Bir ev inşa etmenin en iyi yolu nedir?

Ev inşa etmek için çok çeşitli malzemeler kullanılır. Her birinin, seçim yaparken dikkate alınması gereken kendi avantajları ve dezavantajları vardır. En yaygın yapı malzemelerinin birçoğunun özellikleri, optimal bir kararın verilebilmesine bağlı olarak aşağıda açıklanmıştır..

Gaz silikat bloklardan ev inşaatı

Bir ev inşa ederken tasarruf etmek isteyenler, tuğlalardan %25-30 daha ucuz olan gaz silikat bloklara dikkat etmelidir.. Gaz silikat bloğunun hizmet ömrü elli ila seksen yıl arasında değişmektedir, bu nedenle bu malzeme dayanıklıdır. Gaz silikat bloklardan evlerin inşası, yalnızca uygun maliyetleri nedeniyle değil, aynı zamanda başka nedenlerle de faydalıdır. Bu ürünlerin geometrik özelliklerinden dolayı hem blokların hem de duvar karışımının tüketimini en aza indirmek mümkündür. Ayrıca paletler kullanılarak depolanması ve taşınması kolaydır. Gaz silikat blok evlerin en önemli avantajlarından bazıları aşağıdaki özellikleri içerir:

  • Yüksek ısı yalıtım özellikleri. Gaz silikat blok duvarlar, ısıyı taş ve tuğladan birkaç kat daha iyi tutar.
  • Su buharı geçirgenliği. Gözenekli yapısı nedeniyle gaz silikat, tuğlaya göre iki kat daha verimli buhar geçirir. Bu, evde uygun mikro iklim koşullarının korunmasını mümkün kılar..
  • Yangına dayanıklılık. Gaz silikat yapıları birkaç saat boyunca doğrudan ateşe dayanabilir.

Bir ev inşa etmenin en iyi yolu nedir?

Köpük betondan ev inşaatı

Köpük betonun ısı yalıtım özellikleri, tuğladan beş ila yedi kat daha iyidir. Yoğunluk bakımından farklılık gösteren farklı tipte köpük beton bloklar vardır. Köpük beton blok ağırlığı ne kadar az olursa, ısı yalıtım kalitesi o kadar yüksek, ancak mukavemeti o kadar düşük olur. Bu nedenle, hafif köpük betona ısı yalıtımı denir ve tuğla ile mukavemet açısından karşılaştırılabilir ağır köpük betona yapısal denir. Birinci tip köpük beton, ağır yüklere maruz kalmayan yapı elemanlarının inşası için uygundur, ikinci tip ise yüksek yüklerin olduğu yerlerin döşenmesi için kullanılır..

Moloz taştan ev yapımı

Evlerin inşa edildiği şu anda en popüler yapı malzemelerinden biri moloz taştır. Doğal veya yapay kökenli olabilir. Moloz taştan yapılmış temel oldukça güvenilirdir. Bu amaçlar için çeşitli şekil, ağırlık ve boyutlarda taşlar kullanılır, ancak inşaat endüstrisinde en yaygın olanı düz ve pürüzsüz kenarlara sahip olan kiremitli taş ocağıdır. Ondan çeşitli yapılar inşa etmek çok kolaydır. Moloz taştan evler, tuğlalarla aynı şekilde inşa edilir: bireysel elemanlar üst üste istiflenir ve beton harcı ile sabitlenir. Molozdan yapılmış temeller, yüksek yük taşıyan yapıların inşası için uygundur. Bu malzeme aşağıdaki avantajlarla karakterize edilir:

  • ekolojik temizlik;
  • yüksek mukavemet, dayanıklılık ve güvenilirlik;
  • yüksek su direnci;
  • ek kaplama olmadan yapmanızı sağlayan çekici görünüm.

Aynı zamanda, butanın aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı dezavantajları vardır:

  • oldukça yüksek maliyet;
  • uzun süreli inşaat işi;
  • bir ev projesi hazırlarken yapılan hesaplamaların karmaşıklığı.

Butanın dezavantajları, onu diğer yapı malzemeleriyle birleştirme olasılığı ile telafi edilir. Örneğin, yapının maliyetini azaltmak için temeli molozdan ve duvarları tuğladan inşa edebilirsiniz. Bu yaklaşımı kullanırken, bu yapı malzemelerinin döşenmesi teknolojisindeki farklılıkları dikkate almak gerekir..