Açık alanda şakayık dikimi ve bakımı. Adım adım talimat

Şakayıksız, coşkulu çiçeklenme ve eşsiz aroma ile çeken bir bahçe arsası hayal etmek zor. Şakayık dikmeye karar verirseniz, bu çiçeklerin yetiştirilmesi ve bakımının özelliklerini öğrenin.. Açık alanda dikim ve bakım zor olmayacak ve zaten yaz başında beyaz, pembe ve bordo şakayık sayesinde çiçek tarhınız kokulu olacak.

Şakayık nasıl ekilir. Adım adım talimat

Şakayıklar çok yıllık çiçeklerdir, bu nedenle onları bir kez doğru bir şekilde dikmek yeterlidir. Şakayık yetiştirmenin birçok yolu vardır, örneğin, üç yaşındaki bir bitkinin çalısı birkaç parçaya bölünebilir ve ekilebilir. Bölme kesimler, gövdeler veya kökler ile yapılabilir. Şakayıklar, üzerinde birkaç tomurcuk bulunan kök parçaları tarafından çoğaltıldığında en iyi şekilde kök salmaktadır. Tohumla ekim yapılabilir.

Şakayıklar çok yıllık çiçeklerdir, bu nedenle onları bir kez doğru bir şekilde dikmek yeterlidir. Şakayık yetiştirmenin birçok yolu vardır, örneğin, üç yaşındaki bir bitkinin çalısı birkaç parçaya bölünebilir ve ekilebilir.

Doğru bir şekilde inmek için aşağıdaki adımları izlemenizi öneririz..

Aşama 1. Çiçekler için doğru yeri bulun. Güneşli olmalı, ancak hafif bir gölge zarar vermez.

Açık alanda şakayık dikimi ve bakımı. Adım adım talimat

Adım 2. Derin bir delik kazın.

Aşama 3. Mineral gübreler uygulayın. Turba, tavuk gübresi, talaş kullanabilirsiniz..

4. Adım. Suya dökün ve bir kök dikin.

Suya dökün ve kökü ekin.

Adım 5. Kökün üstünü toprakla örtün. Aynı zamanda böbreklerin yerden yüksekte kaldığından emin olun..

6. Adım. Ellerinizle kökün yanındaki zemine bastırarak bir slayt oluşturun. Yakınlarda bir oluk açın, ardından suyla doldurun..

şakayık bakımıSonbahar için budama şakayık

7. Adım. Üstüne talaş ve humus serpmek için kalır. Geçen yılın talaşını alın, çünkü taze olanlar toprağı oksitleyecektir. Taze talaş reaksiyonunu nötralize etmek için sönmüş kireç kullanın..

DIY şakayık bakımı

Onlara uygun şekilde bakarsanız, şakayıklar uzun süre güzel olacaktır. Bunu yapmak için, onları düzenli olarak sulamanız, toprağı gevşetmeniz ve haşerelerden püskürtmeniz gerekecektir. Dikimden sonraki ikinci yılda çiçeklenme olmayabilir, ancak sonraki yıllarda şakayıklar bolca çiçek açar. Yeni güzel çiçekler yaratmak için solmuş tomurcukları toplamayı unutmayın..

sonraki yıllarda, şakayıklar bolca çiçek açacak. Yeni güzel çiçekler yaratmak için solmuş tomurcukları toplamayı unutmayın.

Sonbaharda çiçekler budanır ve 15-20 cm boyunda küçük bir sap bırakılır. Bölgenizde şiddetli kışlar varsa, çiçeğin donmasını önlemek için üstüne humus veya talaş koyun..

Çiçeklenmeden önce ve sonra şakayıklar azot, fosfor ve potasyum ile gübrelenir. Organik gübreler çeşitli mantar hastalıklarına neden olduğu için kullanılmamaktadır..

Çiçeklenmeden önce ve sonra şakayıklar azot, fosfor ve potasyum ile gübrelenir. Organik gübreler çeşitli mantar hastalıklarına neden oldukları için kullanılmazlar.

Ayrıca okuyun: Ülkedeki karıncalardan nasıl kurtulur

Güzel çiçekler her zaman göze hoş gelir, bu nedenle siteye kendi ellerinizle şakayık dikilmelidir. Mayıs ayında çiçek açmaya başlarlar, böylece onları her mevsim çiçek açması gereken bir çiçek yatağına dahil edebilirsiniz..