Teras döşeme için seramik karolar. Doğru olanı nasıl seçilir

Seramik karolar, teras kaplaması olarak sıklıkla ve hevesle kullanılmaktadır..

Gres (porselen taş eşya) özellikle iyi bir seçimdir. Teras için hem sırlı hem de işlenmemiş porselen taşları seçebilirsiniz. Rusya Federasyonu genelinde teslimat ile çevrimiçi porselen taş eşya satın alın Burada.

Bu malzeme birçok tasarım, boyut ve renkte mevcuttur. Birçoğu bir binanın dış cephesinde seramik kaplama için gerekli özelliklere sahiptir. Ama hepsi değil, bu yüzden dikkatli seçmelisiniz.

Teras döşeme için seramik karolar. Doğru olanı nasıl seçilir

  1. Teras gres özellikleri. Gres veya porselen taş eşya, çeşitli hammaddelerin karışımından yapılmış bir seramik karo türüdür: çeşitli kil, kaolin, feldispat, kuvars kumu. Kütleye mineral boyalar da eklenir, bu nedenle karolar sadece dışarıda değil (örneğin pişmiş toprak gibi) tüm bölüm üzerinde eşit olarak boyanır. Bu, teras karolarının yüzey zamanla yıpransa bile yüzle aynı renkte olacağı anlamına gelir. Aynı şekilde kiremit çatlamışsa çatlak görünmeyecektir. Ancak porselen taşları ezmek veya silmek çok zordur. Bu tür karolarla kaplanmış teras yüzeyleri dayanıklıdır, çünkü porselen taş çok sert bir malzemedir – Mohs 10 puanlık sertlik ölçeğinde 8 olarak derecelendirilmiştir.Ayrıca, pratik olarak nemi emmez: teknik veya sırlı porselen taş eşyaların su emme özelliği vardır. Bu, klinker karolar (%3’ten az) veya pişmiş toprak (yaklaşık %6) gibi diğer seramik kaplamalarla karşılaştırıldığında önemsizdir. Bu, bir teras için porselen seramik karoların doğal olarak dona karşı dayanıklı olduğu anlamına gelir (su, donduğunda karoları kırabilecek olan içine girmez). Ancak, bir teras için cilalı porselen taş eşyaların o kadar güvenilir olmadığı unutulmamalıdır, çünkü cilalama işlemi su emilimini arttırır. İyi bir teras yüzeyinin bir diğer önemli özelliği de kaymazlık özelliğidir. Dış mekan terası için porselen taş eşya, R10’dan daha yüksek kaymaz bir sınıfa sahip olmalıdır ve kenarlarda, yağmur ve kıştan sonra porselen taş eşya kullanımı sayesinde, yüzeye özel bir oluklu yapıya sahip karolar yerleştirmeye değer. teras daha güvenli olacak. Sırlı porselen taş eşya, düşük kayma önleyici özellikleri nedeniyle teraslar için özellikle tavsiye edilmez..
  2. Teras için hangi örtü seçenekleri seçilmeli? Çağdaş yer karoları çok çeşitli boyut ve renklerde gelir. Desenlere gelince, seçim de çok büyük – piyasada hem rustik fayanslar hem de derz dolgu olmadan monte edilebilen eğimli kenarları olan modern pürüzsüz geniş format fayanslar var (düzeltilmiş fayanslar böyle bir yan yüzeye sahiptir). Bitirme malzemelerinin çevrimiçi mağazasında Sovatd.ru binlerce katalogdan size uygun olanı seçebilirsiniz. Yapısal porselen taş eşya çok popülerdir – düz olmayan yüzeyi bir teras için harikadır, çünkü fayanslar pürüzsüzden daha az kaygandır. Ahşabı taklit eden teraslı porselen çömlekler de uzun süredir moda. Karo sadece ahşabı taklit eden bir desene değil, aynı zamanda hafif dalgalı bir ahşap yüzeye benzeyen bir yüze ve hatta bir formata sahiptir – bir tahtaya benziyor. Bu tür karolar, terasa çıkışı olan bir odaya ve terasın kendisine döşenebilir. Odanın bahçeye devamı varmış gibi görünüyor.

>2

  • Terasta porselen taş eşyalar nasıl düzenlenir? Doğru döşeme, yüzeyin yıllarca dayanmasını sağlar. Ve yapılan hatalar genellikle ilk kıştan sonra kendini hissettirir. Bunlardan en yaygın olanı, kaplamanın, nemden korunmayan, yetersiz şekilde kürlenmiş bir beton güverte levhasına yapıştırılmasını içerir. Fayansları döşemeden önce beton tamamen kuru olmalı ve yüzeyi bir nem koruma maddesi (örneğin bir sıvı film) ile kaplanmalıdır. Bu sayede kışın içinde su kalmayacak, donarken betonu patlatacak, teras fayansları aynı yerlerden çatladığı için yüzeyde de görülebilecek. Yanlış yapıştırıcıyı seçmek de yaygın bir hatadır. Porselen seramik terasların birleştirilmesi için uygun bir yapıştırıcı çözümü sadece dona karşı dayanıklı değil, aynı zamanda elastik olmalıdır. Döşeme hatası aynı zamanda tutkalın eşit olmayan uygulamasında da yatmaktadır. Harcı hem zemine hem de karonun altına uygulamak en iyisidir. Altında tutkalsız boşluk kalmaması için her bir karoya dikkatlice bastırmak da önemlidir. Bu tür boşluklara su sızar (terasta porselen taşlar tamamen su geçirmezdir, ancak standart dikişler değildir) ve kışın donma, karoların gevşemesine katkıda bulunur. Bu tür yanlış yapıştırılmış porselen taş eşyaları, karolar dökülmeye başlamadan önce bile tanımak kolaydır – yürürken veya hafifçe vururken boğuk bir ses çıkarırlar. İhtiyacınız olan tam miktar ve kapsam konusunda yanılmamak için çevrimiçi hesaplayıcıyı kullanın. fayans hesaplama farklı yüzeyler için.
  • Porselen seramik teras karolarının bakımı nasıl yapılır? Porselen taş eşyaların bakımı özellikle külfetli değildir. Fayansların düzenli olarak süpürülmesi yeterlidir çünkü kum parçacıkları zımpara kağıdı gibi davranır ve zamanla yüzeyi çizer. Sonbaharda, birikmiş yaprak ve organik kalıntıları da çıkarmalısınız, böylece kışın fayanslarda çürümezler, çünkü üzerlerinde çirkin izler bırakabilirler. Yıkama için normal bir paspas veya basınçlı yıkayıcı kullanabilirsiniz – örneğin kıştan sonra kullanılmalıdır. Tuz (örn. mutfak tuzu) buzu temizlemek için kullanılabilir ve kar metal aletlerle kazınamaz.