Çam kozalağı reçeli. Nasıl pişirilir, ne zaman toplanır, yararları ve zararları

Alışılmadık bir reçel denemek ister misiniz? Ardından çam kozalakları için ormana gidin. Tatlıya düşkün olanlar için bile bunun sadece reçel değil, gerçek bir ilaç olduğunu açıklamak zor olacak. Bu makaleden öğrenin, reçel için çam kozalakları ne zaman seçilir ve nasıl pişirilir. Vücuda zarar vermemek için bu tür reçellerin yararlarının ve zararlarının neler olduğunu anlamaya değer..

Reçel için tomurcuklar ne zaman seçilir

Reçelin lezzetli olması için külahları zamanında toplamak önemlidir. Yeşil, hasarsız, yumuşak ve 4 cm’den uzun olmamalıdırlar, Rusya’da yaşıyorsanız, toplama için en uygun zaman Haziran sonudur. Rusya’nın güneyinde ve Ukrayna’da Mayıs ayının ikinci yarısında toplamaya başlayabilirsiniz. Tomurcukların üzerinde, ellerinizi lekeleyen ve temizlenmesi zor olan reçine olduğunu unutmayın, bu nedenle onları eldivenle almak en iyisidir..

Rusya'nın güneyinde ve Ukrayna'da Mayıs ayının ikinci yarısında toplamaya başlayabilirsiniz. Tomurcukların üzerinde, ellerinizi lekeleyen ve temizlenmesi zor olan reçine olduğunu unutmayın, bu nedenle onları eldivenle çıkarmak en iyisidir.

Tomurcukları bulduğunuz yeri unutmayın, çünkü reçel çevre dostu olmalıdır. En iyi yol, çam kozalakları için ormana gitmek ve reçel için gerekli miktarı toplamaktır. Çam inanılmaz bir ağaçtır, ancak ondan kozalakları almak oldukça uygundur, çünkü onlar insan büyümesi seviyesindedir..

Konilerin tıbbi özellikleri, iyi bakterisit özelliklere sahip olan fitokitler içermelerinden kaynaklanmaktadır. İğne yapraklı bir ormanda, yaprak döken bir ormandan çok daha az zararlı mikroorganizma vardır..

Hangi koniler reçel için uygundur

  • Yeşil olması gereken tomurcukların rengine dikkat edin..
  • Koninin reçelde yumuşak olması için ham halinin de yumuşak olması gerekir.
  • Erkek ve dişi tümsekleri ayırt etmeyi öğrenmeye çalışın. Görünür pulları ve yapışkan bir yüzeyi olan dişileri toplamanız gerekir..
  • Sadece çamdan değil, ladin kozalaklarından veya genç sürgünlerden reçel pişirebilirsiniz..

Çam kozalağı reçelinin faydaları ve zararları nelerdir?

Tomurcuklar, insan bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisi olan birçok faydalı madde içerir. Hastalanmaya başlarsanız, birkaç kaşık reçel yemeniz yeterlidir. Konilerden gelen reçel, grip, akut solunum yolu viral enfeksiyonları ve ayrıca akciğer hastalıkları ve düşük hemoglobin ile vücut üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir..

Tomurcuklar, insan bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisi olan birçok faydalı madde içerir. Hastalanmaya başlarsanız, birkaç kaşık reçel yemeniz yeterlidir. Konilerden gelen reçel, grip, akut solunum yolu viral enfeksiyonları, ayrıca akciğer hastalıkları ve düşük hemoglobin ile vücut üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Reçelin birçok olumlu özelliği olmasına rağmen aşırı kullanılmamalıdır. Halk yöntemleriyle hastalıkların tedavisi, kontrendikasyonları olduğu için her insan için uygun değildir. Örneğin, böbrek hastalığınız varsa, çam reçelini denemek için zaman ayırın. Akut hepatitli kişiler için koni içeren ev formüllerinin alınması önerilmez. Büyük miktarlarda çam kozalağı reçeli, baş ağrısı ve gastrointestinal sistem iltihabı gibi yan etkilere neden olabilir. Hamile kadınlar ve 60 yaşın üzerindeki yaşlılar da çam kozalağı önleme veya tedavisi konusunda dikkatli olmalıdır..

Önleyici amaçlar için ve soğuk algınlığı için, kontrendikasyon belirtileri yoksa 2-4 kaşık reçel kullanabilirsiniz..

Basit bir çam reçeli tarifi

İlk önce tüm malzemeleri 3 kg reçel için hazırlayın:

– koniler – 1 kg, yaklaşık 40 adet;

– şeker – 2,5 kg;

– su – 3 l.

hazır koni reçeli

İlk olarak, çam kozalakları iyice yıkayın, kir ve iğneleri çıkarın. Bir kaba su dökün ve tüm konileri dökün. Ateşe koyun ve kaynayana kadar bekleyin. Tomurcuklar kaynatıldıktan sonra 4 saat kaynatılmalıdır..

İlk olarak, çam kozalakları iyice yıkayın, kir ve iğneleri çıkarın. Bir kaba su dökün ve tüm konileri dökün. Ateşe koyun ve kaynayana kadar bekleyin. Tomurcuklar kaynatıldıktan sonra 4 saat kaynatılmalıdır.

Şimdi serin bir yer bulmanız ve içine konileri olan bir kap koymanız gerekiyor. Suyu tahliye etmeyin. Et suyu tomurcuklara yaklaşık 12 saat demlendikten sonra, bir ölçüm kabına veya kavanoza dökülmesi gerekecektir..

Şimdi serin bir yer bulmanız ve içine konileri olan bir kap koymanız gerekiyor. Suyu tahliye etmeyin. Et suyu tomurcuklara yaklaşık 12 saat demlendikten sonra, bir ölçüm kabına veya kavanoza dökülmesi gerekecektir.

Çözeltiye 1: 1 oranında şeker ekleyin ve ateşe verin. Tüm tomurcukları tatlı şuruba geri dökün ve 2 saat pişirin..

Çözeltiye 1: 1 oranında şeker ekleyin ve ateşe verin. Tüm tomurcukları tatlı şuruba geri dökün ve 2 saat pişirin.

Kavanozları ayrı ayrı sterilize edin ve sıcak reçeli içlerine dökün. Reçeli yuvarlayabilir veya naylon bir kapakla kapatabilirsiniz. Tek seferde pişirmek gerekli değildir, sıradan reçel gibi birkaç seferde yapabilirsiniz..

Kavanozları ayrı ayrı sterilize edin ve sıcak reçeli içlerine dökün. Reçeli yuvarlayabilir veya naylon bir kapakla kapatabilirsiniz. Tek seferde pişirmek gerekli değildir, sıradan reçel gibi birkaç seferde yapabilirsiniz.

Ayrıca şunu da okuyun: Kış için Stok Hazırlamak: Eşsiz Üzüm Reçeli

çam kozalağı reçeli

Kendi ellerinizle alışılmadık bir koni reçeli yapmayı deneyin. Biraz çaba, kış mevsiminde gerçek bir cankurtaran olacak şifalı bir reçel hazırlamanıza yardımcı olacaktır. Bağışıklığı basit yollarla artırmak kolaydır, asıl şey kontrendikasyonları dikkate almak ve alternatif tıbbı kötüye kullanmamaktır..