Ev yapımı rom: püre tarifi, hala bir kaçak içki üzerinde damıtma

Ev yapımı alkollü içkiler, mağazalardan alınanlardan çok daha kaliteli ve doğaldır ve teknolojiyi bilerek onları hazırlamak çok zor değildir..

Cephaneliğinizde bir kaçak içki ile votka, viski, burbon ve rom yapabilirsiniz. İkincisinin hazırlanma teknolojisi ile aşağıda daha ayrıntılı olarak tanışacağız..

Ev yapımı rom: püre nasıl koyulur

7 kg şeker kamışı pekmezi içeren beş litrelik bidon satın alarak püreyi iki şekilde hazırlayabilirsiniz. Pekmez-şeker püresi yapmak için malzemeler:

  • 21 litre su;
  • 2 kg şeker kamışı pekmezi;
  • 1 kutu turbo maya Double Snake Rom;
  • 4,5 kg şeker.

Pişirme algoritması:

  1. Pekmezi 21 litre ılık suda karıştırın. Şeker ekle. Kalıntı bırakmadan iyice karıştırın. şıra sıcaklığı 30°C olmalıdır.
  2. Mayaya dökün. Uzun saplı tahta kaşıkla karıştırın.
  3. Pürenin hazırlandığı kabı bir kapakla kapatın..

Pekmez püre bileşenleri:

  • 21 litre su;
  • 5 kg şeker kamışı pekmezi;
  • 1 Paket Double Snake Rum Turbo Maya.

İlk yöntemde olduğu gibi pişirme – homojen bir sıvı elde etmek için her şeyi iyice karıştırın. Fermantasyon 7 gün sürer. Kesin saklama koşulları genellikle maya ambalajında ​​belirtilir, ancak her durumda ılık ve karanlık bir yere ihtiyaç duyulacaktır..

Damıtma sırları

Bir hafta sonra az miktarda köpüklü koyu bir yıkama elde edilir. Tanka döküyoruz. Kapak açıkken 50-55 ° C’ye ısıtın, fazla karbondioksitin buharlaşması için karıştırın. İstenilen sıcaklığa ulaştıktan sonra elektrikli sobanın gücünü azaltıyoruz, tankı bir kapakla kapatıyoruz ve soğutma topluyoruz. Sabit diyoptri izin verir "köpüğü yakalamak", seçimde çok zorlanmaması için.

Depoda daha az sıvı olduğunda kademeli olarak güç ekleyebilir, kalkış hızını artırabilirsiniz. Burada başka önemli nüanslar yok. İlk damıtmanın bitiminden sonra, ham alkolü tankta şarapla karıştırmak gerekir. Bu, alkolün mayşeden damıtılmasından sonraki kalıntıdır. Vinas ilavesi, bitmiş üründe daha zengin bir tat ve aroma elde edilmesine yardımcı olur..

Cihazı monte ediyoruz: Çarda 3 bakır nozul yerleştiriyoruz, deflegmatör ve buzdolabının ayrı giriş şemasına göre soğutmayı açıyoruz, her dalda bir iğne valfi var. Cihazı overclock etmeye ve kafaları almaya başlıyoruz. Çalışma modunda damlalar yavaş yavaş damlamaya başlar. 160 ml, ardından iki kez daha, her biri 100 ml seçmek gerekir. Bunların hepsini ayrı bir kaba boşaltıyoruz ve damlayan sıvıyı toplamak için başka bir kaba koyuyoruz..

Ardından, buzdolabındaki soğutmayı tamamen açın ve geri akış kondansatöründen çıkarın. Şimdi aparat, bir jet içinde 85 ° ‘lik bir sıvı elde edilene kadar basit bir damıtıcı modunda çalışır. Bu yüzden en kokulu kuyruklardan bazılarını yakalarız. Belirtilen göstergeye ulaştıktan sonra, cihazı ikinci fraksiyonel damıtmanın normal moduna döndürüyoruz ve gövde seçimini beklendiği gibi en sonuna kadar geleneksel şekilde gerçekleştiriyoruz. Hala bir kaçak içki satın almak için aceleniz var aquagradus?! Ve bu doğru karar. Şenlikli bir ziyafette kişisel olarak hazırladığınız rom, lezzetli tadı ve aromasıyla konukları büyüleyecek..