzülmeyin. Sadece aşağıdaki kuralları okuyun:

 • Bir seferde ikiden fazla çift yıkamayın. Bu kurala uyulmaması, makine kapağının camının kırılmasına veya serbest bırakıldığında dengesizliğe neden olarak makinenin dengesini etkileyecek şekilde sonuçlanabilir..
 • Spor ayakkabıları bir bez torbaya ve ardından otomatik makinenin tamburuna yerleştirin. Bir yıkama döngüsünü hassas olarak tanımlayın. Bu durumda, sıcaklık 40 santigrat dereceyi geçmemelidir. Daha yüksek sıcaklıklar ayakkabılarınız üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir, bu da deformasyona ve soyulmaya ve ayrıca boyanın yıkanmasına neden olabilir..
 • Deterjan miktarı tam olarak normal bir yıkamada kullanacağınız kadar ilave edilmelidir. Bazı durumlarda, deterjan granüllerinin veya kokunun tam olarak çözünmemesi söz konusu olabilir. Gelecekte, çözülmemiş taneler ayakkabıların üzerine yerleşecek ve onları durulamak oldukça zor olacaktır. Bu nedenle sıvı bir toz kullanmalısınız (bulaşık deterjanı veya sabunla değiştirilebilir). Ayrıca, kokuyla veya daha doğrusu, kaçınılmaz olarak ayakkabılara yerleşen ve çeşitli kokuları kışkırtan mikroorganizmalarla başa çıkmanın iyi bir yolu vardır. Bunu yapmak için, yeterli miktarda çamaşır sabunu rendeleyin ve nispeten büyük miktarda suyla dökün ve ardından düşük ateşte kaynatın. Elde edilen karışımı deterjan tepsisine dökün.
 • Spor ayakkabılarınız beyaz ise beyaz kumaşlar için az miktarda ürün eklemenizde fayda var. Ve beyaz spor ayakkabılarınızı çok renkli kumaşlarla yıkamayın. Dökülebilir ve ardından beyaz spor ayakkabılara güvenle veda edebilirsiniz..
 • Çamaşır makinesi tamburuna sadece bir spor ayakkabı koyarsanız, sıkma ve ütüleme veya kurutma fonksiyonlarını kapatmanız faydalı olacaktır. Bu işlemler sırasında spor ayakkabılarınız kolayca deforme olabilir ve çamaşır makinesinin yataklarını olumsuz etkileyebilir..
 • Ancak tambura bir miktar ek kumaş koyarsanız, sıkma işlevini güvenle açık bırakabilirsiniz. Kumaş bir yastık olarak iyi oynayacak.

Küçük bir hile var. Çamaşır torbası rolüne uygun bir şey bulamadıysanız, ancak kirli kotunuz varsa, onları bir boşta bir spor ayakkabının üzerine itebilirsiniz. Sadece kotların solmadığından emin olmanız gerekir. Spor ayakkabı kaçınılmaz olarak yenilmesi imkansız olacak kirli bir gölge alacağından. Eski güzel kotlarınıza güveniyor olsanız bile, beyaz spor ayakkabılarını bu şekilde yıkamanın kesinlikle önerilmediğini söylemeye gerek yok..

Spor ayakkabılarınızı nasıl kurutursunuz

Spor ayakkabılarınızı nasıl kurutursunuz

Spor ayakkabılarınızı yıkamanın savaşın sadece yarısı olduğu ortaya çıktı. Spor ayakkabılarınızı uygun olmayan şekilde kurutursanız, makine ile yıkanmamış olsa bile feci bir sonuç alabilirsiniz. Ayakkabılar da kurallara göre kurutulmalı, böylece gelecekte kullanılamaz hale gelen ayakkabıları atmaya gerek kalmaz..

Kurutma yaklaşık 20-25 derecede yapılmalıdır. Doğrudan güneş ışığı, sıcak pil veya diğer agresif ısılara izin verilmez.

Kurutma işlemini hızlandırmak için düz kağıt kullanın. Her ayakkabıyı yeterli kağıtla doldurmanız yeterli. Bu, ayakkabıların daha hızlı kurumasını ve orijinal şeklini korumasını sağlar. Bu amaçla temiz ofis kağıdı, tuvalet veya kağıt havlu kullanmaktan çekinmeyin. Halihazırda basılı metin içeren gazete kağıdını ve kağıdı atın. Çoğu boya su bazlıdır ve nemli ayakkabılarla kolayca reaksiyona girer. Yıkama işleminin başarıları geri dönüşü olmayan bir şekilde kaybolacak.

Islak kağıdın düzenli olarak kuru kağıtla değiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde, kurutma işlemi yalnızca gecikecektir..

Doğal olarak, yıkamanın düzenliliği doğrudan ayakkabının kullanım süresine bağlı olacaktır. Artık favori ayakkabılarınızın genel temizliğini nasıl yapacağınızı biliyorsunuz ve bu nedenle meteorologların uyarılarına rağmen spor ayakkabılarınızla yürümekten korkmayın. Ancak, yıkamayı kötüye kullanmanın da değmediğini her zaman aklınızda bulundurmalısınız..

Videoyu izleyin: Spor ayakkabılarını doğru şekilde yıkamayı öğrenmek

Yararlı ipuçlarımızın size uyacağını içtenlikle umuyoruz..