eski yılbaşı gelenek ve görenekleri

Rusların en sevdiği tatil Yeni Yıl! Herkes onu bekliyor. Kural olarak, neşeyle ve hararetle kutlarlar. Ancak bu eğlencenin birkaç hafta içinde tekrarlanabileceğini biliyor muydunuz? Eğer öyleyse, muhtemelen Eski Yeni Yıl gibi bir tatile aşinasınızdır. Geçen yüzyılda Eski Yeni Yılı kutlamaya başladılar. Daha önce, bir anlamda bu güne kadar hayatta kalan ilginç gelenekler de vardı. Bu yazıda Eski Yeni Yıl’ın ne zaman kutlandığı ve hangi geleneklerin var olduğu hakkında konuşacağız..

Tatilin tarihi nedir

Eski Yeni Yıl, Rusya’nın 1918’de Gregoryen takvimine geçmesi nedeniyle ortaya çıktı. Şu anda, Eski Yeni Yıl 14 Ocak gecesi kutlanıyor. Ancak zamanla bu tarih ertelenecek..

Ortodoks Kilisesi’ndeki kutlamalar, daha önce kurulan aynı tarihlerde yapılır. Ancak ülkemizde yeni takvimin kabul edilmesiyle her şey karıştı. Bu nedenle ülkemizin sakinlerine bayramların tarihleri ​​ve bunlara eşlik eden gelenekler hatırlatılmalıdır..

Eski Yeni Yıl bugün 13-14 Ocak tarihleri ​​arasında kutlanıyor. Aynı zamanda, bu tatile iki kilise tatili daha eklendi. İşte bunlar: Büyük Basileios’a saygı şöleni ve Melania’yı anma günü. Bazı Ortodoks ailelerinde bu geceye Vasily’nin Melania ile buluşması denir..

Hangi ülkeler Eski Yeni Yılı kutlar??

Diğer ülkeler de Eski Yeni Yılı kutlar. Örneğin, şunlar olabilir:

 • Tunus ve Cezayir,
 • Romanya ve Yunanistan,
 • Karadağ ve Sırbistan,
 • Fas ve İsviçre.

Her ülkenin bu tatilin kutlanmasına göre özel kuralları vardır. Örneğin, bu gün Yunanistan’da kavga etmek ve sesinizi yükseltmek yasaktır. Ayrıca, bu gün bulaşıkları kıramazsınız. Sonuç olarak, hassas mutfak eşyaları çok dikkatli bir şekilde işlenir. Ve biri bu tatili kutlamaya davet edilirse, ev sahipleri için zenginliği simgeleyecek bir taş almanız önerilir..

Romanya’daki şenlik masasında turta olmalı. Ancak hostesler onları pişiriyor ve oraya ilginç bir dolgu ekliyor..

İsviçre’de Eski Yeni Yıl, Aziz Sylvester’ın saygısına adanmıştır. Bu çok eğlenceliye benziyor. Kasaba sakinleri, evler veya botanik bahçeleri şeklinde komik kostümler giyerler. Kendilerine genellikle şaka yollu Sylvester Claus derler..

Karadağ’da bu tatil ulusal bir yemek olmadan hayal edilemez – bir çift. Yemek pişirmek için mısır hamuru kullanın.

Rusya’da Eski Yeni Yılı kutlama gelenekleri, Ukrayna ve Beyaz Rusya geleneklerine benzer. Sonuç olarak, yaygın olarak kabul edilirler..

eski yeni yıl gelenek ve görenekleri

Eski Yeni Yıl Rus gelenekleri

Peki, Eski Yeni Yıl’ın hangi gelenekleri var? Doğru nasıl işaretlenir? Bu konuyla ilgileniyorsanız, aşağıdaki bilgileri dikkatlice okumalısınız. Rusya’da daha önce, 1 Ocak’taki Yeni Yıl masası her türlü yemekle dolup taşıyordu. Eski Yeni Yıl bir istisna değildi. Hostesler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok farklı yemek hazırladı:

 • Kavrulmuş genç domuz.
 • Orucun sonu anlamına gelen lezzetli kutia.
 • İlginç dolgulu Varenki.
 • Şarkılarla gelen herkese dağıtılan turtalar ve krepler.

Daha önce, Rusya’da bütün aile şenlik masası için yemeklerin hazırlanmasına katılıyordu. Köfte yaparken ilginç bir dolgu kullanıldı. Böyle bir an, gelecek yıl bir insanı neyin beklediğini falcılıkla sembolize etti..

Bu tatilin en çarpıcı süslemeleri ilahilerdir. Ama sadece gece 12’ye kadar şarkı söylüyorlar. Gece yarısından sonra karanlık bir gücün dolaştığına inanılıyordu. Gençler arasında ilginç bir gelenek daha vardı. Örneğin, bir adam kadın kıyafetleri giymişti. Melanie’nin sembolü olarak kabul edildi. Ve diğer genç kızlar ve erkekler maske takıyor.

Yılbaşı ziyafeti için sabah kutia pişirilirdi. Ancak hoş olmayan alametler varsa, o zaman bu yiyecek, tencereyle birlikte doğrudan deliğe atıldı. Bu bayramın bir başka ilginç geleneği de Didukhi’nin yakılmasıdır. Bunu yapmak için aşağıdaki manipülasyonlar yapıldı:

Önceden hazırlanmış bir demet domuz yağı.

Eski Yeni Yıl’da, gece yaklaşık 12’de, şarkılar sona erdiğinde, insanlar bu demetle kavşağa çıktılar ve basitçe yaktılar..

Ve ateşin alevi sönünce bütün insanlar ateşin üzerinden atlamaya başladılar. Karanlık güce vedayı simgeliyordu..

Aynı zamanda bu derse danslar, şarkılar ve ditties eşlik etti. İnsanlar başka oyunlar da oynadılar..

Gördüğünüz gibi, Eski Yeni Yıl bir çok gelenek. Ve Rusya’da var olan bir güzel gelenek daha bu güne kadar hayatta kaldı. Özellikle sabahın erken saatlerinde köylüler akrabalarının evlerine gider ve onlara mutluluk, sağlık ve esenlik dileklerinde bulunurdu. Aynı zamanda, tahılı “ektiler”. Bugün bu geleneğin nereden geldiğine dair hiçbir kaynak yok. Ancak buna rağmen bazı kuralları vardır..

 • Sadece erkekler, oğlanlar ve oğlanlar ekebilir. Genel olarak, tüm erkekler. Rusya’da kadın cinsiyetinin mutluluk getirmediğine inanılıyordu..
 • Önce vaftiz babalarının evlerine gittik..
 • Ve insanların ektiği tahıllar toplanıp bahara kadar depolandı, baharla karıştırıldı..

eski yeni yıl geleneği

Bu gün özel bir yulaf lapası pişirdiler. Ve yaşlı kadın, yemek pişirmek için mısır gevreğini döktü. Aynı zamanda, ailenin en yaşlı adamı kuyudan su getirdi. Sabah saat ikide ahırdan tahılların teslim edilmesi gerekiyordu. Geleceklerini değiştirmemek için tahıllara dokunulamadı. İlk önce fırın ısıtılır ve daha sonra tahıllarla uğraşmaya başlarlar. Tüm aile üyeleri, yulaf lapasının hazırlandığı masanın etrafına oturdu. Mısır gevreğini karıştıran kadın, aynı anda özel kelimeler telaffuz etmek zorunda kaldı. Bundan sonra, yulaf lapası fırına gönderildi ve bundan sonra ne olacağı bekleniyordu. Örneğin:

Püresi tencereden çıkarsa, yakında bu evin başının belaya gireceği anlamına geliyordu. Sonuç olarak, böyle bir yemek yemek imkansızdı..

 • Tencere patlarsa, yulaf lapası yemeye cesaret eden kimse yoktur. Böyle bir işaret hastalığın ailesine söz verdi.
 • Üstünde köpük olan yulaf lapası, işe yaramaz olan gereksiz işler anlamına geliyordu..
 • Ve yulaf lapası zengin ve lezzetli olduğunda, tüm aileye mutluluk vaat etti..

Akşam geç vakitte bütün aile masaya oturdu. Ve böyle bir akşam yemeği kaçırılamazdı. Bu tatil, Noel zamanı geldiğinde düştü. Bu nedenle, eski Yeni Yıl falcılığı popülerdi. Merak edenler çoğunlukla kızlardı. Gelenekler ikamet yerinden ve azizlerin saygısından büyük ölçüde farklı olabilir. Özellikle, bazı köylerde azizlerine özellikle saygı duyuldu. Ek dikkat çeken onlardı..

eski yeni yılla tanıştıklarında

Bugün Yeni Yıl nasıl kutlanır

Ülkemizde Eski Yeni Yıl büyük ölçekte kutlanmaktadır. Birçok insan, Eski Yeni Yıl’da, 1 Ocak Yılbaşı Gecesi’nde yapılamayan bir şeyi yakalamanın gerekli olduğuna inanıyor. Özellikle, aşağıdakileri yapmaya değer:

Bir dilek tutup ardından peçeteye yazmakta fayda var. Yaktıktan sonra küller şampanyaya atılır..

Eski Yeni Yıl’da 1 Ocak gecesi izleyemediğiniz tüm konserleri ve eğlenceli TV şovlarını izlemelisiniz..

Eski Yeni Yıl’da akrabaları ve arkadaşları tekrar tebrik etmek gelenekseldir. Aynı zamanda tekrar mutluluk ve sağlık dilemelidirler..

Ayrıca 1 Ocak’ta bir nedenden dolayı unuttuğunuz insanlar için Noel ağacının altına hediyeler koymaya değer..

Rusya’da güney bölgelerinde yaşayan insanlar domuz eti yemekleri hazırlar. Bu durumda, Yeni Yılda kendinize iyi haberler çekebileceğinize inanılıyor. Bugün bazı köylerde de ilahiler düzenleniyor, ancak farklı bir formatta. Ne yazık ki insanlar gerçek anlamını yitirdi..

eski yeni yılla tanıştıklarında

14 Ocak için işaretler

Böylece, Eski Yeni Yıl’ın hangi gelenek ve göreneklere sahip olduğunu makalemizin yardımıyla öğrendiniz. Ve son olarak, çok dikkatli bir şekilde tedavi edilmesi gereken bazı belirtilerden bahsetmeye değer..

14 Ocak sabahı eve bir kız geldiyse, bu bela demekti..

14 Şubat sıcaksa, yaz iyi olmalı..

Sabah ağaçlarda don varsa, yıl hasat açısından zengin olacaktır..

Yeni Yılda ağlamamak için Basil Günü’nde parayı saymamalısınız. Ayrıca, bu gün ödünç alamaz veya ödünç veremezsiniz. Ve geceleri bir kar fırtınası veya kar fırtınası varsa, bu işaret yılın sakin olmayacağını gösterdi..

Sabah alışılmadık bir zil sesi duyan kişi, nakit ikmalinin yakında geleceğini düşünebilirdi..

Eski Yeni Yıl Günü’nde, çiftlik hayvanlarını ikna etmek zorunlu bir olay olarak kabul edildi. Bunu yaparsanız, hayvanlar için yıl verimli ve sakin olacaktır..

Nihayet

Yeni Yıl havası, daha önce var olan gelenek ve görenekleri gerçekliğimize geri getirerek kolayca iyileştirilebilir. Katılıyorum – iyi olacak.